Czym smarować łańcuch w rowerze? Sprawdź nasze porady rowerowe!

czym smarować łańcuch w rowerze

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że łańcuch wymaga regularnej konserwacji. Nie wiesz, czym smarować łańcuch w rowerze? Sprawdź nasze porady dotyczące konserwacji!

Czym smarować łańcuch w rowerze? Czy wystarczą do tego zwykłe, ogólnodostępne środki? Aby napęd roweru mógł działać prawidłowo, konieczne jest nie tylko smarowanie, ale także dokładne czyszczenie.

Jak często czyścić i smarować łańcuch rowerowy?

Specjaliści zalecają, by smarowanie wykonywać co około 100 przejechanych kilometrów. Nie jest to jednak do końca precyzyjne – smar w łańcuchu rowerowym może wypłukiwać się szybciej, jeśli jeździsz po błotnistych ścieżkach lub przechowujesz rower na zewnątrz.

Czyszczenie i smarowanie łańcucha warto wykonać zawsze, gdy:

  • z łańcucha wydobywają się nietypowe odgłosy – skrzypienie, zgrzytanie itp.;
  • twój rower zmókł na deszczu;
  • widzisz, że łańcuch jest brudny.

Jak dobrze wyczyścić łańcuch?

Aby smar działał przez dłuższy czas, warto najpierw wyczyścić łańcuch. Brudu i kurzu najlepiej pozbędziesz się za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnego odtłuszczacza na bazie soku z cytrusów.

W pierwszej kolejności należy zdjąć łańcuch z roweru. Możesz wyczyścić łańcuch szmatką nasączoną odpowiednim preparatem lub włożyć go do naczynia z płynem. Na koniec pamiętaj o wytarciu łańcucha do sucha. Przy okazji warto zająć się usunięciem brudu z zębatek, czyli tarcz umieszczonych na korbie.

Czym smarować łańcuch w rowerze? Popularne i skuteczne środki

Najlepszym wyborem będzie smar przeznaczony do łańcuchów rowerowych. Taki preparat możesz kupić w każdym sklepie ze sprzętem dla rowerzystów. Wybierając specjalistyczny smar do łańcucha masz pewność, że nie uszkodzi on metalu i skutecznie rozwiąże problem ze zgrzytaniem i skrzypieniem. Przed zakupem zwróć uwagę, czy na pewno wybierasz preparat na bazie wody – takie smary są bezpieczniejsze dla łańcucha.

Jeśli nie chcesz inwestować w specjalistyczne środki do smarowania, możesz skorzystać z uniwersalnego płynu WD-40. Za jego pomocą możesz nie tylko nasmarować łańcuch, ale również zabezpieczyć go przed korozją.

Czy warto zainwestować w urządzenie do smarowania łańcucha?

Czym smarować łańcuch w rowerze – szmatką, gąbką, a może pędzelkiem? W przypadku gęstych smarów najlepiej sprawdzi się miękka, czysta szmatka z mikrofibry lub bawełny. Dobrym rozwiązaniem są też preparaty w sprayu, które wystarczy rozpylić w pobliżu łańcucha.

Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowo nasmarujesz łańcuch, możesz kupić gotowe urządzenie do konserwacji łańcucha. To prosty, niedrogi przyrząd, który nakłada się na łańcuch i stopniowo przesuwa. Wewnątrz znajdują się kółka zębate, które rozprowadzają odtłuszczacz lub smar po ogniwach.

Pamiętaj, by dbać o łańcuch regularnie!

Jak widzisz, pielęgnacja łańcucha nie jest trudna. Warto wykonywać opisane czynności regularnie, a także zawsze, gdy twój rower miał kontakt z błotem i wodą. Dzięki temu możesz znacznie przedłużyć żywotność łańcucha!


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *