Na co zwrócić uwagę kupując rower szosowy?

Zakup pierwszego roweru szosowego może wiązać się z dużym stresem i wielkimi oczekiwaniami. Dla osób niedoświadczonych i świeżych w tej tematyce będzie to ogromne wyzwanie. Rower kolarski, rowery przełajowe i rower szosowy damski zapewniają różny komfort jazdy dla użytkownika. Przed dokonaniem zakupu warto więc rozważyć kilka najważniejszych kwestii. 

Rower szosowy – właściwości techniczne

Wybór odpowiedniego roweru szosowego wiąże się z koniecznością poznania tego typu modeli. Szukając odpowiedniego sprzętu dla siebie powinniśmy wziąć pod uwagę kilka elementów. Rozmiar ramy oraz rozmiar koła w rowerze odgrywają kluczową rolę. Aby odpowiednio dobrać poszczególne parametry techniczne powinniśmy zmierzyć długości nóg oraz sprawdzić swój wzrost. Rower Szosowy powinien posiadać odpowiednie parametry techniczne by sprostać naszym wymaganiom. Bardzo ważna jest liczba biegów, twardość siodełka, szerokość opony, ilość przerzutek oraz jego waga. Rowerzyści bardzo często zwracają również uwagę na pedały, które powinny być wykonane w taki sposób, by podeszwy naszych butów nie ślizgały się podczas jazdy. Rowery MTB bardzo często wyposażone są w odpowiedni napęd oraz siodełko dopasowane do naszych wymagań. Rama wykonana z aluminium by całość była lekka. Kolarstwo szosowe wymaga nie tylko osiągania dużych prędkości, ale również możliwości łatwego manewrowania rowerem. Kierownica musi być więc poręczna i czuła na każdy ruch, tak byśmy z łatwością mogli nim sterować. 

Czy rowery szosowe są dla każdego? 

Wiele osób zastanawia się, czy rowery szosowe są dla każdego. Pamiętajmy, że tego typu modele wykorzystywane są najczęściej w wyścigach. Bardzo ważny jest rozmiar roweru oraz typ roweru. Jego użytkownik celuje w osiąganie dużych prędkości, zwraca uwagę na mniejszy kąt natarcia oraz opór powietrza. Jeżeli jesteśmy początkującymi użytkownikami to raczej powinniśmy postawić na tradycyjne modele, na których łatwiej będzie nam się nauczyć jeździć. Rower szosowy zdecydowanie polecany jest osobom, które czują się na tyle pewnie, by przesiąść się na wybrany przez siebie model i osiągać coraz lepsze wyniki. Najlepsze modele możemy podglądnąć na stronie https://rowerszosowy.pl/. Szosówki są modelami, które wykorzystuje się w wyścigach i amatorsko w jeżdżeniu na długich dystansach, nie są zbyt wygodne do nauki jazdy. Jeśli jednak jesteśmy już bardziej zaawansowani, to z pewnością przyniosą nam wiele frajdy i emocji. 

Hydrauliczne hamulce tarczowe, czyli rowery szosowe kross

Każdy dobrze wyposażony rower szosowy powinien posiadać hydrauliczne hamulce tarczowe. Dzięki nim w bezpieczniejszy i szybszy sposób będziemy mogli zatrzymać nasz rower unikając niebezpiecznej kolizji czy wypadku. Pamiętajmy, że rower szosowy osiąga odpowiednią prędkość a jego użytkownik, przybierając aerodynamiczną pozycję, może jechać jeszcze szybciej. Właśnie dlatego dobrze wyposażone modele posiadają w swoim zestawie hamulce tego typu. Pamiętajmy również o innych przedmiotach, które mogą uratować nasze zdrowie i życie.  Poruszając się rowerem szosowym warto być wyposażonym w odpowiedni kask oraz ubranie, które w razie wypadku uratuje nas przed poważnymi ranami i obrażeniami głowy. Podczas długich wycieczek warto mieć również przy sobie apteczkę oraz bidon z wodą lub izotonikiem. Dzięki temu możemy w razie jakichkolwiek problemów opatrzyć sobie ranę i zapobiec odwodnieniu organizmu. 

Artykuł sponsorowany


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *