Soczewki kontaktowe czy okulary korekcyjne? Co wybrać podczas jazdy rowerem?

brunetka w turkusowej koszuli pije kawę podczas przerwy rowerowej

Przygotowania do sezonu rowerowego obejmują nie tylko sprawdzenie stanu technicznego sprzętu czy zakup odpowiedniej odzieży sportowej. Bardzo istotny jest również dobór właściwych okularów bądź soczewek kontaktowych, dzięki którym wycieczki staną się jeszcze przyjemniejsze. W jakich przypadkach lepiej sprawdzają się okulary, a kiedy warto sięgnąć po soczewki?

Rekreacyjna jazda na rowerze

Dla wielu osób jazda na rowerze to sposób na codzienną aktywność fizyczną. Chętnie wybieramy się w teren zwłaszcza przy pięknej pogodzie – idealne warunki do jazdy możemy napotkać już wczesną wiosną, a nawet późną jesienią. Ci, którzy jeżdżą na rowerze głównie dla przyjemności, mogą wybierać dowolnie pomiędzy soczewkami kontaktowymi a okularami korekcyjnymi. Okuliści twierdzą, że zakładanie okularów na czas jazdy rekreacyjnej nie powinno stanowić żadnego utrudnienia, zwłaszcza przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Jazda rekreacyjna, co do zasady, jest stosunkowo bezpieczna, także dla osób noszących okulary. Jednocześnie, wybierając aktywność fizyczną, osoby z wadami wzroku mogą wyglądać bardzo stylowo – na przykład zakładając okulary Gucci. Rezygnacja z soczewek kontaktowych to dobre rozwiązanie także dla osób, które wcześnie nie miały okazji ich nosić. Na początek bowiem lepiej założyć je w takich warunkach, aby bez większego problemu można było je zdjąć. Natomiast na rower warto wybrać okulary Tommy Hilfiger, przy czym szkła powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, które nie uszkodzą wzroku w razie ewentualnego wypadku.

Wysiłkowa jazda rowerem a okulary

O ile rekreacyjna jazda rowerem nie stanowi większego problemu w kontekście doboru okularów, o tyle jazda wysiłkowa stanowi już poważniejsze wyzwanie. Najczęściej osoby trenujące kolarstwo wybierają trudniejsze trasy, na których mogą napotkać wiele niebezpieczeństw. W takich sytuacjach łatwo o upadek dlatego konieczne jest założenie na głowę odpowiedniej jakości kasku ochronnego. Niestety, noszenie profesjonalnego kasku i okularów nie idzie ze sobą w parze, dlatego zawodowym kolarzom polecane są soczewki kontaktowe. Sprawdzają się one nawet w trudnych warunkach, na przykład przy deszczu lub zmianach temperatur. Nie parują, a ryzyko ich uszkodzenia jest niewielkie. Dodatkowym problemem w kontekście doboru okularów dla profesjonalnych kolarzy może być fakt, iż często zakładają oni gogle ochronne. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak postawić na wysokiej jakości soczewki kontaktowe.

Jak dobrać odpowiednie okulary lub soczewki do jazdy na rowerze?

Wybierając się na rower, możemy założyć takie samo okulary lub soczewki kontaktowe, jakie nosimy na co dzień. Przy zakupie okularów, warto wziąć pod uwagę, że będziemy wykorzystywać je nie tylko do pracy, lecz również do uprawiania sportów. Zakomunikujmy też fakt specjaliście, który pomoże nam dobrać właściwe oprawki. W takim przypadku dobrze sprawdzają się przylegające do twarzy, smuklejsze modele. Sprawiają one wrażenie drugiej skóry, dzięki czemu nie przeszkadzają w aktywności fizycznej. 


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

kolarstwo przełajowe

Kolarstwo przełajowe – czym jest?

trasa rowerowa r10

Trasa rowerowa R10 – szlak wzdłuż wybrzeża Bałtyku, który pokonasz rowerem!

szlakiem orlich gniazd rowerem

Szlakiem Orlich Gniazd – rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

jakie buty na rower

Jakie buty na rower? Doradzamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *