Jak dobrać rower do wzrostu? Sprawdź i wybierz odpowiedni rozmiar ramy jednośladu dla siebie!

jak dobrać rower do wzrostu

Zastanawiasz się, jak dobrać rower do wzrostu? Rozmiar ramy to bardzo ważny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem roweru. Przeczytaj nasz poradnik, przygotuj się na wizytę w sklepie rowerowym i wybierz pojazd w pełni świadomie!

Niezależnie od tego, czy szukasz sprzętu dla siebie, dziecka czy innej bliskiej osoby, musisz wiedzieć, jak dobrać rower do wzrostu użytkownika. Powinieneś również odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki typ roweru będzie najbardziej odpowiedni. Dlaczego jest to takie ważne?

Dopasowanie roweru do wzrostu – dlaczego to takie ważne?

Jazda na rowerze może mieć zasadniczo dwa cele. Pierwszym z nich jest oczywiście rekreacja, a drugim przemieszczanie się między poszczególnymi punktami. Niezależnie od tego, w jakim celu kupujesz rower, twój komfort jazdy jest w ty wypadku najważniejszy. Dobrze dobrany rozmiar ramy zapewnia również większe bezpieczeństwo i odpowiednią pozycję na rowerze, co jest szczególnie ważne dla kondycji stawów. Okazuje się jednak, że rama to nie wszystko. Należy wziąć pod uwagę również inne elementy jednośladu, które mają spore znaczenie dla użytkownika.

Wybór jednośladu a jego przeznaczenie

Zanim przejdziemy do tego, jak dobrać ramę roweru do wzrostu, podpowiemy, jaki rodzaj pojazdu będzie dla ciebie najlepszy. Jeśli zamierzasz kupić jednoślad na weekendowe wycieczki po niezbyt wymagającym terenie, polecamy wybór roweru trekkingowego. Jeśli interesuje cię kolarstwo sportowe, wybierz rower szosowy. Jako środek transportu do pracy, na zakupy i krótkie trasy najlepiej sprawdzi się rower miejski. Do jazdy po wymagającym terenie i licznych wzniesieniach idealny będzie rower górski. Jeśli z kolei chcesz przemierzać lasy i polne dróżki, polecamy zakup roweru crossowego.

Jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu?

Jeśli wiesz już, jaki rodzaj roweru będzie odpowiedni dla twojego stylu jazdy i tras, jakie zamierzasz pokonywać, pora dobrać właściwą ramę. Typ jednośladu nie jest tutaj bez znaczenia. Każdy rodzaj roweru posiada odmienną geometrię ramy, dlatego jeśli chcesz np. kupić dla siebie rower szosowy oraz rower górski, do każdego z nich będziesz potrzebował osobnych obliczeń.

Co musisz zmierzyć, aby dobrać ramę roweru?

Aby ustalić, jaka wielkość ramy będzie dla ciebie odpowiednia, musisz zmierzyć długość swojej nogi. W tym celu stań bez butów w delikatnym rozkroku przy ścianie, na równej powierzchni. Odmierz odległość od podłogi do krocza. Zapisz lub zapamiętaj uzyskany wymiar.

Rozmiary ram rowerowych

Aby określić rozmiar ramy właściwy dla konkretnego rodzaju roweru, musisz pomnożyć uzyskany w poprzednim kroku pomiar przez konkretną wartość:

 • dla roweru MTB (górskiego) pomnóż przez 0,57;
 • dla roweru szosowego pomnóż przez 0,66;
 • dla roweru miejskiego pomnóż przez 0,63;
 • dla roweru trekkingowego pomnóż przez 0,63;
 • dla roweru crossowego pomnóż przez 0,63.

Z racji tego, że jedni producenci podają rozmiar ram do roweru w centymetrach, a inni w calach, to nie koniec obliczeń. Jeśli rozmiar ramy w rowerze podany jest w centymetrach, uzyskany powyżej wynik można uznać za ostateczny. Jeśli natomiast producent podaje rozmiar roweru w calach, musisz podzielić wynik przez 2,54. Otrzymana liczba to docelowa wielkość roweru w calach.

Jak dobrać ramę roweru? Tabela

Ze względu na różnice w geometrii ramy pomiędzy poszczególnymi rodzajami i modelami rowerów, warto zwrócić również uwagę na tabele rozmiarów konkretnych producentów. Znajdziesz w nich rozmiar w stosunku do wzrostu i długości nogi. Zaprezentowane tam informacje opierają się na podanych przez nas obliczeniach, wzroście użytkownika oraz specyfikacji charakterystycznej dla producenta. Rozmiary prezentowane są najczęściej w calach oraz symbolach, np. rozmiar S, M, L i XL. Pamiętaj jednak, że informacje wskazane przez producentów w tabelach są jedynie wskazówką, dlatego w razie wątpliwości, skontaktuj się z obsługą sklepu. Jeśli wahasz się pomiędzy dwoma sąsiadującymi rozmiarami, w rowerze sportowym zazwyczaj lepiej sprawdza się rozmiar mniejszy. Z kolei w przypadku roweru turystycznego lepszym wyborem będzie większy egzemplarz.

Jak dobrać rozmiar roweru w sklepie?

Jeśli zamierzasz kupić rower przez Internet, przedstawiona przez nas metoda doboru ramy do wzrostu przez obliczenia i wskazówki z tabeli będzie dla ciebie pomocna. Pamiętaj też, że możesz skorzystać z pomocy obsługi sklepu, dzwoniąc na infolinię lub wysyłając wiadomość mailową. Jeśli natomiast wolisz udać się do sklepu stacjonarnego, możesz przymierzyć jednoślad. Taki sposób doboru odpowiedniej ramy jest najbardziej efektywny. Nie wahaj się skorzystać z jazdy testowej na rowerze. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, zmierz długość nogi. Taka informacja będzie bardzo przydatna dla obsługi sklepu. Dzięki temu prawdopodobnie zaproponuje ci ona najlepszy dla twojego wzrostu i stylu jazdy model roweru.

Jak wybrać rower damski?

Podczas wyboru rozmiaru ramy roweru damskiego należy kierować się takimi samymi obliczeniami oraz specyfikacją podaną przez producenta. Trzeba jednak pamiętać, że damki różnią się od rowerów przeznaczonych dla mężczyzn. Najważniejsze różnice to:

 • niżej osadzona górna rura ramy;
 • długość ramy;
 • szerokość kierownicy;
 • budowa siodełka;
 • rozmiar kół;
 • detale.

Jaki rower dla dziecka?

Wybierając rower dla dziecka, należy zwrócić uwagę na jego wiek, wzrost i umiejętności. Ogromne znaczenie ma tutaj rozmiar kół:

 • koła 12″ – dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat, wzrost: 8 –100 cm;
 • koła 16″ – dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat, wzrost: 100–120 cm;
 • koła 20″ – dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat, wzrost: 120–135 cm;
 • koła 24″ – dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, wzrost: 135–145 cm;
 • koła 26″ – dla dzieci powyżej lat 12, wzrost: powyżej 145 cm.

Zastanawiasz się, jaka rama będzie najlepsza i jak dobrać rower do wzrostu dziecka? Najlepiej sprawdź w specyfikacji konkretnego producenta rowerów. Jeśli masz taką możliwość, zabierz pociechę do sklepu rowerowego na przymiarkę i jazdę testową.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

Dobór rozmiaru ramy roweru to jednak nie wszystko. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich została ona wykonana. Tutaj ponownie powinieneś rozważyć przeznaczenie swojego roweru, a zatem parametry dotyczące wagi i wytrzymałości sprzętu będą bardzo istotne. Do wyboru w kwestii materiału masz stal, aluminium oraz karbon. Oprócz różnic w wadze i detalach pojawia się tutaj również wątek ceny. Kolejnymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, są siodełko, kierownica oraz osprzęt. Mimo tego, że można je łatwo wymienić i dopasować do swoich preferencji, to jednak dobrze zainteresować się nimi już podczas zakupu roweru. Jeśli zwrócisz uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły, z pewnością unikniesz wydatków związanych z koniecznością wymiany poszczególnych elementów roweru, jeśli obecne nie będą ci odpowiadać.

Dobry rozmiar ramy rowerowej przekłada się na bezpieczeństwo, zdrowie i stabilność użytkownika. Zapewnia również wygodę i radość z jazdy. Czy da się precyzyjnie określić optymalne parametry ramy roweru dla każdego rowerzysty? Niestety nie. Jeśli więc stoisz przed wyborem najlepszego sprzętu dla siebie, powyższe informacje traktuj jako wskazówkę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości udaj się do sklepu rowerowego. Pamiętaj, że rower posłuży ci przez lata, dlatego zakup powinien być bardzo dobrze przemyślany.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *