Regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze zajmuje tylko kilka chwil, a efekty to większa siła hamowania przy mniejszym wysiłku odczuwalna niemal od razu. Sprawdź, jak przeprowadzić taką regulację!

Czy regulacja klamki hamulca hydraulicznego jest potrzebna? Gdy już ją przeprowadzisz, przekonasz się, że było warto. Daje to nieporównywalnie większy komfort jazdy i pozwala hamować skutecznie bez użycia dużej siły. Sprawdź, jak zadbać o regulację hamulców rowerowych i klamek!

Co daje odpowiednia regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze?

Regulacja klamek hamulców tarczowych hydraulicznych to nic trudnego. Choćby dlatego warto zdecydować się na ten krok. Odpowiednio ustawione hamulce w rowerze zapewnią ci komfort jazdy i pozwolą na zachowanie prawidłowej sylwetki podczas hamowania.

Klamki hamulców warto wyregulować także ze względu na siłę, jaką trzeba włożyć w hamowanie. Jeśli ustawisz je odpowiednio, będziesz hamować z mniejszym wysiłkiem i unikniesz bólu nadgarstków podczas długiej jazdy.

Jak dostosować ustawienie klamki hamulca do wzrostu rowerzysty?

Przy ustawianiu klamek hamulców rowerowych należy kierować się jedną ważną zasadą – powinny one znajdować się w takim miejscu, by rowerzysta mógł swobodnie obsługiwać je jednym palcem. Oczywiście warto zadbać wówczas jednocześnie o regulację hamulców w rowerze, by pracowały płynnie i nie trzeba było wkładać dużego wysiłku w ich uruchomienie.

To, w jakim miejscu powinny znajdować się klamki, zależy przede wszystkim od wzrostu rowerzysty i od długości jego ramion. Możesz ustawić klamki w dowolnym miejscu na kierownicy, bliżej lub dalej od chwytów.

Modulacja siły hamowania w hamulcach hydraulicznych

W niektórych modelach hamulców hydraulicznych masz możliwość modulacji siły hamowania. Robi się to za pomocą specjalnego pokrętła lub przy wykorzystaniu podkładek (jest to regulacja płynna i skokowa). Dzięki odpowiedniemu ustawieniu możesz uzyskać następujący efekt:

  • hamulec będzie można zaciskać przy mniejszym wysiłku, będzie on pracował płynnie i łatwiej będzie dostosować siłę hamowania, ale reakcja hamulca będzie wolniejsza – jest to szeroka modulacja siły hamowania;
  • hamulec będzie twardszy i będzie pracował albo z pełną mocą albo wcale – jest to wąska modulacja siły hamowania.

Regulacja początkowego ustawienia dźwigni klamki

W hydraulicznych hamulcach tarczowych można także wyregulować początkowe ustawienie dźwigni klamki. Chodzi o pozycję, w jakiej klamka znajduje się w czasie, gdy z niej nie korzystasz. To ważna kwestia – jeśli będzie za daleko, nie będziesz mógł włożyć pełnej siły w hamowanie. Jeśli za blisko – ograniczysz możliwość modulacji pracy hamulca. Może wówczas zabraknąć siły hamowania, zanim klocki zostaną dociśnięte do tarczy lub obręczy.

Regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze to nie wszystko. Aby rower mógł prawidłowo hamować, potrzebna jest regulacja hamulca – zacisku, linek, klocków hamulcowych. Dotyczy to zarówno hamulców hydraulicznych, jak i mechanicznych czy v-brake.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jakie siodełko do roweru

Jakie siodełko do roweru wybrać? Dobór akcesoriów rowerowych

rodzaje kierownic rowerowych

Rodzaje kierownic rowerowych – jakie istnieją?

hamulce hydrauliczne rower

Hamulce hydrauliczne – rower i system hamowania. Sprawdź, jaki wybrać!

grupy shimano

Grupy Shimano bez tajemnic – poznaj grupy osprzętu japońskiego producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *