Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu? Zasady ruchu drogowego

kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo

Zapamiętaj!

 • Rowerzysta na jezdni jest traktowany jak kierowca pojazdu mechanicznego i zasady dotyczące pierwszeństwa są takie same jak dla samochodów.
 • Samochody i rowerzyści skręcający w drogi poprzeczne muszą ustąpić wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, którzy poruszają się prosto.
 • Jeśli jezdnia krzyżuje się ze ścieżką rowerową i wszyscy poruszają się prosto, rowerzysta nie ma pierwszeństwa na przejeździe.
 • Jeżeli rowerzysta prowadzi rower po przejściu dla pieszych, ma on takie samo prawo pierwszeństwa jak pieszy.
 • Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu, wciąż musi pamiętać o zachowaniu ostrożności.

Kierowcy samochodów, piesi i rowery na jezdni

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego w Polsce, rowerzysta poruszający się po jezdni jest traktowany na równi z kierowcą pojazdu mechanicznego – to oznacza, że zasady dotyczące pierwszeństwa przejazdu są takie same jak dla samochodów. Przykładowo jeżeli rowerzysta jedzie prosto na skrzyżowaniu równorzędnym, ma pierwszeństwo przed większością kierowców – z wyjątkiem tych, którzy nadjeżdżają z prawej strony jednośladu.

Warto przypomnieć hierarchię znaków i sygnałów drogowych, do których muszą stosować się wszyscy:

 1. Osoba kierująca ruchem.
 2. Sygnały świetlne, np. nad jezdnią przed skrzyżowaniem;
 3. Poziome i pionowe znaki drogowe (odpowiednio malowane na jezdni i na słupkach);
 4. Przepisy kodeksu ruchu drogowego, np. powyższa zasada prawej ręki.

Bezwzględne pierwszeństwo przed rowerzystą mają wszystkie pojazdy uprzywilejowane, poruszające się na sygnale. Chodzi o samochody pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej i innych służb, których pojazdy emitują niebieskie lub niebiesko czerwone (oznacza to prowadzenie całej kolumny uprzywilejowanych pojazdów) sygnały świetlne.

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo – zamieszanie na przejazdach rowerowych

Drogi i pasy dla rowerów mają służyć wyłącznie tym, którzy pedałują na jednośladach. Piesi czy inne pojazdy mogą je przecinać tylko w wyznaczonych miejscach. Problemy pojawiają się w dwóch sytuacjach:

 • koniec ścieżki dla rowerów, która łączy się z jezdnią drogi samochodowej;
 • przejazd rowerowy przez drogę samochodową.

W pierwszym przypadku sytuacja jest klarowna – to rowerzysta włącza się do ruchu i musi ustąpić innym pojazdom. W kolejnym sytuacja nieco się komplikuje. Przejazdy rowerowe nie są dokładnym odpowiednikiem przejść dla pieszych. Trzeba zwrócić uwagę na:

 • pozycję roweru;
 • przecinanie się różnych dróg i kierunków ruchu.

Kiedy rowerzyści mają pierwszeństwo? Kierowcy samochodów muszą przepuścić jednoślady, które już znajdują się na przejeździe albo autem skręcają w lewo lub w prawo w drogę poprzeczną, na której rowerzyści poruszają się na wprost. Jeżeli samochody jadą prosto po jezdni, to rowerzysta wjeżdżający na poprzeczny przejazd musi ustąpić pierwszeństwa osobówkom, ciężarówkom etc. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować szczególną ostrożność, kiedy przejeżdżają przez wszelkiego rodzaju „krzyżówki” – w tym ronda.

Jazda rowerem po chodniku i przejściach dla pieszych

Rowerzyści mogą poruszać się po chodnikach, jeżeli szerokość ciągu przeznaczonego dla pieszych na to pozwala. Jazda nie może stwarzać zagrożenia. Na chodniku rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do warunków, szczególnie uważając na pieszych. Rowerzysta musi bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu, gdyż to pieszy ma zawsze pierwszeństwo na chodniku.

Jeżeli rowerzysta prowadzi rower po przejściu dla pieszych, ma on takie samo prawo pierwszeństwa jak pieszy. Kierowca samochodu ma obowiązek przepuścić rowerzystę prowadzącego rower. Przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych jest w większości przypadków wykroczeniem – dopuszczalne są jedynie nieliczne wyjątki:

 • dzieci poniżej 10 lat;
 • towarzyszących im opiekunów.

Wyjęcie spod zakazu jazdy rowerem po przejściu dla pieszych nie jest równoznaczne z uprzywilejowaniem wobec samochodów. Nie ma takiej sytuacji, kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych. W przypadku zderzenia winnym najczęściej będzie cyklista, chyba że wystąpią dodatkowe okoliczności obciążające kierowcę (prowadzenie pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających, nadmierna prędkość itd.).

Różnice w przepisach w innych krajach

Warto pamiętać, że zasady dotyczące pierwszeństwa rowerzystów mogą się różnić w zależności od kraju. Przykładowo w Holandii, rowerzyści mają zazwyczaj pierwszeństwo na skrzyżowaniach, nawet jeśli skręcają w drogę poprzeczną. Natomiast w Niemczech rowerzysta ma pierwszeństwo tylko na oznakowanych ścieżkach rowerowych.

Bezpieczeństwo na drodze to wspólny obowiązek

Zarówno rowerzyści, jak i kierowcy samochodów, muszą przestrzegać przepisów, zwracać uwagę na znaki drogowe i być świadomi swojego otoczenia. Kierowcy powinni pamiętać o tym, że rowerzyści są mniej widoczni i mogą poruszać się nieco inaczej niż inne pojazdy.

Rowerzyści muszą zawsze pamiętać, że choć w wielu przypadkach mają pierwszeństwo, to nie zwalnia ich z obowiązku zachowania ostrożności. Wiele wypadków na drogach z udziałem rowerzystów dzieje się pomimo tego, że rowerzysta miał pierwszeństwo. Brak winy to marne pocieszenie wobec poważnych konsekwencji dla zdrowia i ryzyka utraty życia.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *