Jak sprawdzić baterię w rowerze elektrycznym? Poznaj 3 proste sposoby

jak sprawdzić baterię w rowerze

Zastanawiasz się, jak sprawdzić baterię w rowerze elektrycznym? Warto to wiedzieć, aby mieć pewność, że kupujesz sprzęt wyposażony w niezawodne baterie rowerowe o dużej pojemności. Poznaj sposoby, za pomocą których każdy może sprawdzić stan baterii do roweru!

Stan akumulatorów w rowerach elektrycznych zależy nie tylko od parametrów: mocy ogniw czy liczby cykli ładowania. Jeśli myślisz o zakupie używanego sprzętu, pamiętaj, że wpływ na jakość działania baterii ma również to, w jaki sposób była ona użytkowana. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak sprawdzić baterię w rowerze.

Jak działa akumulator w rowerze elektrycznym?

W rowerach z napędem elektrycznym stosuje się nowoczesne baterie litowo-jonowe. To rodzaj akumulatorów o dużej pojemności (wyrażanej w Wh – watogodzinach) i długiej żywotności, niewymagający częstego ładowania. Do stosowania w rowerach nadają się lepiej niż akumulatory żelowe i litowo-polimerowe ze względu na dużą odporność na wstrząsy i brak problemów nawet w przypadku długiej przerwy w korzystaniu.

Jak sprawdzić baterię w rowerze elektrycznym? Skorzystaj z wybranego sposobu

Wiedza na temat tego, jak sprawdzić baterię w rowerze elektrycznym może ci się przydać np. wówczas, gdy chcesz kupić używany sprzęt. Żywotność baterii warto także sprawdzić zawsze po długim okresie przerwy w korzystaniu z roweru ze wspomaganiem elektrycznym.

Sposób 1: za pomocą ładowarki i woltomierza

Aby skorzystać z tego sposobu testowania akumulatora do roweru, najlepiej udać się do serwisu rowerowego. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaka jest żywotność akumulatorów litowo-jonowych, naładuj je za pomocą ładowarki do maksymalnego poziomu i zmierz napięcie jałowe oraz pod obciążeniem. Po 14 dniach przeprowadź pomiar ponownie – w ten sposób dowiesz się, czy bateria rozładowuje się w stanie spoczynku.

Sposób 2: sprawdzanie baterii miernikiem

Akumulatory rowerowe są wyposażone w BMS – Battery Management System, służący do zarządzania ich pracą. System ten możesz wykorzystać także do sprawdzenia jakości baterii. Za pomocą miernika do kontroli napięcia przykładanego do wtyczki przy BMS-ie możesz uzyskać następujące informacje:

  • czy akumulator nie ładuje się w nadmiernym stopniu, powyżej 4,25 V;
  • po jakim czasie napięcie podczas jazdy spadnie poniżej 3,3 V (oznaka rozładowania);
  • czy system odetnie zasilanie po osiągnięciu poziomu naładowania poniżej 3 V.

Sposób 3: sprawdzanie czasu jazdy na jednym ładowaniu

Jak sprawdzić baterię w rowerze, gdy nie masz do dyspozycji specjalistycznego sprzętu? Po prostu korzystaj z roweru przez określony czas (staraj się przy tym nie pedałować, ale wykorzystywać silnik elektryczny) i sprawdź, ile kilometrów uda ci się w ten sposób łącznie przejechać. Porównaj to z deklarowanym przez producenta zasięgiem.

Nie wiesz, jak sprawdzić baterię w rowerze? Skorzystaj z pomocy serwisu rower

Podstawową diagnostykę możesz przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak potrzebujesz dokładnych parametrów dotyczących zasięgu roweru elektrycznego i żywotności baterii, najlepiej zgłosić się do specjalistycznego serwisu rowerowego.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu? Zasady ruchu drogowego

szytka czy opona

Szytka czy opona? Na co postawić?

jak napompować rower

Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

Czy treningowy rower magnetyczny to klucz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *