Paryż, rowery miejskie. Zwiedzanie stolicy Francji na dwóch kółkach

paryż rowery miejskie

Zwiedzanie „Miasta Światła” z siodełka roweru to niepowtarzalne doświadczenie. Można poznać miasto z zupełnie innej strony, zapuścić się w mniej znane okolice lub szybciej przemieścić się pomiędzy najważniejszymi atrakcjami Paryża. Rower miejski zapewni ci bezpośredni dostęp do najpiękniejszych zakątków miasta, które mogą być nieosiągalne tradycyjnymi środkami transportu. Złap wiatr we włosy i poznaj system Vélib’, który daje nowy wymiar mobilności miejskiej!

Sieć ścieżek rowerowych w Paryżu. Zalety zwiedzania miasta na rowerze

Sekret sprawnej komunikacji miejskiej tkwi w sieci ścieżek rowerowych, a Paryż nie jest wyjątkiem. Setki kilometrów dobrze zaplanowanych, bezpiecznych tras rowerowych sprawiają, że poruszanie się po mieście jest łatwe i przyjemne. Niezależnie od tego, czy jesteś lokalnym mieszkańcem, czy turystą, sieć dróg rowerowych w Paryżu z pewnością zapewni ci niesamowite doświadczenie. A atrakcji w stolicy Francji nie brakuje. Z pomocą serwisu https://zwiedzamyparyz.pl/ możesz zaplanować swój pobyt w mieście – znaleźć najciekawsze miejsca, sprawdzić mnóstwo praktycznych informacji.

Korzystanie z roweru miejskiego w Paryżu oferuje wiele zalet. Zdobywasz nie tylko swobodę poruszania się po mieście, ale również możliwość zaparkowania praktycznie wszędzie. Dzięki temu masz możliwość bezpośredniego dostępu do wielu miejsc, które przy korzystaniu z tradycyjnego transportu publicznego byłyby położone zdecydowanie dalej. Rowerem wjedziesz w wiele miejsc niedostępnych dla autobusów czy taksówek.

Wprowadzenie do systemu Vélib’ w Paryżu. Rowery miejskie za darmo!

Tak było jeszcze niedawno. Po prostu przy przestrzeganiu kilku zasad można było praktycznie całkowicie unikać jakichkolwiek opłat. Obecnie jest inaczej, ale być może władze miasta cofną te zmiany w funkcjonowaniu systemu. Vélib’ to słowo, które można pochodzi od wyrażeń vélo libre lub vélo liberté – oznaczają odpowiednio „darmowy rower” lub „rowerowa wolność”. System ten został wprowadzony w Paryżu 15 lipca 2007 roku. Od tego czasu podróżowanie po mieście stało się znacznie prostsze, szybsze i przyjemniejsze.

Początkowo zapewniono 10 tys. jednośladów i 750 stacji. W ciągu kilku lat liczba rowerów zwiększyła się do 20 tys., a punktów systemu Vélib’ do 1450. Średnia odległość między miejskimi stacjami rowerowymi w Paryżu wynosi około 300 metrów. To oznacza, że praktycznie zawsze znajdziesz stację Vélib’ w zasięgu ręki. Może ci w tym pomóc dedykowana aplikacja mobilna. Każdy punkt zawiera co najmniej 15 stanowisk z rowerami, gotowymi do jazdy po pięknym Paryżu.

Jak korzystać ze stacji Vélib’?

Korzystanie ze stacji Vélib’ jest proste i intuicyjne:

  1. Znajdź najbliższą stację.
  2. Wybierz rower.
  3. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie terminala dotykowego.

Procedury nieco różnią się w zależności od wybranego rodzaju roweru (tradycyjnego oraz elektrycznego) oraz taryfy – jednorazowego wypożyczenia lub abonamentu na czas określony. Gdy zakończysz swoją podróż, po prostu zwróć rower do najbliższej stacji Vélib’. Upewnij się, że rower jest prawidłowo zamocowany i że otrzymałeś potwierdzenie zwrotu. Pamiętaj, że Vélib’ jest systemem do korzystania, a nie do posiadania – zawsze zwracaj rower, aby inni użytkownicy mogli z niego skorzystać.

Koszt wypożyczenia roweru miejskiego w Paryżu

System taryfowy Vélib’ został zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej elastyczny. Dla mieszkańców Paryża z kartami Navigo bądź Velib Metropole dostępne są korzystne karnety miesięczne lub roczne za jedyne 40 €. Dla turystów zaś łatwiejsze i wygodniejsze jest korzystanie z jedno- lub trzydniowego karnetu przy użyciu karty bankowej. Można też doładować konto w aplikacji. Minimalna kwota to 300 €, czyli wartość depozytu, który wraca na konto podczas odstawiania sprzętu do stacji.

Pierwszych 45 minut jazdy kosztuje 3 €, a każde dodatkowe 30 minut – 1 € dla roweru klasycznego i 2 € dla roweru elektrycznego. Po zaparkowaniu roweru, jeśli chcesz kontynuować jazdę, musisz zapłacić za kolejny przejazd lub abonament. W ramach jednego abonamentu można wypożyczyć do 5 rowerów jednocześnie, co jest doskonałym rozwiązaniem dla rodzin i grup przyjaciół.

Krótkoterminowe abonamenty dla turystów przyjeżdżających do Paryża

Rowery miejskie Vélib’ we francuskiej stolicy są dostosowane do różnych potrzeb użytkowników. Dla tych, którzy preferują klasyczne rowery, dostępny jest abonament 24-godzinny kosztujący 5 €. Przez pierwsze pół godziny każdy przejazd klasycznym rowerem jest bezpłatny. Po tym czasie za każde dodatkowe pół godziny zapłacisz 1 €.

Jeśli natomiast preferujesz rowery elektryczne, abonament 24-godzinny kosztuje 10 €. Można wykupić też subskrypcję na 3 dni, za 20 €. Te opcje pozwalają na swobodne korzystanie zarówno z rowerów klasycznych (do 1 h bez dodatkowych opłat), jak i elektrycznych (do 45 minut). Ważna uwaga – limit „darmowych” przejażdżek rowerem elektrycznym w ramach subskrypcji jest ograniczony do sześciu. Od siódmej już na samym początku pobierana jest opłata w wysokości 1 €. Tyle samo trzeba płacić za każde 30 minut po przekroczeniu limitu darmowego czasu.

Bezpieczeństwo i zasady korzystania z rowerów miejskich w Paryżu

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Podczas korzystania z systemu rowerów miejskich Vélib’ upewnij się, że zawsze przestrzegasz zasad ruchu drogowego. Noszenie kasku to również dobry pomysł. Unikaj jazdy rowerem po chodnikach, chyba że taką możliwość sygnalizują znaki. W takiej sytuacji dostosuj prędkość do ruchu pieszych.

Miej na uwadze, że Vélib’ to system współdzielony, co oznacza, że rower, którym jeździsz, będzie potem używany przez kogoś innego. Zostawiaj rower w takim stanie, w jakim chciałbyś go znaleźć. To jest nie tylko zasada dobrego obyczaju, ale także przepis, którego należy przestrzegać, korzystając z systemu Vélib’.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Czym jest MTB i jakie są rodzaje rowerów górskich?

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu z rowerem w tle

rowerowy biznesplan

Warsztat rowerowy – dobry pomysł na biznes

Manetki do rowerów elektrycznych – jak wybrać najlepsze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *