Rodzaje kierownic rowerowych – jakie istnieją?

rodzaje kierownic rowerowych

Kierownice rowerowe – to musisz wiedzieć!

  • Podczas wyboru odpowiedniej kierownicy rowerowej, należy zastanowić się, na czym ci zależy: czy to na dobrych wynikami podczas jazdy, czy ważniejszy jest komfort podróżowania. 
  • Rodzaje kierownic rowerowych to np. kierownica prosta, wygięta, baranek, czy turystyczna.
  • Warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór kierownicy rowerowej, ponieważ nieodpowiednia może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. 

Rodzaje kierownic rowerowych – poznaj je

Istnieją różne rodzaje kierownic rowerowych w zależności od rodzaju roweru. Całkowicie inna kierownica jest potrzebna do roweru turystycznego, inna do szosowego lub górskiego. Sprawdź, jakie rodzaje kierownic stosuje się w różnych rowerach. 

Kierownice w rowerach górskich

W rowerach górskich najczęściej zastosowanie znajdują proste kierownice. To proste w wyglądzie konstrukcje, choć co istotne: nie są one całkowicie proste technologicznie. Tworzy się je ze stali, aluminium lub karbonu (z tego powstają rowery, które są użytkowane przez zawodników do startu). W rowerach górskich są dwa rodzaje kierownic rowerowych – mianowicie proste lub wygięte. 

Kierownice w rowerach miejskich

Jeśli chodzi o kierownicę w rowerze miejskim, to istotne jest, aby zapewniała ona komfort podróży. Sylwetka rowerzysty powinna znajdować się na nisko umieszczonym siodle, natomiast kierownica musi być umieszczona wysoka i być szeroka, zaś chwyty powinny być skierowane do tyłu. Dzięki takiej kierownicy jazda na rowerze jest niezwykle komfortowa, a pokonywanie różnych tras rowerem jest bezproblemowe i komfortowe. Najczęściej kierownice miejskie są tworzone ze stali. Jakie natomiast rodzaje kierownic rowerowych stosuje się w rowerach szosowych?

Kierownice do rowerów szosowych

Rowery szosowe są zazwyczaj kojarzone z barankiem, czyli kierownicą, której nazwa wynika z jej charakterystycznego kształtu. Taka kierownica jest charakterystycznie wyprofilowana, nieco przypomina rogi barana. Taka kierownica pozwala na zmianę pozycji na rowerze, a to niezwykle istotne. W końcu pamiętaj, że kolarze pokonują na rowerze mnóstwo kilometrów i jeśli odbywałoby się to w jednej pozycji, to na pewno narzekaliby na bóle kręgosłupa i rąk. Kierownica typu baranek umożliwia spore zmiany w ułożeniu rąk na kierownicy, zaś to skutkuje znacznym pochyleniem ciała. To z kolei ma wpływ na aerodynamikę, dzięki czemu można osiągać większe prędkości. Jeśli jesteś jedną z tych osób, którym szczególnie zależy na wynikach, to rozważ kierownicę wykonaną z karbonu. Dość podobne kierownice znajdują zastosowanie także w innych rodzajach rowerów szosowych takich jak np. przełajowe, czy gravele. 

Kierownice triathlonowe 

Inne rodzaje kierownic rowerowych to także kierownice triathlonowe, które są bardzo lekkie i pozwalają na maksymalne obniżenie sylwetki. Inaczej to tak zwane lemondki. W przypadku tych kierownic waga i aerodynamika mają ogromne znaczenie – w końcu to przekłada się na możliwość uzyskania cennych sekund w trakcie zawodów. Są dostępne w dwóch opcjach: można wybrać ją jako zintegrowaną kierownicę lub sięgnąć po dodatkową przystawkę do kierownicy. To, co wyróżnia tego typu kierownice, to przede wszystkim podpórki pod łokcie z pałąkami, dzięki którym można trzymać ręce blisko siebie, a także przyjąć pozycję półleżącą. 

Kierownice turystyczne

Jeśli chodzi o kierownice turystyczne, to są one bardzo podobne do tych, które są stosowane w rowerach miejskich. Są odpowiednie zwłaszcza dla osób, mających rowery trekkingowe, uwielbiających spędzać wiele godzin na swoich dwukołowcach. Kierownice turystyczne przypominają gięte kierownice stosowane w rowerach górskich. Osadza się je w mostkach i nie przykręca się ich na stałe, a zamiast tego są ryglowane specjalnym zaciskiem, co przekłada się na to, że można zmieniać ich położenie, zaś rowerzysta może przyjmować różne pozycje podczas jazdy na rowerze. Co więcej, najczęściej opisywane kierownice turystyczne produkuje się z aluminium. 

Poznałeś już rodzaje kierownic rowerowych. Pamiętaj zatem, aby przed wyborem kierownicy zastanowić się, jaką jazdę (a także, w jakich warunkach) zwykle praktykujesz, a dokonanie odpowiedniego zakupu stanie się dużo prostsze!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jakie siodełko do roweru

Jakie siodełko do roweru wybrać? Dobór akcesoriów rowerowych

hamulce hydrauliczne rower

Hamulce hydrauliczne – rower i system hamowania. Sprawdź, jaki wybrać!

regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

grupy shimano

Grupy Shimano bez tajemnic – poznaj grupy osprzętu japońskiego producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *