ZWIFT to najbardziej popularna aplikacja treningowa na trenażer. Jest to połączenie gry komputerowej z platformą treningową. Dzięki niej każdy może spróbować swoich sił w wyścigach kolarskich i rywalizować z innymi użytkownikami. Chcesz wiedzieć, jak rozpocząć swoją przygodę z aplikacją? Czytaj dalej!
ZWIFT to program, który opracowany został w 2014 roku przez firmę ZWIFT Inc. z Ameryki Północnej. Pozwala on na rywalizację z miłośnikami jazdy na rowerze z całego świata. Wyścigi odbywają się w wirtualnym świecie, a sam program jest połączeniem gry komputerowej ze specjalną platformą treningową. ZWIFT daje dostęp do wielu zróżnicowanych planów treningowych. Najważniejsza jest w nim jednak możliwość interakcji z kolarzami z całego świata. Dowiedz się więcej!
Czym jest ZWIFT?
ZWIFT jest najpopularniejszą na świecie aplikacją przeznaczoną do treningu kolarskiego. Obecnie zawiera on mnóstwo wirtualnych światów, w których odbywają się kolarskie wyścigi. Dzięki programowi można rywalizować z innymi kolarzami między innymi w takich metropoliach jak Londyn i Paryż. Dostępnych jest także wiele wymyślonych światów, wśród których bardzo popularnym jest Watopia. W wydarzeniach w świecie gry udział biorą miłośnicy jazdy na rowerze z całego świata. Swoich sił można spróbować nawet na najtrudniejszych podjazdach górskich na świecie. A to wszystko nie ruszając się z domu! Konieczna będzie jedynie aplikacja, trenażer oraz rower.
ZWIFT – jak działa ta technologia?
Program ZWIFT pobiera informacje z czujników, które dołączone są do trenażera. Mowa tutaj o prędkości, kadencji oraz mocy. Te informacje oraz waga użytkownika pozwalają wyliczyć to, z jaką prędkością poruszałby się rower, gdy był prawdziwy. Jeżeli jednak chcesz móc używać ZWIFTa, to musisz sprawdzić, czy twój trenażer jest zgodny z oprogramowaniem lub kupić taki, który polecany jest przez producenta. Tylko dzięki temu program będzie prawidłowo zbierał dane. Twój wirtualny odpowiednik będzie poruszał się właśnie dzięki zebranych danym. Ciekawe jest to, że ZWIFT bierze również pod uwagę nachylenie trasy, a więc twoja prędkość zjeżdżając ze wzniesienia, będzie większa, a zjeżdżając, opór będzie mniejszy. Wpływ na jazdę ma również powierzchnia trasy oraz wybrany przez ciebie rodzaj roweru.
Ważną informacją, którą należy wprowadzić do programu, jest wspomniana wcześniej waga użytkownika. Szybkość jazdy jest zależna od stosunku masy do generowanej mocy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które daje wiarygodne wyniki. Dzięki tej metodzie twoje wyniki uzyskiwane na wirtualnych trasach są zbliżone do tych, które osiągnąłbyś, jadąc na prawdziwym rowerze. ZWIFT jest na tyle zaawansowanym programem, że organizowane są przy jego użyciu mistrzostwa świata w e-kolarstwie. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się na torze wirtualnym torze w Watopii w 2020 roku.
Jak rozpocząć ściganie się ze ZWIFTem na trenażerze?
Chcesz rozpocząć przygodę ze ZWIFTem? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Należy jednak spełnić pewne warunki, by móc ścigać się z prawdziwymi ludźmi w wirtualnych światach. Pierwszą rzeczą, jaką będziesz musiał zrobić, jest pobranie na smartfon, komputer, tablet lub smart TV specjalnej aplikacji. Miesięczna opłata za jej użytkowanie wynosi 15 euro miesięcznie. Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany do tej formy aktywności fizycznej, to możesz aplikację wypróbować za darmo przez 7 dni.
Jaki trenażer do ZWIFTa?
Wybór trenażera może okazać się trochę bardziej skomplikowaną sprawą. Podstawowe trenażery nie powinny kosztować więcej niż 1000 złotych. Jeżeli jednak chcesz kupić wysokiej jakości urządzenie, które będzie ci służyło przez wiele lat, to musisz szykować się na wydatek rzędu nawet 5000 złotych. Amatorom w pełni powinien wystarczyć jednak tańszy sprzęt. Pamiętaj jednak o tym, że trenażer do ZWIFTa powinien mieć bezpośredni napęd. Oznacza to, że konieczne będzie zdemontowanie tylnego koła i wpięcie ramy w specjalne urządzenie.
Jeżeli masz już w domu trenażer, to wystarczy dobrać czujnik prędkości oraz kadencji, który będzie obsługiwał Bluetooth lub ANT+. Jazda w programie ZWIFT będzie szczególne satysfakcjonująca, jeżeli twój rower wyposażony jest w czujnik mocy. Pozwoli to na bardzo dobre odwzorowanie siły, jakiej wymagają podjazdy na wzniesienia.
Jak używać programu ZWIFT?
Twój rower znajduje się na trenażerze? To już prawie koniec przygotowań! Teraz musisz tylko sparować wszystkie urządzenia z programem i możesz udać się na trasę swojego pierwszego wyścigu. Wybór wyścigów jest naprawdę bardzo szeroki. Odcinków jest wiele, a w czasie wyścigu możesz spotkać nawet znane osoby ze świata sportu, które za pomocą ZWIFTa przygotowują się do zawodów. Aplikacja na twoim urządzeniu będzie informowała o zbliżających się wydarzeniach.
ZWIFT dla wielu osób wydaje się bardzo zaawansowanym programem, który skierowany jest do zawodowców lub osób o dużym doświadczeniu w jeździe na rowerze. Nic bardziej mylnego! Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy znajdą tutaj coś dla siebie. Wcale nie musisz brać udział w wyścigu z innymi kolarzami, aby dobrze się bawić. Możesz po prostu ustawić łatwą trasę, którą zaliczysz swoim tempem. ZWIFT to naprawdę świetna zabawa dla każdego!
Dlaczego warto zdecydować się na ZWIFT?
ZWIFT gwarantuje bardzo ciekawe doznania. Przede wszystkim skorzystają na nim osoby, które uwielbiają rywalizację i zdobywanie kolejnych osiągnięć. W czasie jazdy otrzymujesz kolejne gwiazdki, które są specjalnym systemem rywalizacyjnym. ZWIFT jest programem bardzo wciągającym i rzeczywistym. W wirtualnej rzeczywistości możesz spotykać się i trenować z przyjaciółmi. Wszystkie te atrakcje odbywają się w twoich własnych czterech ścianach. Program świetnie sprawdza się, gdy ciągnie cię na rower, ale pogoda nie sprzyja. Dzięki ZWIFTowi zachowasz formę fizyczną, nawet kiedy temperatura jest na minusie, a za oknem leży śnieg!
ZWIFT to bardzo ciekawy program. Jeżeli jesteś miłośnikiem jednośladów, a także zdrowej rywalizacji, to jest to program dla ciebie. ZWIFT pozwoli ci naprawdę dobrze przygotować się do sezonu rowerowego!
Może Cię także zainteresować:
- Trenażer rowerowy – do czego służy i jak działa?
- Rowerem wzdłuż Dunaju – podróż życia na ścieżkach przygody
- Jak się ubrać na jesienną wycieczkę rowerową?
- Pogoda a rowery. Spinning na rowerze stacjonarnym to rozwiązanie na jesień i zimę!
- Co warto jeść przed treningiem na rowerze?
- Obóz żeglarski: Integracja i budowanie zespołu na pokładzie
- Czy podczas jazdy na rowerze, można słuchać audiobooków?
- Czy jazda na rowerze odchudza? Sprawdź, czy to dobry sposób na odchudzanie!