Poradnik rowerowy – jak odkręcić pedały w rowerze? Jaki klucz przygotować do wymiany pedałów?

jak odkręcić pedały w rowerze

Jak odkręcić pedały w rowerze? Czym są zapieczone pedały? Jak odpowiednio wkręcać śruby? Na te i inne pytanie znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule. Przeczytaj i dowiedz się, jak przygotować się do wymiany pedałów w rowerze.

Jeśli stoisz przed zadaniem odkręcenia i wymiany pedałów w swoim rowerze, sprawdź, co musisz przygotować i w jaki sposób przeprowadzić ten proces. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym są zapieczone śruby, w którą stronę odkręcać i co przygotować przed wymianą pedałów. Przeczytaj, jak odkręcić pedały w rowerze krok po kroku.

Czym są pedały w rowerze?

Zarówno lewy, jak i prawy pedał w rowerze są jednymi z najważniejszych elementów całej konstrukcji. Dzięki nim stopy mają stabilną podporę, co w efekcie przekłada się na efektywny napęd i komfortową jazdę. Jazda na rowerze nazywana jest potocznie pedałowaniem, więc nic dziwnego, że elementy te są tak ważne.

Pedały są jednym z najtrudniejszych do wymiany elementów w całym rowerze

Jeśli śruby nie były długo odkręcane, mogły się zapiec. Do tego przymocowane są one za pomocą osi zakończonej dość dużej średnicy gwintem. Ponadto korba w czasie wykręcania ciągle się porusza. Lewy pedał i prawy mogą mieć również różne gwinty, co może przysporzyć dodatkowych problemów.

Wymiana pedałów w rowerze – jak zacząć?

Na początku trzeba przygotować stanowisko pracy i niezbędne narzędzia. Przyda ci się klucz płaski 15 mm lub klucz imbusowy. Ponadto może być potrzebny preparat WD-40 do nasmarowania obu pedałów. Rower warto odwrócić kołami do góry lub przytwierdzić do stojaka. W trakcie wymiany warto również zwrócić uwagę na oznaczenia pedału prawego i pedału lewego. Różnią się one od siebie głównie tym, że kręci się w stronę wskazówek zegara lub odwrotnie w trakcie dokręcania. Lewy gwint oznaczony jest literą L, a prawy gwint posiada oznaczenie R.

Jak odkręcić pedały w rowerze?

Na początku warto odkręcić pedał znajdujący się od strony łańcucha rowerowego. W trakcie odkręcania musisz uważać na tarcze mechanizmu korbowego, aby się nie skaleczyć. Jeśli śruba będzie mocno trzymać, potrzebne będzie użycie nieco siły, a w takim przypadku nietrudno o uraz. Pamiętaj, aby odkręcać śruby zawsze w kierunku przeciwnym do jazdy! W przypadku lewego pedału kręć śrubą zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a w przypadku prawego odwrotnie.

Zapieczone pedały – co to znaczy?

Niestety może przydarzyć się sytuacja, że nie będzie się dało wykręcić pedałów z ramienia korby. Najczęściej dzieje się to w momencie, gdy za mocno dokręcisz śrubę lub elementy łączące ulegną korozji. W takiej sytuacji wymiana może być frustrująca i męcząca. Niestety użycie nawet największej siły nic tutaj nie da, ponieważ pedały zostały zapieczone. Wtedy trzeba użyć specjalnego preparatu, który pomoże poluzować śruby. Do tego warto wiedzieć, że przed wkręceniem nowych pedałów warto użyć smaru na gwint korby, by uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

Poradnik, jak przykręcić pedały

Kolejnym etapem jest przykręcenie pedałów. Po oczyszczeniu gwintów i korby z zanieczyszczeń oraz pozostałości po smarze można przystąpić do zamontowania pedałów. Pamiętaj, by lewy i prawy trafiły na swoje miejsce. Używając odpowiedniego smaru, nie będziesz musiał używać dużej ilości siły. Wtedy wykorzystanie płaskiego klucza 15 mm lub imbusu powinno spokojnie wystarczyć. Dokręcanie pedałów będzie znacznie łatwiejsze.

Wiesz już, jak odkręcić pedały w rowerze. W trakcie odkręcania musisz pamiętać o odpowiednim kierunku, który różni się w zależności od gwintu pedałów. Z jednej strony musisz kręcić przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a z drugiej zgodnie z nim. Pamiętaj, że wystarczą ci jedynie dwa klucze – nie musisz używać młotka ani innych narzędzi. Jeśli śruby są zapieczone, użyj specjalnego preparatu.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *