Do czego uprawnia karta rowerowa – komu jest potrzebny taki dokument?

do czego uprawnia karta rowerowa

Zapamiętaj!

  • Karta rowerowa uprawnia dzieci od 10 do 18 lat do jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną, pojazdem zaprzęgowym i rikszą po drogach publicznych.
  • Aby ją uzyskać, trzeba przejść szkolenie i zdać egzaminy teoretyczny i praktyczny.
  • Brak karty rowerowej grozi mandatem lub skierowaniem do sądu rodzinnego.
  • Rowerzyści z kartą rowerową muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Karta rowerowa – co to jest? Komu jest potrzebna?

Do czego uprawnia karta rowerowa? Jest to dokument, który potwierdza, że osoba w wieku od 10 do 18 lat ukończyła odpowiednie szkolenie i zdała egzamin, dzięki czemu może jeździć rowerem drogami publicznymi. Posiadanie karty rowerowej jest obowiązkowe dla dzieci w wieku od 10 do 17 lat, które chcą jeździć samodzielnie jeździć takim pojazdem, jak jednoślad.

Jazda na rowerze – młodsze dzieci

Dzieciom, które nie ukończyły 10 roku życia, nie jest potrzebny taki dokument. Należy jednak zwrócić uwagę, że mogą one jeździć rowerem jedynie pod opieką osoby dorosłej. Tacy młodzi rowerzyści są jednak traktowani jak piesi, co oznacza, że nie powinni korzystać ze ścieżki rowerowej czy jezdni, a jedynie z chodnika.

Jak zdobyć kartę rowerową? Egzamin

Aby zdobyć uprawnienia do jazdy rowerem, należy ukończyć szkolenie z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz zdać egzamin teoretyczny, a także egzamin praktyczny. Pierwszy składa się z 25 pytań, a drugi obejmuje wykonanie podstawowych manewrów na rowerze. Kartę rowerową wydaje dyrektor ośrodka ruchu drogowego (WORD) po pozytywnym wyniku egzaminu, a w niektórych przypadkach dyrektor szkoły podstawowej dziecka lub osoba prowadząca ośrodek szkolenia kierowców. Musi przy tym posiadać odpowiednie uprawnienia.

Kiedy brak karty rowerowej grozi mandatem?

Brak karty rowerowej może skutkować nałożeniem mandatu na rowerzystę. Osoby, które nie posiadają dokumentu, mogą zostać ukarane lub skierowane do sądu rodzinnego. Szczególnie ważne jest posiadanie karty rowerowej podczas jazdy na drogach publicznych oraz ścieżkach rowerowych! Mandat za brak uprawnień do kierowania rowerem to 200 zł – jednak na nieletnich nie może on zostać nałożony. Policjant na pewno jednak udzieli pouczenia, a jeśli sytuacja będzie się powtarzać, wtedy istnieje ryzyko, że odpowiedzą za to rodzice lub prawni opiekunowie. Brak dokumentu może zostać potraktowany jako niewłaściwe sprawowanie opieki nad małoletni,

Do czego uprawnia karta rowerowa?

Do czego uprawnia karta rowerowa? Dzieci w wieku od 10 do 18 lat mogą kierować rowerem, hulajnogą elektryczną, pojazdem zaprzęgowym i rikszą na drogach publicznych, jeśli ją posiadają. Dzieci poniżej 10 roku życia nie muszą jej mieć, jednak mogą jeździć rowerem jedynie pod opieką osoby dorosłej. Po ukończeniu 17. roku życia osoba może zdobyć prawo jazdy kategorii A1, które upoważnia do kierowania rowerem bez konieczności posiadania karty rowerowej.

Jakie są zasady ruchu drogowego dla rowerzystów z kartą rowerową?

Rowerzyści posiadający kartę rowerową muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Należy pamiętać o używaniu odpowiednich ścieżek rowerowych, a także reagować na znaki drogowe. Warto również zwrócić uwagę na zasady dotyczące jazdy na łukach, szczególnie na skrzyżowaniach oraz przejazdach dla rowerów. Ta umiejętność jest jednak sprawdzana podczas części praktycznej egzaminu.

Co, jeśli nie posiadasz karty rowerowej? Alternatywy 

Jeśli nie posiadasz karty rowerowej, ale masz już 10 lat, to do 18. roku życia możesz jeździć rowerem jedynie w strefie zamieszkania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zdanie egzaminu na kartę rowerową, co pozwoli na swobodną jazdę na drogach publicznych. Tego rodzaju kursy organizowane są w szkołach najczęściej w ramach edukacji komunikacyjnej.

Do czego uprawnia karta rowerowa? Dzięki niej dzieci od 10 do 18 lat mogą kierować pojazdem zaprzęgowym, rowerem oraz riksza na drogach publicznych. Aby zdobyć dokument, należy ukończyć odpowiednie szkolenie oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Brak karty rowerowej może skutkować mandatem lub skierowaniem do sądu rodzinnego. Rowerzyści z kartą rowerową muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz reagować na znaki drogowe. Osoby w wieku 10-18 lat, które nie posiadają karty rowerowej, mogą jeździć rowerem jedynie pod opieką osoby dorosłej lub na wyznaczonym miejscu.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

kolarstwo przełajowe

Kolarstwo przełajowe – czym jest?

trasa rowerowa r10

Trasa rowerowa R10 – szlak wzdłuż wybrzeża Bałtyku, który pokonasz rowerem!

szlakiem orlich gniazd rowerem

Szlakiem Orlich Gniazd – rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

jakie buty na rower

Jakie buty na rower? Doradzamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *