Wypadek rowerowy – co robić?

wypadek rowerowy

Wszystko, co musisz wiedzieć

  • Wypadki rowerowe nie należą do rzadkości – w 2020 roku rowerzyści spowodowali ich aż 1396!
  • Wypadek rowerowy zwykle wynika z nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, bądź niedostosowania prędkości do warunków ruchu. 
  • Bardzo często przyczyną wypadków rowerowych jest to, że rowerzyści są niewidoczni. Dlatego zawsze staraj się ubierać ubrania o jasnych, żywych kolorach z elementami odblaskowymi.
  • Podczas jazdy na rowerze zawsze warto mieć przy sobie apteczkę, w której powinny znajdować się m.in. plastry, bandaże, żel na stłuczenia i obrzęki

Wypadek rowerowy – wezwij pomoc

Gdy zdarzy się wypadek rowerowy, należy jak najszybciej wezwać odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer 112 lub 999. Niestety w takiej sytuacji często plącze się język i nie wiemy, co powiedzieć, zatem warto pamiętać o kilku najważniejszych elementach. Należy przede wszystkim się przedstawić, powiedzieć, co i gdzie się stało, opisać osobę poszkodowaną, a także pokrótce wspomnieć o skutkach wypadku rowerowego. 

Wypadek rowerowy a skaleczenia: jak postępować?

W wyniku wypadków rowerowych bardzo często dochodzi do drobnych skaleczeń i małych krwawień. W takim przypadku trzeba sięgnąć po wodę utlenioną i przemyć nią ranę. Następnym krokiem powinno być jej przetarcie gazikiem do sucha. Jeśli rana jest niewielka, to powinieneś przykleić plaster z gazą, z kolei gdy jest większa: przyłóż czysty gazik i go zabandażuj. 

W wyniku wypadku na rowerze może dojść też do większego krwawienia – wówczas zalecane jest, aby ranny się położył. Jakiego postępowania wymagają natomiast urazy ręki lub nogi? W takiej sytuacji rękę lub nogę należy unieść ponad poziom serca i ściskać miejsce pomiędzy organem a raną, aby krew wolniej napływała. 

Jak wypadek rowerowy to i stłuczenia – jak z nimi sobie radzić? Jak najprędzej miejsce po urazie należy posmarować żelem na urazy. Alternatywą jest sięgnięcie po specjalny spray. Ulgę mogą przynieść też zimne okłady, dzięki którym uda się zapobiec powstaniu obrzęku. 

Jeśli natomiast odczuwasz bardzo silny ból, wystąpił duży obrzęk, dostrzegasz zniekształcenie kończyny lub ograniczenia w swobodnym poruszaniu się, to być może jest to złamanie lub zwichnięcie. Wówczas konieczne jest usztywnienie kończyny – użyj tego, co masz pod ręką, a następnie jak najszybciej udaj się do szpitala. 

Czy apteczka rowerowa jest obowiązkowa?

Niestety na liście obowiązkowego wyposażenia rowerzysty nie znajduje się apteczka rowerowa. Ogromna szkoda, ponieważ wypadek rowerowy może zdarzyć się każdemu, nie tylko osobom, które dopiero zaczynają przygodę z kolarstwem, ale także profesjonalistom. Gdy zdarzy się wypadek rowerowy, to apteczka może być niezwykle przydatna. 

Co powinno się znaleźć w apteczce rowerowej? Na pewno nie powinno zabraknąć w niej plastrów – z opatrunkiem i bez. Przydatne bywają też:

  • bandaże;
  • woda utleniona;
  • środek chłodzący;
  • opaska elastyczna;
  • tabletki przeciwbólowe.

Należy rozważyć wyposażenie apteczki w adrenalinę w strzykawce (przydatna szczególnie dla osób uczulonych na użądlenia owadów), czy glukozę. Ponadto warto mieć w apteczce nożyczki i rękawiczki jednorazowe, a także żel na stłuczenia i obrzęki.

Już wiesz, jak postępować, gdy zdarzy się wypadek rowerowy. Jeśli to właśnie ty jesteś ofiarą wypadku, to nie panikuj. Postaraj się ocenić powagę sytuacji, sprawdź, czy nikomu się nic nie stało i oczywiście przyjrzyj się też swoim obrażeniom. Być może potrzebujesz pomocy, aczkolwiek jeśli nic się nie stało, to postaraj się udzielić pomocy innym poszkodowanym.

Materiał promocyjny


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *