Urazy mechaniczne zębów podczas jazdy na rowerze

urazy zebów na rowerze

Co zwiększa ryzyko wystąpienia urazów mechanicznych?

Do takich urazów dochodzi w skutek wielu wydarzeń. Nie zawsze zatem konieczna będzie implantologia. Przykładowo dzieci i młodzież spędzają więcej czasu na aktywnościach fizycznych, a to właśnie wtedy zęby naraża się na urazy, np. na placu zabaw, ale także w domu podczas zabawy.

Ogólnie też osoby, które uprawiają spory (zwłaszcza sporty walki i te z piłkami) narażają się na zwichnięcie zębów.  Kolczyki na języku, wardze, używanie zębów jako narzędzi (np. do otwierania butelek), nagryz poziomy – to wszystko może sprawić, że zwiększa się ryzyko wystąpienia urazów.

Jedynie osoby spokojne, które łatwo nawiązują znajomości i nie podejmują zbytniego ryzyka mają szanse na uniknięcie wybicia czy złamania zęba. Jednak nawet w ich przypadku może dojść do sytuacji, gdy wydarzy się uraz.

Zobacz ofertę Centrum stomatologiczne Estetique Wrocław

Jakie są typy urazów?

Wyróżniamy przede wszystkim trzy rodzaje urazów: pęknięcia, złamania i zwichnięcia, które dokonują się w obrębie korony lub korzenia zęba. Nie zawsze implantologia jest jedynym rozwiązaniem, ale czasami trzeba będzie ją rozważyć.

W przypadku koron może dojść do:

 • Złamania szkliwa
 • Złamania korony
  • Bez obnażenia miazgi, ale obejmujące zębinę
  • Z obnażeniem miazgi, ale przy zachowaniu jej żywotności
 • Uszkodzenia szkliwa

Przeważnie uszkodzenia i złamania nie są na tyle poważne, że nie wystarczyłoby wypełnienie materiałem kompozytowym w kolorze zębów. Czasami też można przyłączyć odłamany fragment zęba. W przypadku odłamania większego fragmentu konieczna będzie sztuczna korona, a przy obnażeniu miazgi – leczenie kanałowe.

W przypadku zwichnięć wyróżnia się:

 • Zwichnięcia boczne i całkowite
 • Nadwichnięcie
 • Wtłoczenie/wysunięcie zęba z zębodołu
 • Wstrząd.

W takiej sytuacji dentysta przeważnie stara się doprowadzić do tego, by ząb wrócił na właściwą dla siebie pozycję. Potem konieczna jest jego stabilizacja. Jeśli dojdzie do wybicia zęba, należy udać się do dentysty, który postara się na nowo umieścić ząb w zębodole i ustabilizuje go z pomocą szyny. Warto wtedy przejść na miękką dietę i poddawać się regularnej obserwacji. Jeśli jednak zbytnio będziemy zwlekać z wizyta, konieczna będzie implantologia w celu uzupełnienia luki w jamie ustnej.

Zobacz też: https://www.estetique-wroclaw.pl/implantologia/

Złamanie korzenia może być poprzeczne, skośne lub pionowe. W dwóch  ostatnich przypadkach przeważnie konieczne jest usunięcie zęba. Wtedy też zalecana jest implantologia.

Czasami jednak można jeszcze uratować ząb. Szczególnie w sytuacjach, gdy złamanie wystąpiło przy czubku korzenia. Konieczne będzie jego unieruchomienie oraz stały kontakt z dentystą. Może być też wymagane leczenie kanałowe.

Jak radzić sobie w przypadku urazów mechanicznych?

Rodzaj pomocy zależy nie tylko od rodzaju urazu, ale także typu zęba. Inaczej należy postępować w przypadku mlecznych niż w stałych.

Jeśli doszło do urazu mechanicznego zębów mlecznych i występuje krwawienie, warto gazę zamoczyć w zimnej wodzie i uciskać w tym miejscu. Zaleca się tez stosowanie zimnego okładu w celu zredukowania opuchlizny. Oczywiście, konieczna jest też wizyta u dentysta i stała obserwacja dziecka. Szczególnie niepokojące mogą być: opuchlizna, silny ból i gorączka.

O zęby stałe staramy się bardziej dbać. Warto w przypadku każdego urazu, czym prędzej skonsultować się z dentystą. Koniecznie należy zebrać kawałki zęba (jeśli jest to możliwe), przepłukać je pod ciepłą wodą i trzymać w pojemniku z solą fizjologiczną do dwóch godzin. Dzięki temu przedłużamy jego żywotność. Nigdy też nie trzymamy zęba za korzeń. Zawsze należy trzymać za koronę. Możliwe jest odzyskanie zęba. Czasami jednak konieczna stanie się implantologia.

Jak zapobiegać urazom?

Nikt oczywiście nie chciałby rezygnować z normalnego życia. I nie jest to konieczne, by zapobiegać urazom. W przypadku sportów najlepiej zadbać o ochraniacze na zęby. Można je znaleźć w sklepach sportowych, ale też zamówić u dentysty, dzięki czemu będą lepiej dopasowane. Podczas jazdy na rowerze istotny jest kask i ochraniacze.


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *