Jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze? Jak prawidłowo dobrać rozmiar opon rowerowych?

jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze

Czym mierzyć rozmiar ramy i opon jednośladu? Jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze? Nie wiesz, jak dopasować rozmiar roweru do wzrostu i jaki rodzaj roweru wybrać? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Zastanawiasz się, jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze? Dobrze trafiłeś! Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat rozmiaru koła rowerowego. Niezależnie od tego, ilu calowy jest twój rower, dowiesz się, w jaki sposób zmierzyć jego rozmiar i dobrać koło odpowiednie do wzrostu. Sprawdź!

Rodzaje kół w rowerze

Jakość i komfort jazdy na rowerze bezpośrednio zależy od tego, jaką średnicę koła wybierzesz. W zależności od rodzaju i wielkości koła mogą się one charakteryzować lepszą przyczepnością, wyższą prędkością, zwrotnością lub lekkością. Aktualnie producenci tworzą opony rowerowe w rozmiarze o średnicy od 10 do 29 cali. W tym zakresie znajdziesz rowery dziecięce, damskie i męskie. Wyróżniamy dwa sposoby przedstawiania średnicy obręczy kół – system francuski operujący calami i według norm organizacji ETRTO, która podaje zapis rozmiaru opon w milimetrach. Za ich pomocą można określić wysokość i szerokość obręczy i opon rowerowych.

Koła a opony rowerowe – najważniejsze różnice

Zanim dowiesz się, jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze, przeczytaj, czym koło różni się od opony. Są to bowiem często mylone pojęcia. Mimo tego, że są podobne i praktycznie spełniają te same zadania, różnią się od siebie znacząco. Koła są konstrukcją, na której znajdują się opony i dętki. W efekcie cały rower może się poruszać. Posiadają szprychy, które poprawiają stabilność i bezpieczeństwo, a przy tym ułatwiają ściąganie opony. Natomiast opony są zewnętrzną warstwą koła, która ma kontakt z podłożem. We wnętrzu opony znajduje się dętka. Zewnętrzna część opony jest wyposażona w bieżnik, którego stan informuje o jej zużyciu.

Przelicznik rozmiaru opon rowerowych – standard ETRTO

Jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze? Jakie oznaczenia są wykorzystywane do oznaczania opon?Na początku warto wiedzieć, czym w ogóle jest ETRTO. European Tyre and Rim Technical Organization jest organizacją, która powstała w latach 60. XX wieku. Została powołana przez przedstawicieli przemysłu oponiarskiego krajów Europy Zachodniej. Zadaniem ETRTO jest ujednolicenie systemu przedstawiania rozmiaru opon. Standard składa się z dwóch liczb, które są rozdzielone myślnikiem. Pierwsza liczba (trzycyfrowa) oznacza średnicę wewnętrzną opony lub zewnętrznej felgi. Natomiast druga informuje o jej szerokości. Przykładowo 55935 oznacza oponę o średnicy wewnętrznej 559 mm i szerokości 35 mm.

Jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze?

Zmierzenie rozmiaru obwodu koła i określenie rozmiaru opon do roweru nie jest trudnym zadaniem. Tak naprawdę każdy rowerzysta może to zrobić samodzielnie. Najprostszym sposobem jest odczytanie oznaczeń, które znajdują się na rancie opony. Istnieją również domowe sposoby na zmierzenie ogumienia. Rower należy ustawić na równej powierzchni i przyłożyć miarkę tak, aby jeden koniec dotykał ziemi, a sama taśma pokrywała się ze środkiem obręczy. Odczytany wynik należy pomnożyć razy 2 i otrzymasz metryczną wartość rozmiaru koła rowerowego.

Rower szosowy, trekkingowy i MTB – różnice w rozmiarze kół rowerowych

W zależności od typu roweru możesz spotkać się z różną szerokością opon, które będą charakteryzować się różnymi rozmiarami. W celu ułatwienia identyfikacji średnicy opony i wielkości kół w rowerze warto zapoznać się z tabelą rozmiarów opon rowerowych. W końcu rowery MTB będą posiadać szersze opony i duże koła w porównaniu do opon szosowych, mimo identycznej średnicy koła. Najpopularniejsze rozmiary kół do roweru:

  • BMX – koła 20″, oznaczenie ETRTO 406;
  • dziecięcy – koła 24″, oznaczenie ETRTO 507;
  • MTB – koła 26″, oznaczenie ETRTO 559, a w przypadku koła 27,5″ oznaczenie ETRTO 584;
  • miejski o średnicy 700 mm – koła 28″, oznaczenie ETRTO 622;
  • szosowy o średnicy 700 mm – koła 28″, oznaczenie ETRTO 622.

Jak dobrać rozmiar do wzrostu?

W trakcie kupowania roweru trzeba dobrać koła w rozmiarze odpowiednim do wzrostu, budowy ciała i stylu jazdy. W końcu wysoka osoba nie będzie czuła się komfortowo, jeżdżąc na kołach o średnicy 24″. Natomiast niski rowerzysta będzie potrzebować mniejszych kół, ponieważ nie da rady jechać na większych kołach.

Wiesz już, jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze i jakie obowiązuje oznaczenia wielkości opon. Pamiętaj, że musisz dobrać rower do płci i wieku. Inaczej będziesz myślał o rowerach dla dorosłych, a inaczej dla nastolatka mającego 170 cm wzrostu. Jednakże powyższy poradnik pomoże ci dobrać koła roweru do indywidualnych potrzeb.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *