Wymiana opon w rowerze – jak zmienić oponę? Opona a dętka rowerowa – różnice

wymiana opon w rowerze

Czym jest opona w rowerze? Kiedy należy wymienić oponę rowerową? Czeka cię wymiana opon w rowerze i nie wiesz, jak się za to zabrać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak krok po kroku poradzić sobie z przebitą oponą.

Jeśli przebiłeś dętkę lub oponę, musisz liczyć się z ich wymianą. Z tego powodu warto wiedzieć, co zrobić w przypadku tego typu uszkodzenia. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Dobrze trafiłeś! W naszym artykule przedstawiamy, jak powinna przebiegać wymiana opon w rowerze. Dowiedz się, jak naprawić zepsutą starą oponę i jak ją wymienić na nową!

Opona a koło rowerowe – różnice

Opona jest częścią koła. Koła w rowerze służą do wprawienia w ruch całej konstrukcji roweru. Dzięki nim możliwe jest poruszanie się po powierzchni drogi i ruch toczenia się po niej. Koła wyposażone są w szprychy, które zwiększają stabilność konstrukcji. Natomiast opona jest zewnętrzną warstwą koła, która ma bezpośredni kontakt z podłożem i gwarantuje przyczepność do niego. Opony na zewnątrz posiadają bieżnik, który informuje użytkownika o jej zużyciu. Szerokość opony różni się w zależności od tego modelu roweru.

Z czego składa się opona?

Zanim dowiesz się, jak wygląda wymiana opon w rowerze, przeczytaj, z czego składa się opona. Wewnątrz opony jest dętka, która napompowana powietrzem wypełnia przestrzeń i umożliwia poruszanie się roweru. Na rancie opony znajduje się wentyl, który umożliwia pompce połączenie się z dętką. Koła, opony i dętki umożliwiają jednośladowi bezpieczne i skuteczne poruszanie się, pokonując opory toczenia.

Czym jest dętka?

Dętka jest elementem wykonanym z gumy butylowej lub lateksowej. Stanowi swego rodzaju komorę, która znajduje się na obwodzie koła, dokładniej między oponą a obręczą koła. Wypełnia się ją powietrzem, dzięki czemu opony mogą spełniać swoje zadanie.

Kiedy wymienić oponę w rowerze?

Przede wszystkim w momencie, gdy zauważysz wytarcie bieżnika. Jednak to nie jedyny objaw zużytych opon. Zwiększona podatność na przebicia dętki, wiotkość krawędzi opon lub przetarcie wkładek antyprzebiciowych (w oponach szosowych) świadczy o konieczności zdjęcia opony i wymiany na nowy model. Niestety w przypadku rowerów trzeba zaufać swojemu instynktowi i spostrzegawczości, ponieważ pomiarów należy dokonywać na oko. Można również regularnie oddawać rower do serwisu na kontrolę.

Wymiana opon w rowerze – jak się przygotować?

Zanim rozpoczniesz proces wymiany starej dętki lub założenia nowej opony, powinieneś przygotować odpowiednie narzędzia. Do tego zadania niezbędne będą łyżki rowerowe, które pozwolą ci zdjąć oponę z koła. Jeśli nie masz łyżek do opon, warto zainwestować w porządne modele, które ułatwią ci pracę. Raz kupione łyżki posłużą ci przez lata. Ponadto musisz mieć pompkę rowerową i podstawowe narzędzia pomocnicze takie jak śrubokręt. Jeśli koło nie posiada szybkozamykacza, musisz przygotować klucze do jego odkręcenia.

Wymiana opon w rowerze – co trzeba zrobić?

Na początku odepnij hamulec w rowerze. W przypadku v-brake lub cantilever nie będziesz potrzebować narzędzi. Następnie zmień biegi na najmniejsze zębatki kasety. Po odwróceniu roweru do góry nogami złap zacisk i odkręć go. Po tym powinieneś odgiąć wózek przerzutek i wyciągnąć koło zdejmując jednocześnie łańcuch z kasety. Kolejnym krokiem jest włożenie łyżek do opon pomiędzy oponę a obręcz. Warto rozpocząć od wentyla. Jedna z łyżek powinna zahaczyć o szprychę, po czym ciągnij tak długo, aż jedna strona opony wyjdzie całkowicie z obręczy. Następnie wyciągnij dętkę.

Włożenie nowej dętki

Po tym możesz wsadzić nową dętkę do wnętrza opony, upewniając się jednocześnie, że nigdzie nie ma zwinięcia ani skręcenia. Pamiętaj, by włożyć oponę zgodnie z kierunkiem jazdy i naciągnąć jedną stronę na obręcz. Po delikatnym napompowaniu możesz zdjąć oponę z obręczy.

Jak zmienić oponę w rowerze po przebiciu?

Na początku powinieneś sprawdzić, czy przebiciu uległa dętka, czy opona. W pierwszym przypadku może wystarczyć wykorzystanie specjalnych łatek. Najpierw musisz zlokalizować usterkę, czyli powinieneś spuścić powietrze z dętki zanurzonej w wodzie. Niestety w przypadku uszkodzenia drugiego typu, będziesz musiał wymienić oponę na nową. Jeśli złapiesz „kapcia”, musisz liczyć się z wizytą w sklepie rowerowym.

Wiesz już, jak powinna wyglądać wymiana opon w rowerze. Wbrew pozorom proces ten nie jest trudny i wystarczy pamiętać o powyższych zasadach, by spokojnie sobie z nim poradzić. Musisz pamiętać o odpowiednim kierunku nakładania i ostrożnym wkładaniu opony na obręcz.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

oznaczenia opon rowerowych

Oznaczenia opon rowerowych – jak należy je czytać?

wymiana przerzutek w rowerze

Wymiana przerzutek w rowerze – czy potrzebujesz serwisu rowerowego?

jak naprawić hamulec w rowerze

Jak naprawić hamulce w rowerze?

Jak odkręcić korbę w rowerze

Jak odkręcić korbę w rowerze? Sprawdź, jeśli zamierzasz wymieniać łożyska, pedały lub wkład suportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *