Fatbike – rower do zadań specjalnych

fatbike

Coraz częściej na ulicach miast i w nieco bardziej wymagającym terenie spotyka się osoby poruszające się na tzw. fatbike – to rowery do jazdy wyczynowej (i nie tylko), które przykuwają uwagę swoimi rozmiarami i możliwościami, o których opowiemy w tym artykule.

Fat bike (oba sposoby pisowni są akceptowalne) jest rowerem górskim, który doskonale amortyzuje jazdę po kamienistych ścieżkach, piachu oraz innego rodzaju wymagającej nawierzchni. Dzięki szerokim oponom zwiększa się przyczepność, co przy jeździe w wyjątkowo trudnych warunkach zapewnia pewną odpowiednie bezpieczeństwo osobie uprawiającej ten rodzaj ekstremalnego sportu.

Budowa Fatbike

Fatbike jest rowerem dla osób, które korzystają z każdej okazji do przejażdżki niezależnie od tego, w jak trudnych warunkach przyjdzie im jeździć. Teren może być piaszczysty albo zaśnieżony i mało przyjazny kolarstwu, jednak jednoślad typu fatbike poradzi sobie na nim doskonale.

Od zwykłego roweru górskiego modele fatbike odróżnia szerokość opony (sięga ona nawet 5 cali, podczas gdy rowery MTB mają prawie połowę węższe opony).

Waga roweru typu fatbike również jest imponująca, ponieważ może sięgać nawet 17 kilogramów. Wyjątkiem są modele z ramą wykonaną z aluminium lub włókna węglowego, będące nieco lżejsze – ich waga to zwykle około 13 kilogramów. Ciężar sprzętu obniża również zastąpienie amortyzatora widelcem, co okazuje się być przydatnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku pokonywania poważniejszych przeszkód.

Rower fatbike może mieć kłopot z trakcją, kiedy jeździ się nim po asfalcie, jednak jego właściciel rzadko porusza się nim po takiej nawierzchni, chyba że mają pokonać ją, by przedostać się do kolejnego, wymagającego punktu. Rower z grubymi oponami mógłby zaliczać pewne opory toczenia, jednak użytkownicy zgodnie podkreślają, że nie są one odczuwalne, zwłaszcza podczas pokonywania z trudniejszych tras.

Co jeszcze powinien wiedzieć maniak rowerowy?

Wyjątkowy rower wymaga specjalnych części. Tak w przypadku tarczy hamulcowych, jak i obręczy, nie każdy sklep rowerowy może zapewnić ich dostępność od ręki. Z tego powodu, chcąc zakupić części do fat bike’a, najpierw warto przejrzeć fora internetowe, by zorientować się, który sklep jest najszerzej polecany, a następnie wybrać miejsce, w którym można zaopatrzyć się w części w atrakcyjnych cenach.

Rower fat bike to idealny sprzęt na zimę, jednak w trakcie korzystania z niego o tej porze roku trzeba dbać o jego konserwację. Nie może dojść do sytuacji, w której w oponie będzie zalegał piach lub sól. Poza tym należy często czyścić i oliwić pedały, a także sprawdzać zużycie hamulców.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo – nawet najlepszy sprzęt nie zwalnia cię z obowiązku posiadania kasku i ochraniaczy na łokcie, kolana i nadgarstki. Pamiętaj też o odpowiednim obuwiu.

Komu szczególnie spodoba się fatbike?

Fatbike to rower dla osób mieszkających w górach lub w pobliżu piaszczystych terenów. Zapewnia on przyczepność i amortyzację nawet przy wyjątkowo szybkiej jeździe. To także idealny rower na zimę. Jeśli zatem twierdzisz, że żadna pogoda nie jest w stanie odwieść cię od zamiaru przejażdżki, to zdecydowanie sprzęt dla ciebie.

Nie można mówić o ograniczeniach wiekowych w korzystaniu z tego typu roweru, jednak ważny jest stopień zaawansowania w jeździe. Jeśli do tej pory poruszałeś się na rowerze rzadko i raczej rekreacyjnie, po mało wymagających ścieżkach, początkowo jazda na fatbike’u może sprawiać ci trochę trudności. Nie zniechęcaj się jednak, a sam z czasem przyznasz, że przejażdżki na tego typu pojazdach to wyjątkowa przyjemność i dawka adrenaliny.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *