Oznaczenia opon rowerowych – jak należy je czytać?

oznaczenia opon rowerowych

To warto wiedzieć!

  • Oznaczenia opon rowerowych informują m.in. o ich rozmiarze czy zastosowanych technologiach.
  • Rozmiary opon rowerowych oznacza się systemem calowym, francuskim lub ETRTO.
  • Najpopularniejszym sposobem oznaczania rozmiaru opon jest system calowy.

Oznaczenia opon rowerowych – rozmiar

Uważasz, że oznaczenia opon rowerowych to banalna rzecz? A czy wiesz, że istnieją nie tylko cale, ale także inne rodzaje oznaczeń rozmiaru opon rowerowych, czyli system francuski czy ETRTO? Czym się wyróżniają? Koniecznie sprawdź, co musisz o nich wiedzieć!

System calowy

Z całej trójki najbardziej znany jest najprawdopodobniej system calowy. W tym systemie średnica i szerokość opony wyrażona jest w calach. Może to być np. 29” x 2,25” – w tym przypadku wewnętrzna średnica ma 29 cali, zaś szerokość 2,25 cala. To zdecydowanie prosty system, ale dość łatwo o pomyłkę, szczególnie chcąc zakupić opony o niestandardowym rozmiarze. Warto, abyś wiedział, że opisany sposób zapisu rozmiaru opon rowerowych jest stosowany w prawie każdym typie roweru (oprócz rowerów szosowych), natomiast najczęściej wykorzystuje się go do oznaczenia opon rowerowych do modeli górskich. 

System francuski

Kolejny to system francuskim, który jest bardziej skomplikowany, ale jednocześnie dużo dokładniejszy. System francuski, inaczej system metryczny to metoda oznaczenia na oponach rowerowych, która jest złożona z trzech elementów, a są nimi: dwie liczby i litera. Np. 700 x 40C: co może oznaczać taki zapis? Pierwsza liczba, czyli 700 to wymiar zewnętrznej średnicy w mm, natomiast druga liczba to szerokość opony. Co natomiast z tą literą? Można powiedzieć, że ona doprecyzowuje szerokość opony, a dokładniej: oznacza średnicę wewnętrzną.

System ETRTO

Ostatnim już systemem oznaczania rozmiaru opon rowerowych jest system ETRTO, który oznacza European Tyre and Rim Technical Organisation. Jest to system, który powstał po to, aby ujednolicić i ułatwić wymiary opon. Wielu sprzedawców jest zdania, że to najbardziej sensowny system. W tym przypadku rozmiar zapisuje się z wykorzystaniem dwóch liczb, które oddziela się myślnikiem. Przykładem może być 622×19: jest to opis opony, której średnica osadzenia stopki to 622 mm, z kolei 19 mm to wewnętrzna szerokość obręczy. Co ważne: pierwsza liczba to niekoniecznie musi być średnica wewnętrzna opony. Nie zapominaj, że trzycyfrowa liczba (mówiąca o średnicy ogumienia) może wystąpić na drugiej pozycji w zapisie. 

Inne oznaczenia na oponach rowerowych 

Czy wiesz, że oznaczenia opon rowerowych to nie tylko ich rozmiar? Znajdziesz na nich o wiele więcej informacji – m.in. maksymalne i minimalne ciśnienie w oponach, z jakim może pracować dana opona. Wartości wyraża się w barach i PSI (1 bar to ok. 14,5 PSI). Producenci informują także o kierunku montażu opony – na oponie oznacza się to zazwyczaj strzałką i napisem „Rotation”. Dzięki strzałce wiadomo którą stroną zamontować oponę „do przodu” podczas zakładania jej na koło. Oprócz tego może znaleźć się informacja o gęstości opony. To oznacza się symbolem TPI – to ilość nitek na cal kwadratowy mierzona w TPI. Ponadto na oponie mogą być inne symbole, dzięki którym możesz się dowiedzieć o zastosowanych technologiach takich jak np. wkładka antyprzebiciowa. 

Po przeczytaniu naszego artykułu powinieneś już co nieco wiedzieć, jeśli chodzi o oznaczenia opon rowerowych. Teraz zakup nowych opon do roweru nie powinien stanowić już żadnego problemu, ale jeśli wciąż nie będziesz pewny, jakie opony będą odpowiednie, to pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc sprzedawcę, który zapewne chętnie ci podpowie, jaki produkt będzie pasował do roweru.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

wymiana przerzutek w rowerze

Wymiana przerzutek w rowerze – czy potrzebujesz serwisu rowerowego?

jak naprawić hamulec w rowerze

Jak naprawić hamulce w rowerze?

Jak odkręcić korbę w rowerze

Jak odkręcić korbę w rowerze? Sprawdź, jeśli zamierzasz wymieniać łożyska, pedały lub wkład suportu

wymiana klocków hamulcowych w rowerze

Wymiana klocków hamulcowych w rowerze – zadbaj o bezpieczne hamowanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *