Hamulce v-brake czy hamulce tarczowe? Sprawdzone sposoby na piszczące hamulce tarczowe. Jak naprawić piszczące hamulce w rowerze?

piszczące hamulce w rowerze

Co wpływa na siłę hamowania? Co należy zrobić, gdy podczas hamowania pojawią się piski? Piski podczas hamowania – co zrobić? Poznaj sposoby na piszczące hamulce w rowerze!

W trakcie hamowania twój rower wydaje piskliwe dźwięki? Nie znajdujesz rozwiązania na forum rowerowym? W takim razie trafiłeś w idealne miejsce! Wyjaśnimy, w jaki sposób czyścić hamulce tarczowe oraz co doprowadza do piszczenia klocków w trakcie hamowania.

Hamulce rowerowe – sposób działania

Hamulce w rowerze mają za zadanie zatrzymać jednoślad lub zredukować prędkość. Czas, w którym osiągniemy cel po wciśnięciu hamulca, informuje użytkownika o ich skuteczności. Przede wszystkim układ hamulcowy w rowerze powinien być bezpieczny, efektywny i cichy. W momencie, gdy usłyszysz piszczące dźwięki, szumienie lub świsty, powinieneś sprawdzić jego stan. Na początku warto po prostu obserwować jakość hamulców, ponieważ czasami muszą się one dotrzeć ze względu na specyfikę klocków hamulcowych. Jednak jeśli problem pojawia się regularnie, konieczne może być wyczyszczenie lub wymiana niektórych elementów.

Co doprowadza do piszczenia hamulców w rowerze?

Warto wiedzieć, że najczęściej piszczą hamulce tarczowe. Zwykle winowajcą jest nagromadzony brud, który zebrał się w efekcie długotrwałej jazdy lub złej konserwacji hamulców. Pamiętaj, że jeśli wybierasz się na leśne tereny lub błotniste ścieżki, powinieneś bardziej zwrócić uwagę na pielęgnacje klocków i tarcz. Najgorszym zabrudzeniem jest jednak płyn hamulcowy, roztarty smar lub inne substancje oleiste, które nie mają prawa znaleźć się na tarczy hamulcowej. Również deszcz może negatywnie wpłynąć na działanie klocków. Po naciśnięciu klamki klocki, ocierając się o mokrą obręcz koła, mogą wydawać piskliwe dźwięki. Podobne efekty można spotkać w przypadku niedotartych lub przetartych klocków.

Piszczące hamulce tarczowe w rowerze – co zrobić?

Na początku warto przetrzeć hamulce za pomocą szmatki i środka do czyszczenia tarcz hamulcowych. Specjalne produkty skutecznie usuwają tłuszcze i zabrudzenia z powierzchni, więc może to pomóc rozwiązać problem. Natomiast jeśli zabrudzeniu uległy również klocki, konieczne będzie zeszlifowanie zanieczyszczeń z ich powierzchni. W ostateczności trzeba wymienić klocki hamulcowe na nowe,

Odtłuszczacz i regulacja – jak odtłuścić tarcze hamulcowe w rowerze i naprawić piszczące klocki?

Zanim przystąpisz do regeneracji klocków i tarcz lub do ich wymiany, powinieneś sprawdzić, czy są dobrze spasowane i uregulowane. Ich dotarcie jest niezwykle ważne, aby powierzchnie się nie zeszkliły. Jeśli często używasz hamulców, na przykład w trakcie zjeżdżania ze stromej górki, możesz doprowadzić do ich przegrzania i zeszklenia. Z tego powodu warto przed rozpoczęciem jazdy kilka razy nacisnąć przedni oraz tylny hamulec. Jeśli jednak dochodzi już do piszczenia, potrzebne będzie dokładne wyczyszczenie. W tym celu zdejmij śruby mocujące zaciski i przetrzyj elementy suczą szmatką. Ponadto możesz je odtłuścić specjalnym preparatem.

Problem piszczących hamulców – wymień na klocki żywiczne

Hamulce tarczowe posiadają okładziny metaliczne, które mogą piszczeć podczas hamowania. Z tego powodu warto rozważyć wymianę na klocki z okładzin żywicznych, które są znacząco cichsze, a ponadto wydłużają żywotność tarcz. Dodatkowo są znacznie tańsze. Do ich wad należy częstsza wymiana klocków i nieco słabsze niż w klasycznych rozwiązaniach czy nawet w przypadku hamulców typu v-brake.

Hamulce tarczowe piszczą – przyczyny piszczenia

Najczęściej hamulce tarczowe piszczą w wyniku pojawienia się zanieczyszczeń. Ze względu na ich porowatą fakturę z łatwością zbierają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Do najczęstszych należą błoto, smary, tłuszcze i piasek. W efekcie mogą się również zwiększyć drgania klocków metalicznych, a tarcie będzie bardziej zużywać układ hamulcowy. Z tegor powodu należy regularnie czyścić je za pomocą papieru ściernego, a w ostateczności wymienić je na nowe klocki.

Piszczenie hamulców nie zawsze musi oznaczać konieczność wymiany ich na nowe. Często wystarczy poluzować śruby mocujące zaciski i przetrzeć klocki czystą szmatką. Należy również pamiętać o dotarciu hamulców poprzez energiczne wciskanie klamki hamulca w trakcie jechania po prostym terenie. Przede wszystkim, jeśli hamulce w twoim rowerze piszczą, nie panikuj. Na początku sprawdź ich czystość i spróbuj je dotrzeć. Dopiero później myśl o ewentualnej wymianie.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

oznaczenia opon rowerowych

Oznaczenia opon rowerowych – jak należy je czytać?

wymiana przerzutek w rowerze

Wymiana przerzutek w rowerze – czy potrzebujesz serwisu rowerowego?

jak naprawić hamulec w rowerze

Jak naprawić hamulce w rowerze?

Jak odkręcić korbę w rowerze

Jak odkręcić korbę w rowerze? Sprawdź, jeśli zamierzasz wymieniać łożyska, pedały lub wkład suportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *