Jak skrócić łańcuch w rowerze, by nie zgrzytał ani nie spadał?

jak skrócić łańcuch w rowerze

Nie wiesz, jak skrócić łańcuch w rowerze? Gdy opanujesz tę umiejętność, nie będziesz musiał odwiedzać serwisu rowerowego za każdym razem, gdy łańcuch poluzuje się lub spadnie. Sprawdź, jak zrobić to łatwo i bezpiecznie!

Jak skrócić łańcuch w rowerze? To zadanie nie jest skomplikowane pod względem technicznym, wymaga jednak sporo precyzji. Dzięki odpowiedniemu skróceniu możesz uniknąć wymiany całego elementu napędu rowerowego.

Czy skracanie łańcucha rowerowego jest bezpieczne?

Samodzielne regulowanie długości łańcucha rowerowego jest bezpieczne, jeśli stosujesz się do odpowiednich zasad. Problemem może być przede wszystkim zbyt mocne naciąganie. Niektórzy usuwają zbyt dużą liczbę ogniw, by maksymalnie skrócić łańcuch. Jest to jednak niewskazane – jeśli łańcuch będzie poddawany nadmiernemu naprężeniu, może nagle pęknąć.

W jakich sytuacjach warto skrócić łańcuch rowerowy?

Skracanie starego łańcucha w rowerze jest często stosowanym rozwiązaniem. Nie zawsze jednak pomoże rozwiązać problem. Warto pamiętać, że ogniwa zużywają się równomiernie. Gdy usuniesz część z nich, łańcuch stanie się krótszy i przez pewien czas będzie pracować sprawniej, pozostałe elementy nadal będą jednak rozciągnięte. Jazda na rowerze z takim łańcuchem na dłuższą metę grozi jego przerwaniem. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę łańcucha na nowy.

Skrócić łańcuch należy natomiast zawsze, gdy ulegnie on uszkodzeniu, a ty nie chcesz jeszcze kupować nowego elementu napędu. Jeśli jedno z ogniw jest zniszczone, ale pozostałe działają bez zarzutu, usunięcie odpowiedniego fragmentu pozwoli poprawić stan łańcucha.

Jaka powinna być długość łańcucha?

O tym, że łańcuch jest rozciągnięty, świadczą nietypowe dźwięki podczas jazdy – stukanie, zgrzytanie, a także przeskakiwanie. W niektórych przypadkach zbyt długi łańcuch może spadać z roweru.

Nietrudno jest zauważyć, że łańcuch wymaga skrócenia. Jak skrócić łańcuch w rowerze, by miał odpowiednią długość? Służy do tego specjalny przyrząd – przymiar do łańcucha. Jego rozmiar jest zależny od materiału, z którego wykonane są tryby – stali lub aluminium. Jeśli oba końce przymiaru bez problemu wchodzą w ogniwa, oznacza to, że łańcuch jest zbyt długi.

Sprawdź, jak skrócić łańcuch w rowerze

Podczas regulacji długości łańcucha przyda ci się podstawowe narzędzie – skuwacz do łańcucha. Kupisz go w większości sklepów rowerowych.

W pierwszej kolejności najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego miejsca do rozkucia łańcucha, tzw. spinki. Nie występuje ono zawsze – w modelach ze sworzniem trzeba znaleźć element z długim trzpieniem (pinem), różniący się od pozostałych. Do rozkucia możesz użyć młotka lub imadełka.

Jeśli wiesz już, jaka ma być długość docelowa, możesz przystąpić do skracania. Na tym etapie warto zwrócić szczególną uwagę na szczegóły. Jeśli z jednej strony znajdują się ogniwa z zewnętrznymi płytkami z trzpieniem, to z drugiej strony powinieneś znaleźć ogniwa z wewnętrznymi płytkami.

Łączenie obu końców to zadanie wymagające dość dużej precyzji. W pierwszej kolejności pamiętaj o przełożeniu wszystkich przerzutek na najmniejsze zębatki kasety. Następnie możesz zacząć łączyć ze sobą oba końce. Włóż ogniwa do imadełka, a podczas skuwania kontroluj przez cały czas, czy trzpień przechodzi przez oba otwory.

Na koniec delikatnie rozciągnij łańcuch. Dzięki temu nie będzie blokował się w miejscu łączenia.

Jeśli odpowiednio wyregulujesz długość, możesz uniknąć wymiany łańcucha. To tylko jeden z powodów, dla których warto opanować tę umiejętność! Jak skrócić długość łańcucha? To nie takie trudne, jak się wydaje.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

oznaczenia opon rowerowych

Oznaczenia opon rowerowych – jak należy je czytać?

wymiana przerzutek w rowerze

Wymiana przerzutek w rowerze – czy potrzebujesz serwisu rowerowego?

jak naprawić hamulec w rowerze

Jak naprawić hamulce w rowerze?

Jak odkręcić korbę w rowerze

Jak odkręcić korbę w rowerze? Sprawdź, jeśli zamierzasz wymieniać łożyska, pedały lub wkład suportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *