Jak naprawić hamulce w rowerze?

jak naprawić hamulec w rowerze

Samodzielna naprawa hamulców wydaje ci się na tyle skomplikowana, że wolisz korzystać z usług serwisu rowerowego? Przekonaj się, że podstawową konserwację i wymianę części możesz przeprowadzić także na własną rękę. Dowiedz się, jak naprawić hamulce w rowerze i jak dbać o ich stan na co dzień!

Jak naprawić hamulce w rowerze? To podstawowa umiejętność, gdy chcesz samodzielnie zajmować się konserwacją swojego jednośladu. Wymiana zużytych części na nowe i regulacja hamulców pozwoli ci skrócić drogę hamowania i zadbać o bezpieczeństwo na drodze.

Jak naprawić hamulce w rowerze w zależności od ich rodzaju?

W twoim rowerze mogą znajdować się następujące rodzaje hamulców:

 • tarczowe – mechaniczne (którymi steruje się za pomocą linek znajdujących się w pancerzach) i hydrauliczne, z dodatkowym wspomaganiem;
 • hamulce v-brake, tzw. szczękowe, przymocowane do ramy w jednym punkcie i połączone za pomocą sprężynki.

Jeśli twoje hamulce zgrzytają i piszczą, a do tego zauważyłeś, że droga hamowania niebezpiecznie się wydłuża, pora zacząć działać. Jak naprawić hamulce w prosty sposób? Możesz zacząć od ich wyczyszczenia. W zaciskach, klamkach i klockach lubi gromadzić się brud. Aby go usunąć, należy odkręcić hamulce i przetrzeć je dokładnie mokrą szmatką, a następnie wytrzeć do sucha. Możesz również użyć gotowego odtłuszczacza.

Czyszczenie przebiega podobnie niezależnie od rodzaju hamulca. Wymianę klocków hamulcowych i regulację w hamulcach typu v-brake i tarczowych przeprowadza się natomiast w różny sposób.

Wymiana i regulacja klocków w hamulcach tarczowych

Aby wymienić klocki hamulcowe, wykonaj następujące czynności:

 • zdemontuj koło;
 • usuń zawleczkę lub śrubę, która zabezpiecza klocki przed wypadnięciem;
 • wyjmij klocki razem ze sprężyną;
 • cofnij tłoczki w zacisku (możesz użyć do tego śrubokrętu lub łyżki do opon), pamiętając, aby nie naciskać w tym czasie klamki;
 • przed włożeniem nowych klocków wyczyść zacisk;
 • zamontuj nowe klocki i zabezpiecz je śrubą lub zawleczką.

Podczas regulacji sprawdź, czy tarcza nie wymaga centrowania. Dopiero wówczas możesz zająć się regulacją samych hamulców. W tym celu poluzuj śruby mocujące zacisk i naciśnij klamkę hamulca. W ten sposób tarcza zostanie zablokowana. Wówczas wystarczy jedynie, że dokręcisz śruby docisku.

Wymiana i regulacja klocków w hamulcach szczękowych

Aby wymienić klocki hamulcowe w hamulcach szczękowych, postępuj w następujący sposób:

 • rozepnij linkę, aby szczęki hamulca mogły się swobodnie poruszać;
 • odkręć trzpienie z klockami, które są przymocowane do szczęki hamulca za pomocą nakrętki;
 • na tym etapie dokładnie przyjrzyj się, w jakiej kolejności ułożone są podkładki i tulejki dystansowe, aby zamontować je później dokładnie tak samo;
 • wyciągnij stare okładziny ze szczęk i włóż na ich miejsce nowe – zwróć uwagę na oznaczenia, który z nich jest prawy, a który lewy;
 • przymocuj klocki do szczęk, ułóż podkładki oraz tuleje i zacznij dokręcać je nakrętką.

Aby wyregulować klocki, ustaw je w pozycji prostopadłej do koła. Nie powinny wychodzić poza obręcz ani nachodzić na oponę. Gdy będą we właściwej pozycji, dokręć nakrętkę.

Kiedy z naprawą hamulców lepiej zgłosić się do serwisu rowerowego?

Mimo że naprawa hamulców sama w sobie nie jest trudna, to jednak zadanie to wymaga precyzji i pewnych umiejętności. Jeśli nie masz pewności, jak naprawić hamulce w rowerze, jak je wyczyścić lub wyregulować, nie rób tego na siłę. W takiej sytuacji lepiej będzie zlecić zadanie profesjonalistom. Wymiana klocków czy regulacja hamulców w rowerze to dość tania usługa w cennikach serwisów rowerowych, a prawidłowo przeprowadzona naprawa zapewni ci większe bezpieczeństwo.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

oznaczenia opon rowerowych

Oznaczenia opon rowerowych – jak należy je czytać?

wymiana przerzutek w rowerze

Wymiana przerzutek w rowerze – czy potrzebujesz serwisu rowerowego?

Jak odkręcić korbę w rowerze

Jak odkręcić korbę w rowerze? Sprawdź, jeśli zamierzasz wymieniać łożyska, pedały lub wkład suportu

wymiana klocków hamulcowych w rowerze

Wymiana klocków hamulcowych w rowerze – zadbaj o bezpieczne hamowanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *