Rower dla 4-latka – jak wybrać najlepszy?

Rower dla 4-latka

Każdy 4-latek potrzebuje ruchu. Wiek przedszkolny idealny czas na zaproponowanie dziecku aktywności, która nie tylko go rozwinie, ale także wpłynie korzystnie na waszą relację. Mało który sport integruje tak, jak wspólna jazda na rowerze. Jak wybrać najlepszy rower dla 4-latka, by zachęcić go do tego rodzaju rozrywki?

Dużą popularnością wśród rodziców małych dzieci cieszą się rowerki biegowe, jednak niektóre maluchy zwyczajnie nudzą się na nich podczas jazdy, a raczej odpychania się na nóżkach. Może jednak warto zaproponować małemu cykliście rowerek trójkołowy, by potem jako kilkulatek potrafił bez problemu kręcić pedałami? Spróbujemy podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie dziecięcego roweru.

Zakup pierwszego rowerka

Zakup pierwszego pojazdu z pewnością zapada w pamięć. Aby również dla twojego dziecka była to ważna chwila, zwróć uwagę na kilka rzeczy, a przede wszystkim weź malca ze sobą na rowerowe zakupy, w końcu to on ma być z nich najbardziej zadowolony. Może znajdziecie model w jego ulubionym kolorze albo ozdobiony emblematami z postaciami ulubionej bajki?

Parametry techniczne

Dziecko w wieku kilku lat z reguły na tyle opanowało już swoje ciało, że jazda na rowerze sprawia mu wiele przyjemności i zabawy. Czasem z trzeba zsiąść z rowerka, ewentualnie postawić go w innym miejscu. W związku z tym jego rama powinna być na tyle lekka, by w razie potrzeby dziecko mogło podprowadzić go przynajmniej kawałek i bezpiecznie oprzeć. Lekka rama to również komfort jazdy dla dziecka, które dopiero zaczyna się uczyć jazdy.

Bardzo ważna jest również kierownica. Musi mieć miękkie zabezpieczenia w newralgicznych dla dziecka miejscach, by w razie upadku nie uderzyło się o nią zbyt mocno. Rower dla dziecka musi mieć także odpowiednio wyprofilowane siodełko, które można regulować – w zależności od tego, jak szybko rośnie twoje dziecko, rower zostanie z wami zapewne kilka lat.

Rower dla 4-latka – ile kół?

Rower dziecięcy od pozostałych odróżnia obecność dodatkowych kółek bocznych, by malcowi łatwiej było na samym początku balansować przy skręcaniu i jeździe na wprost. Lekki rower dla 4-latka z takim zabezpieczeniem może śmiało posłużyć jako alternatywa do spacerówki.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że czterokołowy rowerek jest najzdrowszą opcją do nauki jazdy. Rowerki trójkołowe zaburzają równowagę dziecka, mogąc spowodować późniejsze kłopoty z jazdą na dwóch kołach.

Bezpieczne awaryjne hamowanie

Należy zauważyć, że hamulec jest jedną z najważniejszych części w rowerze dla 4-latka. Biorąc pod uwagę rozmiar kół, które są stosunkowo niewielkie w porównaniu do prędkości, które czasem rozwijają dzieci, warto zainwestować w model wyposażony w hamulce typu V-brake. Są one bezpieczne i zatrzymają rowerek w miejscu nawet przy dość dużej jak na dziecko prędkości.

Pozostając w temacie szybkiej jazdy — wybierając rower, zwróć też uwagę na błotniki oraz osłonkę na łańcuch. Błotnik powinien być maksymalnie elastyczny, za to osłonka na łańcuch na tyle mocna, by wytrzymać opieranie się o nią stopami, a także ewentualny upadek, podczas którego uchroni nóżki dziecka przed bolesnym skaleczeniem.

W tym miejscu warto wspomnieć o dodatkowym wyposażeniu każdego młodego cyklisty, jakim jest kask oraz ochraniacze. Zwykle przy zakupie rowerka sprzedawca poleca konkretny model i na miejscu można zmierzyć cały komplet. Jeśli kupujesz przez Internet — dokładnie zmierz główkę dziecka, a najlepiej wybierz model regulowany.

Bezstresowy zakup roweru dla 4-latka

Rower dziecięcy powinien być dobrze przemyślanym zakupem, jednak nie sposób uniknąć dość długiego zastanawiania się, tuż przed kliknięciem „kup teraz” lub w sklepie stacjonarnym. Zapewne prześledzisz niejeden ranking, dowiesz się, co poleca producent ulubionych akcesoriów dziecięcych, jednak ostateczny wybór może okazać się dość trudny.

Od momentu, kiedy malec zacznie wsiadać na rower, odkryje nowy sposób spędzania wolnego czasu. Dzięki temu dziecko będzie zdrowsze, lepiej dotlenione, zostanie ograniczone także ryzyko otyłości. Ani się obejrzysz, a oboje będziecie jeździć na rowerze na swoje pierwsze wspólne wycieczki. Chwilę później odczepicie boczne kółka, a potem kto wie, może twoje dziecko zdecyduje się na profesjonalne kolarstwo?


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *