Rodzaje wentyli rowerowych – co musisz o nich wiedzieć? Poradnik dla rowerzystów

rodzaje wentyli rowerowych

Rodzaje wentyli rowerowych powinien znać każdy pasjonat kolarstwa. Jeśli zastanawiasz się, jak napompować dętkę i jaka pompka jest do tego potrzebna, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

W chwili obecnej na rynku występują trzy rodzaje wentyli rowerowych. Każdy z nich wymaga zastosowania innej końcówki pompki. Zanim udasz się do sklepu rowerowego lub zaczniesz pompować koła, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, z jakim typem wentyla masz do czynienia w swoim rowerze. Ta wiedza przyda ci się również w chwili, kiedy będziesz musiał dokupić dętkę.

Czym jest wentyl rowerowy?

Wentyl to niewielki zawór umiejscowiony w dętce, dzięki któremu wtłoczone powietrze nie wydostaje się na zewnątrz. To sprawia, że możliwe jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia powietrza wewnątrz opony.

Jakie są rodzaje wentyli rowerowych?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, obecnie na rynku występują trzy typy wentyli. Ich rozpoznanie jest bardzo ważne, gdyż każdy wymaga zastosowania innej pompki, a dokładniej innej jej końcówki. Jeśli źle ją dobierzesz, na trasie może spotkać cię niemiła niespodzianka i nie uda ci się skutecznie dopompować powietrza. Często zdarza się, że pompki w sklepach rowerowych dostępne są w zestawie ze wszystkimi końcówkami, jednak mimo to, warto znać poszczególne typy zaworów.

Wentyl Schrader

Ten rodzaj wentyla znany jest również jako samochodowy. Możesz się spotkać z jego oznaczeniem: AV. Jego nazwa pochodzi od nazwiska jego pomysłodawcy – Augusta Schradera, który opatentował wynalazek w roku 1893. Wentyl AV jest bardzo popularny i chętnie stosowany przez producentów. Można znaleźć go praktycznie we wszystkich rodzajach rowerów. Ogromną zaletą tego zaworu jest to, że można dzięki niemu dopompować dętkę na stacji benzynowej. Jak wygląda wentyl Schradera? Jest to gwintowana rurka z bolcem wewnątrz konstrukcji. Główka bolca jest dobrze widoczna, wystarczy ją nacisnąć, by otworzyć zawór i spuścić powietrze. Aby zapobiec dostawaniu się brudu do środka zaworu, stosuje się nakrętkę. Średnica zaworu Schradera to 8 mm.

Wentyl Presta

Zawór Presta to równie popularny typ wentyla. Zwany jest również wentylem francuskim, a jego oznaczenia to SV i FV. Wentyl ten ma mniejszą średnicę, około 6 mm, dlatego wykorzystuje się go przede wszystkim w rowerach szosowych. Stosowany jest również w systemach bezdętkowych. Ogromną zaletą tego typu zaworu jest to, że dzięki niemu można bardzo łatwo zmniejszyć ciśnienie w dętce. Wystarczy dwukrotnie odkręcić zaworek i nacisnąć. Aby dopompować powietrze, należy odkręcić zaworek w taki sam sposób, jednak nie więcej niż dwa lub trzy razy, ponieważ łatwo go złamać, wciskając pompkę.

Wentyl Dunlop

Ostatni rodzaj zaworu to wentyl Dunlop – DV, którego popularność już dawno przeminęła. Obecnie jest jeszcze jednak stosowany w rowerach starszego typu. Ze wszystkich rodzajów zaworów jest najbardziej problematyczny. Jego konstrukcja nie pozwala na mierzenie i dokładną regulację ciśnienia w dętce. Aby spuścić powietrze z dętki z wentylem Dunlopa, należy odkręcić i wyjąć zaworek. Średnica zaworu Dunlopa jest taka sama, jak zaworu Schradera, czyli 8 mm. Z racji tego, że w latach 90. zawór Dunlopa był jedynym wykorzystywanym w Polsce rodzajem wentyla, często nazywa się go rowerowym.

Jaką pompkę do roweru wybrać?

Skoro wiesz już, jakie wentyle masz w swoim rowerze, możesz przystąpić do zakupu pompki. Okazuje się jednak, że typy zaworu, to nie jedyny parametr, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów. Równie ważne jest to, po jakiej nawierzchni będziesz się poruszał i jakiego ciśnienia wymagają opony twojego roweru. Po rozważeniu tych czynników możesz przejść do wyboru konkretnego rodzaju i modelu pompki.

Pompka do roweru ręczna

W chwili obecnej niemal na każdej stacji znajduje się kompresor. Dzięki temu można napompować koła na trasie. Jeśli masz wentyle Schradera, dopompujesz powietrza bez problemu. Jeśli jednak posiadasz zawory Presta, musisz mieć ze sobą specjalną nakładkę. Trudności pojawiają się, kiedy awaria ma miejsce daleko od stacji benzynowej. Wówczas może czekać cię długi spacer bądź jazda na tzw. flaku. Nie jest to ani łatwe ani przyjemne, a niestety grozi uszkodzeniem opon i kół. Z tego powodu na trasie warto mieć przy sobie pompkę ręczną. Jaka będzie najlepsza? Dobrze, aby posiadała ona metalowy cylinder. Pompki wykonane w całości z plastiku mają z reguły dużo krótszą żywotność. Cena dobrej jakości pompki ręcznej to od 60 do 150 zł.

Pompka rowerowa stacjonarna

Jeśli jazda na rowerze jest twoją stałą aktywnością, zakup pompki podłogowej będzie dobrym pomysłem. Taki sprzęt pozwala napompować koła łatwiej i szybciej. Większość modeli pompek stacjonarnych posiada manometr, co dla pasjonatów rowerów szosowych i MTB będzie bardzo przydatne. Najlepiej, aby taka pompka była wykonana z metalu. Za dobrą pompkę stacjonarną trzeba zapłacić około 200–400 zł.

Pompka na naboje CO2

Kolejną propozycją producentów jest pompka na naboje CO2. Składa się ona ze specjalnej głowicy i naboju. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo szybkie i wygodne napompowanie koła, dlatego sprawdza się przede wszystkim na zawodach kolarskich. Niestety stosowanie nabojów CO2 w dłuższej perspektywie jest kosztowne i nieekologiczne. Cena zestawu to około 100 zł, a pojedynczy nabój kosztuje około 20 zł.

Czy nakrętka na wentyl jest potrzebna?

Każdy wentyl ma nakrętkę, która pełni funkcję ochronną. Chroni otwór przed przedostawaniem się brudu do wnętrza zaworu. Czy trzeba nakładać kapturki po każdym pompowaniu kół roweru? Nie jest to konieczne, ponieważ obecność nakładki nie ma wpływu na to, czy powietrze wydostanie się z dętki – to wentyl odpowiada za szczelność. Trzeba jednak pamiętać, że przez zabrudzenie może on tracić swoje właściwości. Brud może dostawać się też do pompki w czasie pompowania, a w konsekwencji ją uszkodzić. Z tego powodu warto poświęcić chwilę na założenie kapturka na wentyl, szczególnie jeśli jeździsz po mokrych terenach.

Znajomość rodzajów wentyli jest niezbędna w celu pompowania dętki. Najpopularniejsze rodzaje zaworów to wentyl samochodowy, czyli AV i Presta – SV. Z dużym prawdopodobieństwem, jeden z nich znajduje się w twoim rowerze. Zanim przystąpisz do zakupu pompki, upewnij się, że wybrany przez ciebie model ma odpowiednią końcówkę. Podczas samego pompowania bardzo ważne jest przytrzymywanie końcówki pompki lub zainwestowanie w model z wężykiem. Zapobiega to uszkodzeniu zaworu. Po zakończeniu czynności najlepiej zabezpieczyć gwint kapturkiem.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

jakie siodełko do roweru

Jakie siodełko do roweru wybrać? Dobór akcesoriów rowerowych

rodzaje kierownic rowerowych

Rodzaje kierownic rowerowych – jakie istnieją?

hamulce hydrauliczne rower

Hamulce hydrauliczne – rower i system hamowania. Sprawdź, jaki wybrać!

regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *