Jak sprawdzić baterię w rowerze elektrycznym? Poznaj 3 proste sposoby

jak sprawdzić baterię w rowerze

Zastanawiasz się, jak sprawdzić baterię w rowerze elektrycznym? Warto to wiedzieć, aby mieć pewność, że kupujesz sprzęt wyposażony w niezawodne baterie rowerowe o dużej pojemności. Poznaj sposoby, za pomocą których każdy może sprawdzić stan baterii do roweru!

Stan akumulatorów w rowerach elektrycznych zależy nie tylko od parametrów: mocy ogniw czy liczby cykli ładowania. Jeśli myślisz o zakupie używanego sprzętu, pamiętaj, że wpływ na jakość działania baterii ma również to, w jaki sposób była ona użytkowana. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak sprawdzić baterię w rowerze.

Jak działa akumulator w rowerze elektrycznym?

W rowerach z napędem elektrycznym stosuje się nowoczesne baterie litowo-jonowe. To rodzaj akumulatorów o dużej pojemności (wyrażanej w Wh – watogodzinach) i długiej żywotności, niewymagający częstego ładowania. Do stosowania w rowerach nadają się lepiej niż akumulatory żelowe i litowo-polimerowe ze względu na dużą odporność na wstrząsy i brak problemów nawet w przypadku długiej przerwy w korzystaniu.

Jak sprawdzić baterię w rowerze elektrycznym? Skorzystaj z wybranego sposobu

Wiedza na temat tego, jak sprawdzić baterię w rowerze elektrycznym może ci się przydać np. wówczas, gdy chcesz kupić używany sprzęt. Żywotność baterii warto także sprawdzić zawsze po długim okresie przerwy w korzystaniu z roweru ze wspomaganiem elektrycznym.

Sposób 1: za pomocą ładowarki i woltomierza

Aby skorzystać z tego sposobu testowania akumulatora do roweru, najlepiej udać się do serwisu rowerowego. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaka jest żywotność akumulatorów litowo-jonowych, naładuj je za pomocą ładowarki do maksymalnego poziomu i zmierz napięcie jałowe oraz pod obciążeniem. Po 14 dniach przeprowadź pomiar ponownie – w ten sposób dowiesz się, czy bateria rozładowuje się w stanie spoczynku.

Sposób 2: sprawdzanie baterii miernikiem

Akumulatory rowerowe są wyposażone w BMS – Battery Management System, służący do zarządzania ich pracą. System ten możesz wykorzystać także do sprawdzenia jakości baterii. Za pomocą miernika do kontroli napięcia przykładanego do wtyczki przy BMS-ie możesz uzyskać następujące informacje:

  • czy akumulator nie ładuje się w nadmiernym stopniu, powyżej 4,25 V;
  • po jakim czasie napięcie podczas jazdy spadnie poniżej 3,3 V (oznaka rozładowania);
  • czy system odetnie zasilanie po osiągnięciu poziomu naładowania poniżej 3 V.

Sposób 3: sprawdzanie czasu jazdy na jednym ładowaniu

Jak sprawdzić baterię w rowerze, gdy nie masz do dyspozycji specjalistycznego sprzętu? Po prostu korzystaj z roweru przez określony czas (staraj się przy tym nie pedałować, ale wykorzystywać silnik elektryczny) i sprawdź, ile kilometrów uda ci się w ten sposób łącznie przejechać. Porównaj to z deklarowanym przez producenta zasięgiem.

Nie wiesz, jak sprawdzić baterię w rowerze? Skorzystaj z pomocy serwisu rower

Podstawową diagnostykę możesz przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak potrzebujesz dokładnych parametrów dotyczących zasięgu roweru elektrycznego i żywotności baterii, najlepiej zgłosić się do specjalistycznego serwisu rowerowego.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *