Hamulce hydrauliczne – rower i system hamowania. Sprawdź, jaki wybrać!

hamulce hydrauliczne rower

To musisz zapamiętać!

  • Hamulce rowerowe są dość skomplikowanym układem w rowerze i właściwie to od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo na drodze. 
  • Sposób działania hamulców hydraulicznych jest podobny do tego, jaki mają hamulce mechaniczne. 
  • Wśród rodzajów hamulców rowerowych największą popularnością cieszą się hamulce hydrauliczne. Rower z takim elementem zwykle pochodzi z wyższej półki cenowej.
  • Najbardziej polecane są hamulce hydrauliczne Shimano. 

Jak działają hamulce hydrauliczne? Rower a system hamowania

Hamulce to podstawowy element roweru, bez którego nie byłoby możliwości zatrzymania się w konkretnym miejscu. Zapewniają rowerzystom bezpieczeństwo, zatem nigdy nie wolno na nich oszczędzać. Hamulce hydrauliczne cieszą się dobrą opinią i są często wybierane, lecz wiele osób nie wie, jak one działają. Właściwie sprawa jest prosta, ponieważ sposób działania jest dość podobny do tego, jaki mają mechaniczne hamulce. Klocki hamulcowe w zacisku zaciskają się z ogromną siłą na tarczy hamulcowej po naciśnięciu klamki. Aczkolwiek hamulce hydrauliczne wyróżnia dużo większa siła nacisku. 

Hamulce hydrauliczne czy mechaniczne – które będą lepsze?

Zarówno układ hamulcowy hydrauliczny, jak i mechaniczny ma swoich przeciwników i zwolenników. Jednak warto podkreślić, że sposób działania obu tych wersji jest praktycznie taki sam. Co zatem je różni? Zacznijmy od tego, że układ mechaniczny zwykle stosowany jest w tych tańszych modelach rowerów, których używają m.in. początkujący użytkownicy. A hamulce hydrauliczne? Rower ze średniej i wyższej półki cenowej zwykle jest wyposażony w taki układ. Wspomniane rodzaje hamulców różni także budowa systemów – hamulce hydrauliczne uruchamia płyn hamulcowy, z kolei w wersji mechanicznej wykorzystuje się specjalną linkę. Niektórzy rowerzyści mogą się zatem zastanawiać, czy hamulce hydrauliczne w rowerze to dobry wybór? Oczywiście! Właściwie to wraz z upływem czasu coraz częściej wypierają one modele mechaniczne, a powodem są ich liczne zalety, o którym przeczytasz poniżej. 

Jakie zalety mają hamulce hydrauliczne?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o hamulce rowerowe, są hamulce hydrauliczne – rower z takim elementem zwykle pochodzi ze średniej lub wyższej półki cenowej. Skąd jednak wynika ta popularność? Z licznych zalet, do których zaliczamy przede wszystkim intuicyjne inicjowanie hamowania i wysoką siłę hamowania. Niektórzy hamulce hydrauliczne doceniają też za dobrą modulację i niewielką masę. Co więcej, do zalet należy dodać większą odporność na przegrzewanie. Niestety nic nie jest idealne: taki element jest droższy, serwisowanie go kosztuje znacznie więcej, a poza tym wymaga odpowietrzania. 

Jakie hamulce hydrauliczne są warte uwagi? 

Być może nie wiesz, jakie hamulce hydrauliczne w rowerze będą najlepsze, więc tutaj znajdziesz pomocną podpowiedź. Ogólnie rzecz ujmując, najlepszymi opiniami cieszy się gigant z Japonii – hamulce Shimano zajmują 1. miejsce w wielu rankingach. Na uwagę zasługują również hamulce Magura, które są wysokiej jakości i mają charakterystyczny design. Zainteresuj się także hamulcami SRAM czy Hope. Jednak rynek może zaoferować także produkty, których zdecydowanie się nie poleca. O jakich hamulcach mowa? M.in. Tektro, Hayes, czy Formula, które niestety nie działają zbyt dobrze, choć z pewnością znajdą się osoby, które będą z nich zadowolone. 

Podsumowując, wiesz już, czym są hamulce hydrauliczne. Rower z takim układem jest najlepszym wyborem. Choć takie hamulce są trochę droższe, to jednak mają liczne zalety takie jak m.in. wysoka siła hamowania, czy niska masa. Na szczególną uwagę zasługują hamulce Shimano, cieszące się wieloma pozytywnymi opiniami.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jakie siodełko do roweru

Jakie siodełko do roweru wybrać? Dobór akcesoriów rowerowych

rodzaje kierownic rowerowych

Rodzaje kierownic rowerowych – jakie istnieją?

regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

grupy shimano

Grupy Shimano bez tajemnic – poznaj grupy osprzętu japońskiego producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *