Rower elektryczny dla seniora – czy warto kupić taki pojazd? Jak go wybrać i na co zwrócić uwagę?

rower elektryczny dla seniora.

Rower elektryczny dla seniora to bardzo praktyczne rozwiązanie, które posiada więcej zalet niż wad. W naszym artykule omawiamy je wszystkie. Sprawdzamy również, na jakie elementy takiego pojazdu należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Rower elektryczny dla seniora posiada wspomaganie, dlatego wiele osób decyduje się na taki jednoślad. Często wybierają go same osoby starsze, ale również rodzina, która chce ułatwić jazdę na rowerze rodzicom czy dziadkom. Jeśli ty także zastanawiasz się nad zakupem, pamiętaj, że pojazd musi być dobrze dopasowany do użytkownika. To inwestycja na lata, dlatego warto dobrze przemyśleć wszystkie dostępne opcje. Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, przeczytaj nasz poradnik.

Rower elektryczny dla seniora – czy warto?

Dla wielu osób starszych rower jest jedynym środkiem transportu, którym mogą podróżować samodzielnie. Wiadomo, że pokonywanie tras pełnych wzniesień wymaga siły, której seniorowi może brakować. Jazda pod wiatr również jest dla niego utrudnieniem. Na szczęście z pomocą przychodzą rowery elektryczne, które przeznaczone są właśnie dla emerytów oraz osób z problemami zdrowotnymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie muszą one rezygnować z korzyści płynących z jazdy na rowerze.

Zalety roweru z napędem elektrycznym

Do zalet takiego rozwiązania zaliczamy:

  • możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu;
  • możliwość pokonywania dłuższych i bardziej wymagających tras przez seniorów lub osoby z problemami zdrowotnymi;
  • opcję regulacji trybu jazdy, a zatem poprawy osiągów;
  • większą korzyść na rzecz ekologii w porównaniu z samochodem czy skuterem;
  • dużą przyjemność z jazdy.

Wady roweru elektrycznego

Omawiany typ pojazdu posiada również wady. Minusem takiego rozwiązania może być waga sprzętu. Jest on zdecydowanie cięższy od tradycyjnego roweru, co może stanowić problem, kiedy trzeba będzie wnieść go do mieszkania. Jeśli chodzi o wagę roweru, wiele będzie zależało od rodzaju akumulatora. Najlepiej sprawdzi się bateria litowo-jonowa, która, póki co, jest najlżejszym tego typu rozwiązaniem.

Jaki rower elektryczny wybrać?

Wybierając rower elektryczny dla seniora, warto zwrócić uwagę na dwa rodzaje. W pierwszej kolejności będzie to rower miejski elektryczny. Sprawdzi się on w przypadku osób, które pokonują niewielkie dystanse, np. jeżdżą nim na zakupy czy w odwiedziny do znajomych i rodziny. Z kolei dla seniorów, którzy marzą o malowniczych wycieczkach, idealny będzie rower trekkingowy z napędem elektrycznym. Sprawdzi się on do jazdy zarówno po dobrze utwardzonych drogach, jak i polnych i leśnych ścieżkach.

Rower dla seniora – rama

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu rowerzysty ma rama roweru elektrycznego. Musi być odpowiednio dopasowana do wzrostu użytkownika, zupełnie tak jak w przypadku zwykłych rowerów bez napędu. Warto wybrać rower o takiej geometrii ramy, dzięki której wsiadanie i zsiadanie z roweru będzie dla seniora łatwe. Najlepiej przymierzyć rower w sklepie rowerowym.

Bateria w rowerze elektrycznym

Jak wspomnieliśmy wyżej, akumulator litowo-jonowy będzie lżejszy od innych rodzajów baterii. To jednak nie jedyne jego zalety. Charakteryzuje się on również dłuższą żywotnością i niską awaryjnością. Jeśli chodzi o pojemność baterii, wszystko zależy od sposobu użytkowania roweru. Dla seniorów, którzy preferują dłuższe wycieczki, najlepiej sprawdzą się akumulatory o większej pojemności, około 400–500 Wh. Z kolei osobom, które zdecydowały się wybrać model miejski na krótkie dystanse, bateria o pojemności 200–300 Wh powinna wystarczyć. Trzeba jednak pamiętać, że im większa pojemność baterii, tym większa również jej waga. Przed planowaną wycieczką należy sprawdzić poziom naładowania baterii.

Silnik w rowerze elektrycznym

Wspomaganie pedałowania w elektrycznym rowerze działa do prędkości 25 km/h. Jest to uregulowane przepisami prawa. W przypadku roweru tego typu dla seniora odpowiedni będzie silnik o mocy 250W montowany w tylnej piaście.

Czy osoby starsze poradzą sobie z wyświetlaczem e-bike’a?

Rowery elektryczne wyposażone są w wyświetlacze LCD. Okazuje się jednak, że sterowanie trybami roweru nie jest skomplikowane. Większość z nich wyposażona jest w bardzo czytelne wyświetlacze z dużymi cyframi, dlatego odczytywanie wartości i ustawianie trybu nie powinno być dla seniora trudne. Mimo wszystko, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na budowę i zaawansowanie wyświetlacza. Na początku należy obsługiwać sterownik po szczegółowym zapoznaniu się z instrukcją.

Jazda na rowerze elektrycznym jest dla seniora bardzo przyjemna i mało wymagająca, dlatego warto rozważyć zakup takiego pojazdu. Ile kosztuje rower z napędem elektrycznym? Za dobrej jakości sprzęt trzeba zapłacić około 3000–5000 zł, a nawet więcej. Czy zatem warto kupować tanie rowery elektryczne? Wszystko zależy od parametrów sprzętu. Budżetowe rowery elektryczne mogą być cięższe lub wykonane z materiałów gorszej jakości. Traktując rower jako inwestycję, warto zwrócić uwagę na sprzęt ze średniej lub wyższej półki cenowej.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *