Regulacja hamulców w rowerze – najważniejsze aspekty

regulacja hamulców w rowerze

Hamulec rowerowy to niezwykle ważny element odpowiedzialny za twoje bezpieczeństwo podczas jazdy. Jak zweryfikować, czy jest sprawny, w jaki sposób go ustawić i kiedy wymieniać klocki hamulcowe? Ta wiedza sprawi, że regulacja hamulców w rowerze będzie o wiele łatwiejsza, a sama jazda przyjemniejsza.

Hamulec ma ogromne znacznie nie tylko w rowerze, ale w każdego typu pojeździe. Nie bez przyczyny w trakcie nauki jazdy autem instruktorzy mają dostęp właśnie do tego pedału. Aby hamulce działały sprawnie, czasem konieczna może okazać się ich regulacja. Jakie są rodzaje hamulców w jednośladach? Czym jest v-brake i jaka śruba może przydać się w przypadku tego systemu?

Hamulec w rowerze, czyli kluczowy element

Hamulec rowerowy to podstawowy element, który musi być w pełni sprawny. Powinieneś zatem zadbać o to, by funkcjonował sprawnie. Jeśli zauważysz, że pojazd nie zwalnia wystarczająco szybko, bądź jeśli robi to w nierównomierny sposób, co może doprowadzić do Twojego upadku, koniecznie sprawdź, czy nie doszło do jakiejś awarii lub czy hamulec się nie poluzował.

Regulacja hamulców w rowerze – jakie są rodzaje?

Współczesne rowery mogą mieć różne rodzaje układów hamulcowych, zależnie od modelu i zastosowania. Ich ustawianie będzie więc różniło się zależnie w zależności od tego, co dokładnie znajdziesz w środku. Do popularnych rodzajów należą hamulce:

  • V-brake;
  • tarczowe;
  • szosowe;
  • torpedo.

Kupując rower, koniecznie sprawdź, jaki rodzaj hamulców masz w swoim modelu. Dzięki temu będziesz wiedział, jak o nie zadbać i w jaki sposób sprawić, by zawsze dobrze działały. Ponadto wiedza o tym, które i w jakich warunkach sprawdzają się najlepiej, pomoże ci w doborze odpowiedniego rodzaju pojazdu dla siebie.

Jak wyregulować hamulce tarczowe?

Rowery górskie zazwyczaj wyposażone są w hamulce tarczowe. Jak wskazuje ich nazwa, wymuszają one zatrzymanie się na rowerze poprzez tarcie. Specjalny element, który na to pozwala, znajduje się na piaście koła. Dzieli się je na hydrauliczne i mechaniczne. Najpopularniejsze jest to pierwsze rozwiązanie, ponieważ działa ono zdecydowanie płynniej. Prowadzi do zatrzymania się roweru poprzez użycie specjalnego płynu powodującego zacisk. W przypadku hamulców mechanicznych odpowiada za to specjalna linka. Regulacja w obydwu przypadkach polega na odpowiednim ustawieniu klocków względem tarczy.

Regulacja hamulców rowerowych – czego potrzebujesz?

Regulacja hamulca tarczowego nie zajmie ci wiele czasu. Do tego zadania będziesz potrzebował jedynie kilku podstawowych narzędzi. Potrzebny będzie ci klucz imbusowy. Musisz wyregulować wszystko tak, aby hamulce nie tarły o tarcze w momencie jazdy. Klamka hamulcowa powinna z kolei działać z pełną mocą wtedy, gdy jest wciśnięta do połowy. Czasem jednak system się luzuje i wymaga dokręcenia go. Nie dopuszczaj do tego, aby elementy ocierały się, gdy nie używasz hamulca! To może doprowadzić do szybkiego zużycia się klocków.

Czym jest pancerz do hamulców?

Linki znajdujące się w rowerze mogą szybko ulegać awarii. Z tego powodu wymyślono specjalny pancerz. Możesz kupić go za niewielkie pieniądze i umieścić go właśnie na lince. Dzięki temu hamulce będą przez dłuższy czas sprawne, a regulacja nie będzie potrzebna z aż tak dużą częstotliwością. Warto brać to rozwiązanie pod uwagę, gdy dopiero planujesz zakup swojego sprzętu. Im szybciej zamontujesz tego typu zabezpieczenia, tym bezpieczniejsza i wygodniejsza będzie jazda. Innym dobrym pomysłem może okazać się zakupienie specjalnej okładziny, dzięki której klocki hamulcowe będą przez dłuższy czas sprawnie działały.

Na czym polega regulacja hamulców V-brake?

Hamulce V-brake wymagają nieco innego podejścia niż hamulce tarczowe, dlatego najpierw musisz zapoznać się z ich budową. Ważne jest to, aby regulowanie zacząć od poluzowania śruby. Możesz odkręcić ją za pomocą płaskiego klucza, który należy przygotować już wcześniej. W dalszej kolejności powinieneś zacząć ustawiać klocki, po kolei odkręcając elementy. Dociskaj przy tym ramię hamulca do jej obręczy. Pilnuj, by klocek stykał się z obręczą równomiernie, ale nie zahaczał o oponę. To może powodować niebezpieczne sytuacje! Takie regulacyjne wyzwanie jest ważne, ponieważ bardzo wpływa na twoje bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Jak sprawdzić, czy odległość klocków w hamulcach V-brake jest odpowiednia?

Gdy skończysz regulacje, musisz koniecznie sprawdzić, czy odległość pomiędzy klockami a ramionami jest odpowiednia. W innej sytuacji może okazać się, że ocieranie się zaczepu o ramę może powodować szybsze zużywanie się mechanizmu. Dociśnij więc obydwa klocki do poręczy, a następnie zmierz odległość pomiędzy nimi. Powinna ona wynosić minimum 39 mm, chyba że producent podaje inaczej. Jeśli jest mniejsza, powtórz czynność jeszcze raz.

Kierownica bez linek hamulcowych? To możliwe

Linki hamulcowe znajdujące się przy kierownicy mogą doprowadzać do jej szybszej deregulacji. Niestety, wciąż standardowo umieszcza się je na zewnątrz. Dlatego do jej ochrony rowerzyści wykorzystują zazwyczaj specjalny pancerz. Na szczęście podejście producentów powoli ulega zmianie. W 2019 roku marka Magura wprowadziła model roweru, którego linki są zamontowane wewnątrz ramy pojazdu. Obecnie jednak takie rowery są używane głównie przez sportowców.

Zawsze uważaj na swój sprzęt

Jazda na rowerze to wspaniała przygoda, jednak może być też potencjalnie niebezpieczna, jeśli o niego nie zadbasz. Zawsze przed wyjazdem i po niej sprawdzaj, czy twój pojazd jest w dobrym stanie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wypadku, a rower będzie służył ci dłużej.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

oznaczenia opon rowerowych

Oznaczenia opon rowerowych – jak należy je czytać?

wymiana przerzutek w rowerze

Wymiana przerzutek w rowerze – czy potrzebujesz serwisu rowerowego?

jak naprawić hamulec w rowerze

Jak naprawić hamulce w rowerze?

Jak odkręcić korbę w rowerze

Jak odkręcić korbę w rowerze? Sprawdź, jeśli zamierzasz wymieniać łożyska, pedały lub wkład suportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *