Rower dla 11 latka – wybierz dla dziecka dwukołowego towarzysza

rower dla 11 latka

Dla rosnącej jak na drożdżach pociechy zakup odpowiedniego roweru może stanowić o być lub nie być rowerowej pasji i będzie odpowiedzialnym zadaniem. Zwracamy uwagę na kilka czynników, które mogą świetnie zadziałać, tak by rower dla 11 latka okazał się wymarzony.

Wiek około 11 lat to zazwyczaj czas obdarowań z okazji pierwszej komunii i rosnącej samodzielności dziecka. Tak samo kolejny etap szkolny czy ważne urodziny można uświetnić prezentem w postaci roweru. Warto, aby jednoślad był dopasowany do wzrostu i potrzeb dziecka.

Przeglądając szeroką ofertę dostępnych na rynku rowerów dziecięcych, najlepiej jest odpowiedzieć najpierw na pytania o typ roweru, rozmiar kół i wysokość ramy. Dopiero dalej rolę będzie grał osprzęt, prestiż marki i design.

Jaki typ roweru wybrać dla dziecka?

Choć rowery z supermarketów kuszą niższą ceną, wymyślną kolorystyką i nietypowym designem, to wybór takiej opcji najczęściej skończy się częstym i trudnym serwisem, fatalnym doświadczeniem jazdy, a nieraz i zmniejszonym bezpieczeństwem. Myśląc przyszłościowo, lepiej będzie kupić rower znanej i zaufanej marki.

Dobór do zapotrzebowania

Ważną decyzją będzie też dobór rodzaju roweru do zainteresowań i potrzeb dziecka. Czy będzie to rower wyłącznie do dojazdów do szkoły? A może wybierzesz się z dzieckiem na przejażdżki turystyczne? Weź też pod uwagę, jaka będzie przeważająca nawierzchnia w twojej okolicy i czy twój syn lub córka mają ambicje wyczynowe.

MTB, miejski czy szosa?

W segmencie rowerów dla dzieci powyżej 10 roku życia, często zwanych replikami modeli dla dorosłych, większość będą stanowiły albo rowery miejskie (dla szkolnych dojazdów) albo rowery górskie (uniwersalne, przeznaczone na trudniejszy teren i większy dystans). Rowery szosowe dla dzieci, na których kosztem pozycji można pokonywać szybciej asfaltowe drogi albo uczestniczyć w wyścigach, to osobny, wyższy segment cenowy (od 3000 zł).

Rower dla dzieci – jaki rozmiar kół?

Jeśli twoje dziecko ma więcej niż 145 cm wzrostu, dobrym wyborem będą koła 26 cali. To rozwiązanie przyszłościowe, a przy dobrze dopasowanej ramie, mogą dostarczyć większego komfortu jazdy w kwestii przyspieszenia, utrzymania prędkości i pokonywania przeszkód.

Koła 24 cale mogą szybko okazać się za małe i skłonić do zakupu kolejnego roweru.

W przymierzaniu roweru do dziecka można wziąć też pod uwagę długość nóg. Jeśli jest ona większa niż 70 centymetrów, ponownie lepsze okażą się koła 26 cali. Dobrym sposobem jest zabranie pociechy na jazdę treningową, tak by samemu poczuła, co znaczy pedałować na danym rowerze. Pomoże to ocenić dostosowanie konkretnego modelu i wybrać odpowiednie koła.

Jaka rama? Czy to ma znaczenie?

Do niedawna znaczącym punktem różnicowania rowerów dla starszych dzieci była geometria ramy. Dziś nie gra to już takiej roli.

Rama męska czy damska?

Rower dla dziewczynki niegdyś miał inną, niższą konstrukcję niż rower dla chłopca. Obecnie większość rowerów górskich z segmentu dziecięcego może mieć specjalnie obniżony przekrok ramy, tak że trudno odróżnić rozwiązanie męskie od damskiego i łatwiej podjąć decyzję.

Niższe ramy można kompensować dłuższymi sztycami siodełka, a wyższe z pewnością starczą na dłużej.

Jak dopasować rozmiar ramy do wieku i wzrostu?

Wysokość ramy dla dzieci możesz sprawdzić, korzystając z poniższej tabeli.

Długość wewnętrzna nógRama rowerka w calach
58 cm13″
66 cm14″
69 cm15″
>70 cm16″ i 17″

Co z osprzętem w rowerze dziecięcym?

Częścią konstrukcji roweru, od której wiele będzie zależało na przestrzeni rozwoju dziecka będą stery i wsporniki. Dobrze jest wybrać modele z układem a-head, gdyż są one wszechstronnie regulowalne i sprawią, że rower posłuży dłużej.

W kwestii osprzętu należy rozważyć odpowiedni dobór:

  • hamulców. Zarówno modne jak i skuteczniejsze oraz mniej awaryjne będą hamulce tarczowe. Dołóż nieco do budżetu, tak by wyposażyć rower w dobrej jakości hamulce – to, tak jak kask, ważny czynnik bezpieczeństwa.
  • zawieszenia. Często nie ma potrzeby kupowania rozwiązań o pełnym zawieszeniu, z amortyzatorem z przodu i z tyłu. Zwróć uwagę, żeby amortyzatory nie były jedynie metalowymi sprężynami. Szukaj wygodnych rowerów ze sprężyną powietrzną, które będą w stanie zapewnić precyzję amortyzacji przy tak niskiej wadze rowerzysty.
  • przerzutek. Rower komunijny może już przyzwyczajać dziecko do sprawnej manipulacji przerzutkami. Kupno rozbudowanego napędu z wieloma biegami może posłużyć jako doskonała szkoła na przyszłość i ułatwić dziecku terenową jazdę na rowerze.

Rower dla 11 latka – warto, żeby długo służył

Obok kluczowego dla długowieczności wyboru rozmiaru kół i ramy dla twojego dziecka rolę będzie też grał design. Nawet jeśli ty kierujesz się argumentami praktycznymi, czasem może okazać się, że warto poczynić ustępstwo na rzecz gustu dziecka, tak by nie zgasić zapału. Jeśli rower, który razem wybierzecie posłuży na wiele udanych wycieczek i godziny zabawy na podwórku, prawdopodobne jest, że dziecko nie zakończy rowerowej przygody, gdy tylko będzie miało okazję.

Wybierając rower dla dziecka, spróbuj rozwiązać sprawnie dylematy techniczne, jak choćby wybór kół 24 czy 26 cali, i przejdź do przykładu, jaki możesz dać własną postawą zapalonego rowerzysty. Dzieci często podążają za rodzicami…


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *