Czym jest sztywna oś w rowerze górskim? Szybkozamykacz tylnego koła. Zacisk do piast rowerowych tylnej osi. Co powinien mieć nowy rower górski?

sztywna oś w rowerze

Do czego służy sztywna oś w rowerze? W jakich rowerach używa się sztywnej osi? Gdzie szybkozamykacz będzie lepszym rozwiązaniem? Zalety i wady osi sztywnej oraz tradycyjnych zacisków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy jest sztywna oś w rowerze, trafiłeś w idealne miejsce! Wyjaśnimy różnice pomiędzy różnymi typami usztywnienia rowerów. W poniższym artykule znajdziesz informacje, których ze świecą szukać na forum rowerowym!

Szybkozamykacz i sztywna oś – co to jest?

W większości rowerów znajduje się szybkozamykacz. W tym przypadku koło jest mocowane od dołu, więc przed zaciśnięciem zacisku trzeba docisnąć jednoślad do ziemi. Wszystko w celu prawidłowego usadzenia koła na swoim miejscu. Może to być problematyczne w przypadku posiadania hamulców tarczowych. Natomiast sztywna oś jest mocowana w zamkniętym otworze, który zawsze siedzi w ten sam sposób. W efekcie szansa na wypadnięcie jest znacznie mniejsza. Ponadto obciążenia są lepiej rozłożone, więc można stworzyć lżejsze ramy.

Rower górski – sztywna oś czy szybkozamykacz?

Obecnie większość rowerów posiada szybkozamykacz. Ma on na końcu zakrętkę i jest mniej sztywny, więc polecany jest raczej do codziennego użytku. Jeśli potrzebujesz roweru górskiego do zadań specjalnych, powinieneś zainteresować się modelami wyposażonymi w sztywną oś. Jest ona wkręcana bezpośrednio do otworu w widelcu, więc jazda po trudnym terenie jest bardziej komfortowa. Sztywna oś w rowerze najczęściej ma średnicę 12 mm oraz 15 mm.

Czym jest piasta rowerowa?

To jeden z najważniejszych komponentów wchodzących w skład roweru. Piasta jest środkową częścią koła, która jest przymocowana szprychami do jego obręczy. Bezpośrednio odpowiada za płynność jazdy, ponieważ odpowiada za generowany opór. Wyróżniamy przednią i tylną piastę. To po prostu tuleje z wewnętrznymi łożyskami. Przednia jest odpowiedzialna za prawidłowe obracanie się koła. Natomiast tylna dodatkowo współpracuje z układem napędowym.

Co wpływa na sztywność roweru?

Sztywność roweru sprawia, że jazda jest mniej lub bardziej komfortowa w określonych warunkach. Z tego powodu należy dobrać model do swojej specyfiki jazdy. Rower szosowy z pewnością nie musi być tak elastyczny, jak rower MTB. Na sztywność każdego roweru bezpośrednio wpływa rodzaj piasty, użycie sztywnej osi lub szybkozamykacza oraz obecność amortyzatorów.

Jak działa sztywna oś w rowerze?

Sztywna oś w rowerze jest połączona z ramą za pomocą wkręcenia jednego końca osi do gwintu, który zlokalizowany jest w samej ramie lub widelcu. W efekcie koło jest stabilnie osadzone w rowerze. Dodatkowo w trakcie pokonywania ostrych zakrętów tarcze hamulców nie ocierają się o koło rowerowe, dzięki czemu ich żywotność się wydłuża. Jednakże wykorzystanie sztywnej osi piast sprawia, że montaż koła zajmuje nieco więcej czasu.

Wiesz już czym jest sztywna oś w rowerze oraz szybkozamykacz. Poznałeś różnice, wady i zalety. Oba rozwiązania są dobre, jednak najważniejsze jest odpowiednie dobranie zacisków do specyfiki jazdy.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

jakie siodełko do roweru

Jakie siodełko do roweru wybrać? Dobór akcesoriów rowerowych

rodzaje kierownic rowerowych

Rodzaje kierownic rowerowych – jakie istnieją?

hamulce hydrauliczne rower

Hamulce hydrauliczne – rower i system hamowania. Sprawdź, jaki wybrać!

regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *