Jakie buty na rower? Doradzamy!

jakie buty na rower

Buty na rower – to istotne!

  • Jakie buty na rower? Wybierając je, zadbaj m.in. o to, aby miały grubą podeszwę, która zagwarantuje stabilność i wytrzymałość. 
  • Odpowiednie buty na rower to mnóstwo korzyści – m.in. wybierając je, możesz nawet uniknąć kontuzji.
  • Ceny butów na rower nie są najniższe, lecz są wysokiej jakości, więc masz pewność, że posłużą na pewno kilka sezonów!

Jak dobrać obuwie do rodzaju roweru?

Jakie buty na rower? Koniecznie muszą być one dopasowane do budowy stopy kolarza. Jeśli przymierzyłeś jakieś obuwie i czułeś ucisk lub po prostu dyskomfort, to znak, że powinieneś zrezygnować z tego modelu i poszukać innych butów. Gdy jednak zdecydujesz się kupić takie obuwie, to niestety musisz nastawić się na to, że jazda na rowerze będzie problematyczna (możesz po prostu odczuwać ból, czy nawet narazić się na uraz stopy, stawu skokowego, czy kolanowego). Odpowiednie buty na rower to te o sztywnej podeszwie – spójrz zatem na indeks sztywności. Idealne buty na rower powinny gwarantować prawidłową pozycję stopy i pracę mięśni. Równie istotne są takie parametry jak twardość podeszwy, grubość cholewki, typ materiału, czy rodzaj systemu zatrzaskowego SPD, lecz one są uzależnione od konkretnej dyscypliny kolarskiej i od tego, na jakim poziomie zaawansowania jest dany rowerzysta.  

Kiedy można zrezygnować ze specjalnych butów na rower? 

Czy można jeździć na rowerze tylko w specjalnych butach? Oczywiście nie! Jak najbardziej możesz używać zwykłych butów do jazdy na rowerze. To dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy głównie jeździsz po mieście. Zwykłe obuwie sprawdza się również w przypadku początkujących rowerzystów, czy chociażby do jazdy turystyczno-rekreacyjnej. Jakie buty na rower wybrać? Mimo wszystko warto wiedzieć, że dobrze wybrać wygodne i przewiewne obuwie. Jeśli będzie ono miało możliwość schowania sznurowadeł, to świetnie! Równie istotna jest podeszwa – powinna być sztywna. Co więcej, zwróć uwagę na to, aby buty nie ślizgały się na pedałach.

Jakie buty na rower będą najlepsze? Poznaj te najpopularniejsze

Ogromną popularnością cieszą się szczególnie buty z systemem zatrzaskowym SPD. Mają one specjalne zaczepy znajdujące się na podeszwie. Te z kolei można zamocować do pedałów. To przekłada się na to, że rowerzysta podczas jazdy na rowerze może wykorzystać całą siłę mięśni do kierowania dwukołowcem. Nie ma tutaj też żadnego niebezpieczeństwa, jeśli chodzi o zatrzaski, ponieważ gdy dojdzie do upadku, to blokada od razu się zwalnia. Najlepsze buty SPD to te, które wyróżniają się niskim profilem zapięcia, skutecznie stabilizujące stopę. Oprócz tego powinny być dość lekkie i wygodne. 

Jakie buty na rower mogą być jeszcze dobrym wyborem? Polecane są także buty na rower MTB. Są dostępne w sprzedaży w wielu wersjach: sportowo-rekreacyjnej, sportowo-wyścigowej i wyścigowej. Podstawową różnicą między nimi jest poziom sztywności podeszwy. Sztywność podeszwy powinna zależeć od formy jazdy. Podczas wyboru butów na rower MTB zainteresuj się sposobem zapięcia. Zwykle takie obuwie ma rzepy lub specjalne sprzączki. Jeśli zależy ci na komforcie i łatwej obsłudze, to rzepy będą strzałem w dziesiątkę. Gdy natomiast chcesz mieć możliwość swobodnej regulacji to postaw na drugie rozwiązanie. 

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, jakie buty na rower wybrać, jest już oczywista. Pamiętaj, że po specjalne buty na rower możesz sięgnąć niezależnie od poziomu zaawansowania. Jeśli wciąż będziesz miał problem z wyborem odpowiedniego obuwia, to zawsze możesz poradzić się sprzedawcy w sklepie. 


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

kolarstwo przełajowe

Kolarstwo przełajowe – czym jest?

trasa rowerowa r10

Trasa rowerowa R10 – szlak wzdłuż wybrzeża Bałtyku, który pokonasz rowerem!

szlakiem orlich gniazd rowerem

Szlakiem Orlich Gniazd – rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

Czy jazda na rowerze może wpłynąć na przebieg ciąży lub płodność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *