Wymiana suportu w rowerze – jak wymienić korbę i napęd? Budowa mechanizmu korbowego. Rodzaje suportów rowerowych. Cennik serwisów rowerowych

wymiana suportu w rowerze

Czym jest suport w rowerze? Jak poradzić sobie z uszkodzoną korbą? Wymiana suportu w rowerze – jak się przygotować? Jak wkręcać śruby na końcu osi suportu?

Jeśli czeka Cię wymiana suportu w rowerze, poniższy artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Przygotuj nowy suport oraz klucz, przeczytaj nasz wpis i przeprowadź skuteczną oraz efektywną wymianę na własną rękę!

Czym jest suport w rowerze?

Przede wszystkim jest nieodłącznym elementem każdego roweru. Jest komponentem, który odpowiada za prawidłowe działanie układu napędowego. Znajduje się w mufie suportu, w miejscu łączenia się rury podsiodłowej z dolną ramą. Połączony jest z ramieniem korby, do którego przymocowane są pedały. Istotne jest, by dopasować go do swojego pojazdu.

Rodzaje suportów rowerowych

Wyróżniamy trzy najpopularniejsze typy. Obecnie na rynku znaleźć można suport:

  • klasyczny – spotykany w tańszych i starszych modelach. Złożony jest z wałka, łożysk kulkowych i dwóch misek suportu. Jest on pozbawiony uszczelnień i powoduje, że ramię nie obraca się idealnie. Do tego może wypaść mechanizm korby z osi;
  • kompaktowy – jest modelem, który producenci obecnie stosują bardzo często. Do wałka i łożysk dołożono obudowę. W efekcie mechanizm jest wytrzymały i lżejszy. Dodatkowo ten model ma małe opory toczenia. Posiadają uszczelki kontaktowe lub labiryntowe;
  • zintegrowany – wykorzystywany jest w najlepszych jednośladach. Posiada łożyska maszynowe, które są wbite w miskę suportową. Układ jest sztywny, na co ma wpływ również długość osi. Ponadto jest ona zintegrowana z lewym ramieniem korby, a także z drugą korbą.

Wymiana suportu w rowerze

Wymiana suportu w rowerze nie powinna stanowić wielkiego problemu. Sam proces zajmuje maksymalnie kilkanaście minut. Na forach rowerowych lub blogach rowerowych możesz znaleźć informacje, że można go naprawić, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wymiana w całości. W tym celu należy go ściągnąć za pomocą specjalnego klucza imbusowego, a następnie założyć na suport.

Jaki nowy suport kupić?

Przede wszystkim wymiana suportu w rowerze powinna rozpocząć się od demontażu starego egzemplarza oraz dobrania odpowiedniego modelu do Twojego jednośladu. Najważniejsze w przypadku suportów są wymiary i wkłady. Wyróżniamy suport na kwadrat lub octaling. Do tego ważna jest długość osi suportu i średnicę. Ważna jest również informacja o tym, czy posiadasz gwint angielski, czy włoski. Istotny jest również wymiar mufy (najpopularniejsze są modele 68 i 73 mm). Suporty z zewnętrznymi łożyskami posiadają zintegrowaną korbę bezpośrednio z osią suportu.

Wymiana korby w rowerze – niezbędne narzędzia

Do odkręcenia i wkręcenia suportu i mechanizmu korbowego w jednośladzie potrzebne są konkretne narzędzia. W tym celu powinieneś przygotować:

  • klucz nasadowy lub imbusowy do odkręcania ramion korby;
  • ściągacz do korb;
  • klucz do suportu;
  • smar do gwintów;
  • szmatka.

Wymiana suportu starego typu – jak odkręcić suport na kwadrat?

Posiadasz korbę na kwadrat, czyli suport starego typu? W takim razie na początek musisz wykręcić śruby mocujące ramiona. Następnym krokiem jest zdjęcie korb z osi oraz wkręcenie tulei w gwint we wnętrzu korby. Czynność należy wykonać po obu stronach roweru. Pamiętaj, że w przypadku gwintu angielskiego z prawej strony kręć zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a z lewej przeciwnie.

Jesteś już świadomy jak wygląda wymiana suportu w rowerze. Z tym procesem poradzić sobie może każdy, więc nie musisz się niczego obawiać. Jesteś w stanie przeprowadzić wymianę samodzielnie, więc nie musisz płacić serwisowi.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

oznaczenia opon rowerowych

Oznaczenia opon rowerowych – jak należy je czytać?

wymiana przerzutek w rowerze

Wymiana przerzutek w rowerze – czy potrzebujesz serwisu rowerowego?

jak naprawić hamulec w rowerze

Jak naprawić hamulce w rowerze?

Jak odkręcić korbę w rowerze

Jak odkręcić korbę w rowerze? Sprawdź, jeśli zamierzasz wymieniać łożyska, pedały lub wkład suportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *