Gdzie na rower w Polsce? Trasy dla początkujących i dla miłośników ekstremalnej jazdy

gdzie na rower w polsce

Jazda po mieście lub po okolicznych szlakach rowerowych to dla ciebie za mało? Sprawdź, gdzie na rower w Polsce! Przedstawiamy trasy dla osób na różnym poziomie zaawansowania: początkujących i doświadczonych.

Gdzie na rower w Polsce? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy wolisz jazdę po bezdrożach, bez ruchu samochodowego, czy pewniej czujesz się na asfalcie. Wśród najciekawszych tras rowerowych nie zabraknie propozycji dla początkujących i zaawansowanych. Jedno jest pewne – miłośnicy dwóch kółek w Polsce mają z czego wybierać!

Gdzie na rower w Polsce – propozycje dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rowerem poza miastem, wybieraj dość krótkie szlaki z równą asfaltową nawierzchnią. Dobrym pomysłem jest jazda trasami w kształcie pętli, które zaczynają się i kończą w tym samym miejscu – dzięki temu możesz dojechać na szlak autem.

Gdzie na rower w Polsce mogą udać się osoby początkujące? Oto kilka propozycji:

  • trasa na Półwyspie Helskim – jazda rowerem na Hel pozwala nie tylko ominąć korki, ale także cieszyć się pięknymi widokami od strony Zatoki Gdańskiej i pełnego morza;
  • szlaki w Wielkopolsce – praktycznie cały region jest pokryty szlakami rowerowymi – warto przejechać się m.in. pętlą dookoła Poznania, szlakami w Puszczy Zielonce czy Szlakiem Stu Jezior na zachód od Poznania;
  • szlaki rowerowe Doliny Baryczy – przejażdżka jednym z nich to doskonała okazja, by zwiedzać malownicze Stawy Milickie, ciekawą propozycją jest też szlak odtwarzający trasę dawnej kolejki wąskotorowej;
  • trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego – jest położona w górach, ale nie należy się tym sugerować – to nowy, pokryty asfaltem szlak z minimalnymi przewyższeniami, prowadzący przez malownicze tereny z widokiem na Tatry i Pieniny.

Górskie szlaki rowerowe w Polsce – sprawdź się w trudnych warunkach!

Mimo że góry w Polsce nie należą do najwyższych, na podjazdach na szlakach można się nieźle zmęczyć! Najlepsze trasy dla miłośników górskich przejażdżek znajdziesz w Pieninach i Tatrach. To szlaki o różnym poziomie trudności, niektóre nadają się nawet dla rodzin z dziećmi.

Jedną z najciekawszych propozycji jest liczący 250 km polsko-słowacki Szlak Wokół Tatr. W większości wiedzie przez dość płaskie asfaltowe drogi, choć w kilku miejscach nie brakuje na nim przewyższeń.

Miłośnicy wycieczek rowerowych chętnie odwiedzają Góry Izerskie. Warto wybrać się tam na Szlak Kogeneracji, prowadzący przez stronę czeską i Polską. Jego długość to 58 km, rozpoczyna się i kończy w Szklarskiej Porębie.

Wiele łagodnych tras na każdy poziom trudności znajdziesz również w Beskidzie Niskim czy Bieszczadach.

Najdłuższe szlaki rowerowe w Polsce

Najdłuższą trasą rowerową w Polsce jest szlak Green Velo. Jej łączna długość to aż 2 tysiące kilometrów. Jest dobrze oznakowany i wyposażony w infrastrukturę rowerową. Zaczyna się w Elblągu i prowadzi w okolice Kielc, do miejscowości Końskie. Po drodze można zwiedzić m.in. Sandomierz, ruiny zamku Krzyżtopór, Łańcut i inne atrakcje Roztocza, Supraśl, Białystok.

Gdzie rowerem po Polsce na dłuższe trasy? Ciekawą propozycją będzie powstająca obecnie Wiślana Trasa Rowerowa. Jej długość będzie wynosiła 1200 km. Prowadzący wzdłuż Wisły szlak jest gotowy na odcinku w Małopolsce i od Włocławka w kierunku północnym.

Jeśli chcesz połączyć jazdę na rowerze z wypoczynkiem, możesz wybrać szlak R10 wzdłuż Bałtyku. Trasa dla miłośników morza i dwóch kółek zaczyna się w Świnoujściu, prowadzi m.in. przez Międzyzdroje, Rewal, Świnoujście. Warto rozważyć propozycje wyjazdu za granicę i poznać morze koralowe. Więcej informacji tutaj: https://dzienmorza.pl/morze-koralowe-gdzie-sie-znajduje-jakie-jest-co-oferuje-turystom/

Rowerem po parku narodowym

Rowerzyści nie mają wstępu na wszystkie szlaki w parkach narodowych i krajobrazowych. W wielu z nich wytyczono dla nich jednak specjalne trasy. Warto poznać np.:

  • szlaki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym – ze względu na położenie blisko Trójmiasta są idealne na jednodniową wycieczkę, prowadzą przez ciekawe tereny wzgórz morenowych i w pobliżu plaż;
  • Szlak Orlich Gniazd, położony na terenie województwa śląskiego i małopolskiego, prowadzi przez teren parku krajobrazowego i pozwala obejrzeć z roweru ruiny zamków i ciekawe formacje skalne;
  • szlaki rowerowe po Kampinoskim Parku Narodowym – są położone w pobliżu Warszawy, co czyni je idealnymi na weekendowe wycieczki dla mieszkańców stolicy.

Wybierz trasę dla siebie!

Odpowiedź na pytanie, gdzie na rower w Polsce, jest prosta – w każdym regionie znajdziesz atrakcyjne trasy rowerowe! Pamiętaj o tym, gdy będziesz planować krótkie weekendowe wypady lub letnie wycieczki!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

kolarstwo przełajowe

Kolarstwo przełajowe – czym jest?

trasa rowerowa r10

Trasa rowerowa R10 – szlak wzdłuż wybrzeża Bałtyku, który pokonasz rowerem!

szlakiem orlich gniazd rowerem

Szlakiem Orlich Gniazd – rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

jakie buty na rower

Jakie buty na rower? Doradzamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *