Jak przewozić rower w komunikacji miejskiej?

Przewożenie roweru w tramwaju komunikacji miejskiej Warszawa

Większość miast i gmin umożliwia przewóz roweru w transporcie publicznym. Dowiedz się, kiedy możesz przewozić rower w autobusie, metrze czy pociągu. Sprawdź, jakie opłaty są pobierane w poszczególnych środkach komunikacji publicznej. 

Przewóz roweru w pociągu

Lubisz odkrywać nowe trasy, niekoniecznie w Twojej okolicy? Skorzystaj z możliwości oferowanej przez PKP. Przewożenie roweru jest dozwolone w większości pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Jak przewozić rower w pociągu? Przed planowaną podróżą zapoznaj się z regulaminem poszczególnych przewoźników. W niektórych składach możliwe jest przewożenie jednośladu jedynie w pierwszym lub ostatnim wagonie lub w miejscach wyznaczonych i odpowiednio oznaczonych. Bez względu na rodzaj pociągu obowiązuje zasada, że rower nie może zagrażać bezpieczeństwu pasażerów, dlatego odradzane są podróże kolejami regionalnymi w godzinach szczytu. 

Ile wynosi opłata za przewóz roweru w PKP?

Opłata za przewożenie bicykla pociągiem zależy od regulaminu poszczególnych przewoźników. PKP Intercity umożliwia przewóz roweru za 9,10 zł niezależnie od długości trasy. Darmowe przewożenie roweru oferują:

  • Koleje Mazowieckie,
  • Szybka Kolej Miejska Warszawa,
  • Łódzka Kolej Aglomeracyjna ŁKA,
  • PKP SKM Trójmiasto.

Koleje Dolnośląskie pobierają opłatę w wysokości 2 zł, a koleje Wielkopolskie 7 zł, natomiast w WKD (Warszawska Kolej Dojazdowa) przewożenie roweru wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowego biletu. Podróżując z rowerem warto wykorzystać przysługujące zniżki na bilety PKP: 37% ulgi dla dzieci i młodzieży szkolnej, 51% dla studentów i 30% dla doktorantów. Podstawą korzystania ze zniżek jest posiadanie ważnego dokumentu uprawniającego do ustawowej ulgi jak: legitymacja szkolna, Elektroniczna Legitymacja Doktorancka czy Elektroniczna Legitymacja Studencka i aktualna naklejka i hologram na legitymację studencką ELS.

Zasady przewożenia roweru w autobusie i metrze

Przewożenie bicykla w komunikacji miejskiej jest możliwe jedynie w określonych sytuacjach. W świetle obowiązujących przepisów prawnych rowerzysta może skorzystać z autobusu lub metra jedynie w przypadku awarii pojazdu lub warunków atmosferycznych uniemożliwiających jazdę rowerem. Podobnie, jak w przypadku podróży kolejami regionalnymi, należy unikać godzin szczytu. Warto również wiedzieć, że w autobusie i metrze możliwe jest przewożenie roweru w specjalnie oznaczonych miejscach. W metrze najczęściej jest to pierwszy lub ostatni wagon, a w autobusie niskopodłogowym w miejscu zastrzeżonym dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Należy jednak pamiętać, że jeśli do autobusu wsiądzie osobą poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba z dzieckiem w wózku, rowerzysta jest obowiązany ustąpić miejsca takiej osobie, co zazwyczaj wiąże się z koniecznością opuszczenia pojazdu. Co ciekawe, w niektórych miastach takich jak: Katowice, Chorzów, Gliwice, Sosnowiec, rowerzysta musi uzyskać zgodę kierowcy na przewóz roweru. Zasada obowiązuje jedynie w dni powszednie, z wyłączeniem wakacji, w godzinach porannego szczytu. Przewożenie roweru w komunikacji jest zatem możliwe, jeśli pojazd w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwo podróżnych.

Opłata za przewóz roweru w komunikacji miejskiej

W większości polskich miast rower traktowany jest jako bagaż, dlatego jego przewóz jest darmowy. Rowerzysta musi posiadać jedynie ważny bilet okresowy lub jednorazowy. KZK GOP obsługujący linie autobusowe na Górnym Śląsku wprowadziło konieczność zakupu dodatkowego biletu za przewóz roweru, podobnie jak komunikacja miejska w Wałbrzychu. Warto jednak sprawdzić regulamin poszczególnych przewoźników, aby uniknąć mandatu za przejazd bez ważnego biletu. 

Przewożenie roweru w pociągu, autobusie i metrze jest możliwe i w większości przypadków bezpłatne, pod warunkiem przestrzegania regulaminów poszczególnych przewoźników.W przypadku gdy jeździsz na rowerze i jesteś jednocześnie filatelistą zbierającym hologramy kolekcjonerskie i naklejki na legitymacje studencką ELS – możesz zakupić szerokie zbiory wyrobów filatelistycznych pod adresem sklepu: hologramykolekcjonerskie24.com


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Czym jest MTB i jakie są rodzaje rowerów górskich?

paryż rowery miejskie

Paryż, rowery miejskie. Zwiedzanie stolicy Francji na dwóch kółkach

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu

Oryginalny pomysł na ozdobienie ogrodu z rowerem w tle

rowerowy biznesplan

Warsztat rowerowy – dobry pomysł na biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *