Opony i dętki rowerowe – co warto wiedzieć? Jak dopasować rozmiary opon rowerowych do dętki rowerowej? Rozmiary dętek do roweru

rozmiary dętek rowerowych

Jak dobrać dętkę do opony o szerokości 40 mm? Jakie rodzaje wentyli wyróżniamy? Szerokość opony w milimetrach i calach – jak czytać różne rozmiary?

Jeśli stoisz przed wymianą dętki w swoim rowerze, musisz przygotować się na sprawdzenie wielu parametrów kół i opon. Przede wszystkim nowe ogumienie musi być zgodne ze średnicą wewnętrzną opony. Dodatkowo powinno pasować do rozmiarów obręczy koła. Dowiedz się, w jaki sposób przygotować się do wymiany dętek w większości opon.

Czym jest dętka w rowerze?

Dętka rowerowa jest jednym z najważniejszych elementów w każdym rowerze. Jednoślad do poruszania się potrzebuje odpowiedniej opony, która jest wypełniona napompowaną dętką oraz nałożona jest na koło. W efekcie układ napędowy może wprawiać pojazd w ruch. Sama dętka jest komorą z elastycznego materiału (najczęściej butylu lub lateksu), która znajduje się pomiędzy obręczą koła a oponą. Napompowana wypełnia ciśnieniem oponę, rozpierając ją od środka. W efekcie koło nabiera odpowiedniego kształtu i rower może się poruszać. Dzięki nim możliwe jest spasowanie opony do obręczy koła.

Dętka do roweru – co warto wiedzieć?

Istotną kwestią w przypadku dętek do roweru jest fakt, że wysokość ciśnienia ma wpływ na komfort jazdy. Niskie wartości lepiej sprawdzą się na szerszych oponach w rowerach górskich, ponieważ w ten sposób zwiększa się przyczepność. Natomiast mogą one doprowadzić do uszkodzenia obręczy. Zbyt wysokie ciśnienie zaś sprawdzi się w oponach do roweru szosowego, gdzie liczy się szybkość. Ponadto warto wiedzieć, że jedynym z widocznych elementów dętki jest wentyl, który przechodzi przez otwór w obręczy. Najpopularniejsze są modele, podobne do wentyli samochodowych.

Opony i dętki rowerowe – jak dobrać do rozmiaru koła?

Odpowiednie dobranie dętki do rodzaju opony oraz średnicy koła jest absolutną podstawą. Z tego powodu należy wiedzieć, jaką średnicę opony posiada twój rower. Dlatego, jeśli dojdzie do przebicia dętki, powinieneś sprawdzić szerokość i średnicę ogumienia. Pomóc ci może również tabela rozmiarów szerokości opon. Możesz również skorzystać z oznaczenia widocznego na boku opony. Na szczęście wielkość opon jest równa wielkości dętki. Trzeba również zwrócić uwagę na zapis rozmiarów.

Najpopularniejsze typy:

  • metryczny (ETRTO), który podaje szerokość i średnicę wyrażoną w milimetrach, na przykład 28 mm–622 mm;
  • calowy: informuje o średnicy i szerokości wyrażonej w calach, na przykład 28×1,75.

Wybór dętki – jak dobrać dętkę?

Równie istotną kwestią jest wybranie odpowiedniego wentylu do rodzaju roweru. Wyróżniamy typ Schrader, Dunlop i Presta. Najlepiej, by nowa guma była identyczna z poprzedniczką – zarówno pod kątem średnicy wewnętrznej, jak i typu oraz długości zaworu.

Opony bezdętkowe – co to jest?

Opony tego typu są rozwiązaniem droższym i mniej powszechnym od tradycyjnych dętek. Różnią się one przede wszystkim bezpośrednim ułożeniem na feldze koła, ponieważ nie są wyposażone w gumowy materiał.

Wiesz już, czym różnią się od siebie rodzaje dętek w poszczególnych rodzajach rowerów. Sam proces wymiany ogumienia na nowy nie jest skomplikowany i każdy bez problemu powinien sobie z nim poradzić!


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

jakie siodełko do roweru

Jakie siodełko do roweru wybrać? Dobór akcesoriów rowerowych

rodzaje kierownic rowerowych

Rodzaje kierownic rowerowych – jakie istnieją?

hamulce hydrauliczne rower

Hamulce hydrauliczne – rower i system hamowania. Sprawdź, jaki wybrać!

regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *