Znaki drogowe dla rowerzystów – na które trzeba zwracać szczególną uwagę?

znaki drogowe dla rowerzystow

Znaki drogowe dla rowerzystów ustawiane są nie tylko przy ścieżkach rowerowych. Warto wiedzieć, na które należy zwracać baczniejszą uwagę, a także co oznaczają. To ważne dla poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Jeżeli rowerzysta porusza się po drogach publicznych, powinien znać wszystkie znaki drogowe. Jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu, którego również obowiązują przepisy. W tej chwili powstaje jednak coraz lepsza infrastruktura rowerowa i wiele osób korzysta wyłącznie z wyznaczonych ścieżek i pasów. Tam również należy przestrzegać zasad, dlatego warto dobrze zapamiętać znaki drogowe dla rowerzystów. Czytaj dalej!

Znaki drogowe – ich znajomość ratuje życie

Oznakowanie drogowe nie zostało wprowadzone bez powodu. Pojawiło się niedługo po pierwszej wojnie światowej, chociaż odpowiednie ustalenia poczyniono na początku XX wieku podczas paryskiej konwencji dotyczącej ruchu samochodowego. Od tego czasu powstał naprawdę rozbudowany system znaków, który trzeba sobie przyswoić, by w miarę pewnie i bezpiecznie czuć się na drodze. Każdy producent znaków drogowych wytwarza je według wytycznych, dzięki czemu są trwałe i dobrze widoczne. 

Widoczność znaków drogowych dla rowerzystów 

Niektóre firmy idą o krok dalej, ulepszając dotychczasowe technologie. Dla poprawy bezpieczeństwa na drodze wprowadzają dodatkowe oświetlenie, np. pulsacyjne. Zwraca to uwagę zwłaszcza po zmroku, gdy oznakowanie nie zawsze jest dobrze widoczne z większej odległości. Znaki aktywne pomagają najbardziej bezbronnym uczestnikom ruchu drogowego – pieszym i rowerzystom.

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów

Przepisy ruchu drogowego jasno precyzują, jak powinna zachowywać się osoba jadąca rowerem – ułatwiają to również znaki drogowe dla rowerzystów. Kluczowe zasady to: 

  • obowiązek jazdy ścieżką rowerową lub wyznaczonym pasem;
  • jeśli ich brakuje, wtedy może poruszać się drogami publicznymi (ale nie ekspresowymi ani autostradami);
  • jazda po chodniku możliwa jest tylko w kilku przypadkach (np. gdy dopuszczalna prędkość pojazdów jest większa niż 50 km/h, a chodnik szerszy niż 2 m).

Znaki drogowe dla rowerzystów

Które znaki drogowe dla rowerzystów należy sobie przyswoić? Nie można uczyć się ich wybiórczo, ponieważ ich znajomość może uratować życie.

Znaki drogowe dla rowerzystów – informacyjne

Są to kwadratowe znaki o biało-niebieskiej kolorystyce z czarnymi symbolami. Wskazują przede wszystkim miejsca, w których można pokonać drogę, czyli przejazd dla rowerów (D-6a).

Znaki drogowe dla rowerzystów – nakazu

Znaki nakazu są okrągłe, mają niebieskie tło i białe symbole. Pokazują, jak należy zachować się w danym miejscu na drodze. Rowerzyści powinni zwracać szczególną uwagę na znak, który pokazuje, gdzie zaczyna się i kończy ścieżka dla rowerów (znaki C-13 i C-13a).

Znaki drogowe dla rowerzystów – ostrzegawcze

Mają kształt trójkąta z żółtym tłem, czerwonymi obwódkami i czarnymi symbolami. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem na drodze. Na pewno warto zapamiętać znak „ustąp pierwszeństwa” (odwrócony trójkąt bez piktogramów), a także znaki zwracające uwagę na skrzyżowania. Poza tym na znakach ostrzegawczych pojawia się też symbol rowerzysty – to komunikat dla kierowców samochodów, którzy muszą uważać na tych uczestników ruchu.

Znaki drogowe dla rowerzystów – zakazu

Znaki drogowe dla rowerzystów mogą zakazywać wjazdu rowerom lub wózkom rowerowym. Często przy ogólnym zakazie wjazdu można zauważyć tabliczkę „nie dotyczy rowerów”. Znaki zakazu są okrągłe, mają białe tło i czerwony obwód. Symbole, które nich występują, są czarne.

Znaki drogowe dla rowerzystów obejmują też tablice informujące o wytyczonych szlakach rowerowych. Wskazują nie tylko drogę, ale także miejsce odpoczynku, odległości od atrakcji turystycznych i możliwości skorzystania z innych tras, które biegną w pobliżu.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

kolarstwo przełajowe

Kolarstwo przełajowe – czym jest?

trasa rowerowa r10

Trasa rowerowa R10 – szlak wzdłuż wybrzeża Bałtyku, który pokonasz rowerem!

szlakiem orlich gniazd rowerem

Szlakiem Orlich Gniazd – rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

jakie buty na rower

Jakie buty na rower? Doradzamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *