Jak dobrać długość łańcucha do roweru i czy ma ona duże znaczenie? Rodzaje łańcuchów

jak dobrać łańcuch do roweru

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać łańcuch do roweru, który posiadasz, powinieneś mieć świadomość kilku aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę. Czy skrócenie łańcucha jest możliwe? Jak zdjąć łańcuch? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Jeśli stoisz przed wymianą łańcucha rowerowego, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim musisz znać ilość ogniw oraz ilu rzędowy jest stary model. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiednią długość łańcucha do twojego roweru.

Czym jest łańcuch rowerowy?

Łańcuch w rowerze jest podstawowym elementem wchodzącym w skład układu napędowego. To jeden z najważniejszych komponentów, od którego zależy jakość poruszania się jednośladem. Od jego stanu bezpośrednio zależy to, jak komfortowa będzie jazda. Niestety łańcuch jest jednym z najszybciej zużywających się części w rowerze. Z tego powodu warto wiedzieć, jak dobrać odpowiedni łańcuch do roweru.

Długość łańcucha rowerowego – wymiary i parametry

Najważniejszymi parametrami określającymi jakość łańcucha jest jego długość oraz szerokość. Długość sworzni, czyli szerokość zewnętrzna, określana jest za pomocą milimetrów. Są to jednak wartości uniwersalne i nie ma problemu, by założyć łańcuch 7-rzędowy w kasecie dziewięciorzędowej. Szerokość wewnętrzna, czyli odległość między blaszkami, wyrażona jest w calach.

Najpopularniejsze szerokości ogniw:

  • 1/8 ″ – napędy bez przerzutek zewnętrznych;
  • 3/32 ″ – napędy wyposażone w przerzutki zewnętrzne;
  • 11/128 ″ – kasety 9-rzędowe.

Wymiana łańcucha – jak dobrać łańcuch rowerowy?

W przypadku nowego łańcucha wystarczy sprawdzić jego długość lub znaleźć informacje, które zamieścił producent. Jednak nie zawsze masz taką możliwość. Jeśli posiadasz stary łańcuch w swoim rowerze, musisz sprawdzić ilość zębatek, jaką posiadasz w kasecie lub wolnobiegu. W ten sposób będziesz mógł określić szerokość samego łańcucha. Dodatkowo możesz spróbować wyczyścić łańcuch i policzyć liczbę ogniw. W ten sposób będziesz mógł oszacować odpowiednią długość do twojego typu roweru.

Dobry łańcuch rowerowy – jak dobrać odpowiedni model?

Najprostszym sposobem wymiany łańcucha jest zastąpienie go identycznym modelem. Jednak jeśli chcesz wybrać łańcuch innego producenta, musisz mieć pewność, że kaseta będzie z nim współpracować. Przede wszystkim najlepiej odwiedzić renomowany sklep rowerowy, gdzie specjaliści będą w stanie doradzić i pomóc. Warto również inwestować w sprawdzone modele, taki jak łańcuchy Shimano, Campagnolo, KMC czy SRAM. Najważniejsze jest, by zakup łańcucha był powiązany z liczbą zębów na największej przerzutce i rodzajami korby oraz kasety. Warto wiedzieć, że jeśli kupisz łańcuch zbyt długi, możesz skrócić go do tej samej długości, co poprzednik.

Łańcuchy do roweru – rodzaje łańcuchów

Łańcuchy przeznaczone są do różnych typów jazdy. Z tego powodu wyróżniamy kilka typów. Najpopularniejsze z nich to:

  • 1-rzędowe, które można spotkać w jednobiegowych BMX-ach, a także rowerach miejskich, które posiadają przerzutkę wewnątrz tylnej piasty. W tym przypadku istnieją dwie różne szerokości łańcucha. Łańcuchy 1-rzędowe nazywane są ostrym kołem;
  • od 5- do 8-rzędowych, które znajdują się najczęściej w rowerach MTB i trekkingowych, a także w starszych rowerach szosowych;
  • od 9- do 11-rzędowych, które posiadają najnowsze rowery szosowe, górskie i wyprawowe;
  • 12-rzędowe, czyli modele stosowane w zaawansowanych napędach rowerów typu gravel czy profesjonalnych MTB. Ze względu na szeroki zakres przełożeń można w tym przypadku zrezygnować z przedniej przerzutki.

Wiesz już, w jaki sposób wymienić łańcuch w rowerze oraz jak dobrać odpowiednią długość ogniw łańcucha. Istnieją oczywiście wyjątki w postaci rowerów bez przerzutek, ale najpopularniejsze modele łańcuchów powinny mieć podobną budowę, a często nawet taką samą długość.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

przeskakujący łańcuch w rowerze

Przeskakujący łańcuch w rowerze – jak poradzić sobie z problemem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *