Jak odpowietrzyć hamulce w rowerze?

jak odpowietrzyć hamulce w rowerze

Czy wiesz, że nawet drobne pęcherzyki powietrza mogą utrudniać bezpieczne hamowanie? Dowiedz się, jak odpowietrzyć hamulce w rowerze wyposażonym w hydrauliczny układ hamulcowy!

Usuwanie nadmiaru powietrza i wymiana płynu hamulcowego to podstawa, gdy korzystasz z hydraulicznych hamulców tarczowych. Dzięki gotowym zestawom naprawczym szybko zrobisz to samodzielnie. Pamiętaj, że lepiej nie zwlekać z odpowietrzaniem – jazda z niesprawnymi hamulcami to zagrożenie dla ciebie i otoczenia!

Dlaczego odpowietrzanie hamulców jest tak ważne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zacząć od tego, jak zbudowany jest układ hamulcowy w rowerze. W zależności od modelu, w rowerach wykorzystuje się hamulce tarczowe mechaniczne lub hydrauliczne. W przypadku hamulców mechanicznych wykorzystywana jest zasada dźwigni – element wprawiający w ruch tłoczki zaciskające się na tarczy jest poruszany za pomocą linki i kilku ruchomych elementów.

W przypadku hamulców hydraulicznych również dochodzi do zaciskania się tłoków na tarczy hamulcowej, ale podczas tego ruchu wykorzystywany jest specjalny płyn. Dzięki temu zwiększa się siła nacisku, a jednocześnie użytkownik roweru może wkładać mniejszy wysiłek w hamowanie.

Takie rozwiązanie jest bardziej nowoczesne od układu mechanicznego. Hamulce wyposażone w hydraulikę zyskują coraz większą popularność i pojawiają się już nie tylko w najdroższych modelach rowerów dla wyczynowych zawodników, ale także w tańszych rowerach MTB czy szosowych.

Ten rodzaj hamulców ma jednak pewną wadę. Z czasem mogą się zapowietrzać – jeśli do układu dostaną się pęcherzyki powietrza, może to mieć niekorzystny wpływ na skuteczność hamowania. Można temu zapobiec, przeprowadzając regularnie konserwację hamulców.

Jak często powinno się odpowietrzać hamulce?

Płyn hamulcowy, który odpowiada za skuteczne działanie układu, z czasem traci swoje właściwości. Z tego powodu hamulce warto odpowietrzać co najmniej raz do roku, podczas rutynowego przeglądu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by robić to częściej. Sygnałem, że hamulce są zapowietrzone, są trudności w hamowaniu – klamka hamulca staje się wówczas luźna, a droga do pełnego zatrzymania się wydłuża.

Jak odpowietrzyć hamulce w rowerze? Instrukcja krok po kroku

Czego potrzebujesz, by odpowietrzyć hamulce rowerowe? Najłatwiej będzie ci zaopatrzyć się w gotowy zestaw do odpowietrzania. Znajdziesz go w większości sklepów rowerowych. W skład takiego zestawu wchodzi:

 • lejek do wlewania płynu hamulcowego;
 • strzykawka;
 • olej mineralny;
 • komplet przewodów do płynu hamulcowego;
 • opaska zaciskowa;
 • rękawiczki ochronne.

Warto przy tym pamiętać, że takie uniwersalne zestawy nie sprawdzają się w każdym przypadku. W przypadku uszczelek Shimano i Magura zalecane jest stosowanie wyłącznie oryginalnego oleju mineralnego.

Sprawdź, jak odpowietrzyć hamulce w rowerze – wykonuj te czynności krok po kroku:

 1. Zdejmij koło z widelca i zdemontuj klocki hamulcowe.
 2. Poluzuj lewą klamkę hamulca (znajdziesz ją na kierownicy) i ustaw ją tak, by odpowietrznik znajdował się na górze.
 3. Odkręć zaślepkę zamykającą zbiorniczek i włóż do środka końcówkę lejka.
 4. Zdejmij gumowy kapturek, który chroni śrubę w zacisku.
 5. Nalej do strzykawki olej mineralny.
 6. Wlewaj płyn do układu hamulcowego – gdy na powierzchni pojawią się bąbelki powietrza, to znak, by przestać.
 7. Sprawdź działanie klamki. Jeśli nadal jest zbyt luźna, oznacza to, że trzeba dolać więcej płynu.
 8. Po zakończonym uzupełnianiu zakręć śrubkę w zacisku i zamknij dopływ w lejku. Przemyj całość alkoholem lub benzyną ekstrakcyjną.

Odpowietrzanie? Zrób to samodzielnie lub w serwisie rowerowym

Wiesz już, jak odpowietrzyć hamulce w rowerze? Pora zacząć działać! Wymień płyn hamulcowy samodzielnie, na podstawie powyższych wskazówek. Jeśli nie masz na to czasu lub nie jesteś pewien swoich umiejętności, pamiętaj, że odpowietrzyć układ możesz także w większości serwisów. Jedno jest pewne – gdy zauważasz pierwsze objawy zapowietrzenia hamulców, nie czekaj! Jazda z niesprawnymi hamulcami jest bardzo niebezpieczna.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

oznaczenia opon rowerowych

Oznaczenia opon rowerowych – jak należy je czytać?

wymiana przerzutek w rowerze

Wymiana przerzutek w rowerze – czy potrzebujesz serwisu rowerowego?

jak naprawić hamulec w rowerze

Jak naprawić hamulce w rowerze?

Jak odkręcić korbę w rowerze

Jak odkręcić korbę w rowerze? Sprawdź, jeśli zamierzasz wymieniać łożyska, pedały lub wkład suportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *