Rower tandemowy – czym jest tandem i jak z niego korzystać?

rower tandemowy

Rower tandemowy to koncepcja znana większości z nas, jednak na żywo jest widywana bardzo rzadko. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą? W jaki sposób używać dwuosobowego roweru? Podpowiadamy!

Tandem jest rowerem widywanym najczęściej na czarno-białych taśmach z przedwojennych filmów. Tymczasem ta nietypowa konstrukcja jest używana przez cały czas, również współcześnie. Najpewniej niejednokrotnie zastanawiałeś się, czy jazda na tandemie jest wygodna. Jakie są jego zalety i wady? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Rower tandem – co to jest?

Czym w ogóle jest rower tandemowy? Pod tym określeniem znajduje się dwukołowy pojazd, z którego mogą korzystać jednocześnie dwie osoby. Siedzą one na dwóch siodełkach umiejscowionych jedno za drugim. Oprócz siedziska zdublowana została także kierownica. Dodano również drugą parę pedałów. Rama jest przedłużona, a hamulce znajdują się najczęściej przy kierownicy.

Osobą, która kieruje pojazdem, jest rowerzysta, który siedzi z przodu. Praca drugiego kierowcy jest jednak również bardzo ważna. On także uruchamia w ten sposób układ napędowy i napędza koła.

Historia rowerów tandemowych

Po raz pierwszy rowery dwuosobowe pojawiły się w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Cieszyły się wówczas dosyć dużą popularnością, która zaczęła zanikać po II wojnie światowej.

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych niektóre europejskie firmy znowu zaczęły wprowadzać tandemy na rynek. Już wtedy przeznaczone one były dla dwóch osób siedzących jedna za drugą. Wprowadzono wówczas wiele udogodnień.

Współcześnie w sklepach znajdują się tandemy składane, górskie oraz elektryczne. Szczególnie te ostatnie zasługują na szczególną uwagę. Są idealne dla osób starszych, chorych czy po prostu mniej sprawnych. Zamontowany w rowerze silniczek sprawdza się na przykład przy pokonywaniu trudnej trasy pod górę.

Dwuosobowy rower – zalety

Czy tandem, oprócz ciekawego wyglądu, ma jakieś zalety? Na pewno można tu wymienić możliwości spędzania wspólnego czasu i współpracy, które umożliwia. Żeby komfortowo i bezpiecznie poruszać się na tandemie, potrzeba ścisłej współpracy i zgrania.

Tego typu pojazd sprawdzi się świetnie w przypadku wspólnych wycieczek dwóch osób mających różną kondycję i różny poziom siły. Mogą jeździć nim na przykład rodzice z dziećmi, ale także osoby starsze i młodsze, wysportowane razem z posiadającymi średnią kondycję.

Rozłożenie pracy wkładanej w pedałowanie może być bardzo różne. Dlatego podczas wycieczki jedna osoba nie musi zwalniać, żeby czekać na drugą.

Rower tandemowy – wady

Nie da się jednak ukryć, że rower dwuosobowy ma także wiele wad. Z pewnością nie jest to pojazd dla każdego. Na początku warto zaznaczyć, że jest to ciężki i mało poręczny sprzęt. Przewożenie go z miejsca na miejsce nie należy do łatwych zadań. Czy na tandemie zawsze trzeba jeździć we dwójkę? Teoretycznie nie, jednak prowadzenie takiego roweru pojedynczo jest niezwykle męczące i sprawia mało przyjemności.

Za wadę można uznać także wysoką cenę. Za tandem z przeciętnym osprzętem od jednej ze znanych firm trzeba zapłacić około dwóch tysięcy złotych. Zdecydowanie taniej wychodzi kupno dwóch pojedynczych jednośladów.

Jazda tandemem na paraolimpiadzie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tandem jest bardzo przydatnym narzędziem do realizacji aktywności fizycznej osobom niepełnosprawnym, niewidomym i niedowidzącym.

Jak to możliwe? Osoba z niepełnosprawnością zajmuje miejsce z tyłu. W ten sposób może korzystać z całej palety zalet, jakie niesie ze sobą jazda na rowerze. Pedałowanie, świeże powietrze czy osiąganie sporych prędkości są możliwe ze względu na to, że pojazdem kieruje osoba siedząca z przodu.

Kolarstwo tandemowe jest obecnie jedną dyscyplin na igrzyskach paraolimpijskich. Do początku lat siedemdziesiątych pojawiało się z resztą w roli pełnoprawnej dyscypliny na głównej olimpiadzie. Było jedną z konkurencji kolarstwa torowego mężczyzn.

Rower tandemowy – podsumowanie

Jeżdżenie tandemem nie jest łatwe i zdecydowanie nie przypadnie do gustu każdemu. Warto jednak wiedzieć, że wiele osób na co dzień korzysta z takiej formy ruchu. Jest to między innymi doskonały sposób na zapewnienie aktywności fizycznej osobom niewidomym i niedowidzącym.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu? Zasady ruchu drogowego

szytka czy opona

Szytka czy opona? Na co postawić?

jak napompować rower

Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

Czy treningowy rower magnetyczny to klucz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *