Jaki rower kupić? Rodzaje rowerów, ceny, detale

jaki rower kupić

Jaki rower kupić? To pytanie, na które niełatwo jednoznacznie odpowiedzieć. Wybór konkretnego rodzaju jednośladu, a następnie jego modelu to czynność, która wymaga wiele cierpliwości i rozwagi. Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru.

Jeśli zastanawiasz się, jaki rower kupić, ten poradnik jest właśnie dla ciebie. Omawiamy w nim konkretne typy rowerów zgodnie z ich przeznaczeniem. To jednak nie wszystko, ponieważ aby znaleźć idealny model dla siebie lub bliskiej osoby, trzeba również zwrócić uwagę na osprzęt i detale. Na rynku dostępne są rowery z różnych półek cenowych, dlatego początkowe określenie budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na swój pojazd, będzie bardzo istotne.

Rower idealny, czyli jaki?

Przed zakupem zastanów się, czego oczekujesz od swojego jednośladu. Z pewnością wiesz już, czy chcesz kupić rower w celu dojazdu do pracy, czy też interesuje cię rekreacyjny styl jazdy. A może szukasz sprzętu, by uprawiać kolarstwo sportowe? Określenie przeznaczenia roweru jest bardzo ważne. Nie tylko pomoże ci ustalić, jaki rodzaj jednośladu będzie dla ciebie najlepszy, ale również jaki osprzęt i dodatkowe akcesoria powinieneś dokupić.

Rower trekkingowy – dla kogo?

Rower trekkingowy przeznaczony jest dla uprawiających szeroko pojęte kolarstwo turystyczne. To taki typ jednośladu, na którym możesz udać się na długie wycieczki. Nadaje się do jazdy zarówno po drogach asfaltowych, jak i polnych. Rower trekkingowy posiada duże, wygodne siodełko, bagażnik i błotniki, przez co jest dość ciężki. Jego rama osadzona jest zwykle na 28-calowych kołach.

Rower miejski – dla kogo?

Kto powinien kupić rower miejski? Najlepiej sprawdzi się dla osób, które pokonują krótkie dystanse po utwardzonej drodze i ścieżkach rowerowych. Model miejski najczęściej posiada koszyk i bagażnik, dlatego będzie idealnym środkiem transportu na zakupy i do pracy. Rowery tego typu mają zwykle lekko wygiętą kierownicę i niską ramę osadzoną na kołach 26 lub 28-calowych. Są bardzo wygodne dla kobiet.

Rower szosowy – dla kogo?

Rowery szosowe przeznaczone są do sportowej jazdy po asfalcie. Konstrukcja roweru jest dość sztywna i lekka. Rama roweru osadzona jest na 28-calowych kołach z charakterystycznymi, wąskimi oponami. Solidny rower szosowy zaopatrzony jest w wysokiej jakości osprzęt, który wspomaga osiągi kolarza. Celem producentów jest tutaj zachowanie niskiej wagi ogólnej jednośladu. Konstrukcja siodełka i zgięta kierownica w rowerach tego typu mają zapewnić użytkownikowi przyjęcie ergonomicznej pozycji.

Rower górski – dla kogo?

Rower górski, znany również jako MTB, przeznaczony jest do jazdy po zróżnicowanym terenie, w szczególności po wzniesieniach. Takie rowery charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją ramy, dlatego z reguły są cięższe od innych modeli. Posiadają koła w rozmiarze 26, 27,5 lub 29 cali oraz amortyzatory z przodu, a często również z tyłu roweru. Opony w rowerach MTB charakteryzują się głębokim bieżnikiem, który zapewnia lepszą przyczepność oraz stabilność jazdy.

Rower crossowy – dla kogo?

Cross to idealny model roweru do przemierzania polnych i leśnych ścieżek. Jego konstrukcja zbliżona jest do roweru turystycznego, z tym że nie posiada on wyposażenia w postaci błotników czy bagażnika. To wszystko sprawia, że cross często określany jest jako rower uniwersalny. Rama roweru osadzona jest najczęściej na kołach 28 cali, choć nie jest to regułą. Ten typ roweru sprawdzi się dla rowerzystów, których oczekiwania względem jednośladu są dość ogólne.

Rower elektryczny – dla kogo?

Rower z napędem elektrycznym to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Wspomaganie silnika w takim rowerze działa do prędkości 25 km/h. Dla kogo taki pojazd sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim przyda się seniorom oraz osobom, których dolegliwości zdrowotne uniemożliwiają pokonywanie stromych podjazdów. Świetnie sprawdzi się również jako środek transportu do pracy.

Jak rower kupić? – rozmiar ramy i osprzęt

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu roweru? Bardzo istotne jest to, aby dobrać rozmiar ramy do wzrostu użytkownika. Na ogólną wagę pojazdu będzie miał wpływ materiał, z którego została wykonana rama. Warto również zwrócić uwagę na osprzęt. Mimo że są to elementy wymienne, dobrze jest sprawdzić jakość i funkcjonalność hamulców, przerzutek i amortyzacji w modelu, który zamierzasz kupić.

Jaki rower kupić? Cena

Zakup roweru to inwestycja. Jeśli więc regularnie korzystasz z jednośladu, polecamy kupno modelu ze średniej półki cenowej. Za dobry rower trzeba zapłacić około 3000 zł, przy czym ostateczna kwota zależna jest od wielu czynników. Lepiej zainwestować w porządny rower znanej i polecanej marki, by korzystać z niego przez długie lata. Jeśli z kolei na wyprawy rowerowe wybierasz się okazjonalnie, model budżetowy za około 1000–1500 złotych powinien być wystarczający. Pamiętaj jednak, że elementy takiego roweru mogą być wykonane z nieco gorszych materiałów, co często wpływa na wagę sprzętu.

Wybór roweru wymaga nieraz długich poszukiwań i odwiedzenia kilku sklepów rowerowych. Warto jednak poświęcić czas, by kupić jednoślad dopasowany do użytkownika pod każdym względem. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na nawierzchnię, po której będziesz się poruszał, następnie na rozmiar i geometrię ramy oraz komponenty pojazdu. Sprecyzowane oczekiwania pozwolą ci zdecydować o tym, jaki rower kupić.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *