Rower tandemowy – czym jest tandem i jak z niego korzystać?

rower tandemowy

Rower tandemowy to koncepcja znana większości z nas, jednak na żywo jest widywana bardzo rzadko. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą? W jaki sposób używać dwuosobowego roweru? Podpowiadamy!

Tandem jest rowerem widywanym najczęściej na czarno-białych taśmach z przedwojennych filmów. Tymczasem ta nietypowa konstrukcja jest używana przez cały czas, również współcześnie. Najpewniej niejednokrotnie zastanawiałeś się, czy jazda na tandemie jest wygodna. Jakie są jego zalety i wady? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Rower tandem – co to jest?

Czym w ogóle jest rower tandemowy? Pod tym określeniem znajduje się dwukołowy pojazd, z którego mogą korzystać jednocześnie dwie osoby. Siedzą one na dwóch siodełkach umiejscowionych jedno za drugim. Oprócz siedziska zdublowana została także kierownica. Dodano również drugą parę pedałów. Rama jest przedłużona, a hamulce znajdują się najczęściej przy kierownicy.

Osobą, która kieruje pojazdem, jest rowerzysta, który siedzi z przodu. Praca drugiego kierowcy jest jednak również bardzo ważna. On także uruchamia w ten sposób układ napędowy i napędza koła.

Historia rowerów tandemowych

Po raz pierwszy rowery dwuosobowe pojawiły się w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Cieszyły się wówczas dosyć dużą popularnością, która zaczęła zanikać po II wojnie światowej.

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych niektóre europejskie firmy znowu zaczęły wprowadzać tandemy na rynek. Już wtedy przeznaczone one były dla dwóch osób siedzących jedna za drugą. Wprowadzono wówczas wiele udogodnień.

Współcześnie w sklepach znajdują się tandemy składane, górskie oraz elektryczne. Szczególnie te ostatnie zasługują na szczególną uwagę. Są idealne dla osób starszych, chorych czy po prostu mniej sprawnych. Zamontowany w rowerze silniczek sprawdza się na przykład przy pokonywaniu trudnej trasy pod górę.

Dwuosobowy rower – zalety

Czy tandem, oprócz ciekawego wyglądu, ma jakieś zalety? Na pewno można tu wymienić możliwości spędzania wspólnego czasu i współpracy, które umożliwia. Żeby komfortowo i bezpiecznie poruszać się na tandemie, potrzeba ścisłej współpracy i zgrania.

Tego typu pojazd sprawdzi się świetnie w przypadku wspólnych wycieczek dwóch osób mających różną kondycję i różny poziom siły. Mogą jeździć nim na przykład rodzice z dziećmi, ale także osoby starsze i młodsze, wysportowane razem z posiadającymi średnią kondycję.

Rozłożenie pracy wkładanej w pedałowanie może być bardzo różne. Dlatego podczas wycieczki jedna osoba nie musi zwalniać, żeby czekać na drugą.

Rower tandemowy – wady

Nie da się jednak ukryć, że rower dwuosobowy ma także wiele wad. Z pewnością nie jest to pojazd dla każdego. Na początku warto zaznaczyć, że jest to ciężki i mało poręczny sprzęt. Przewożenie go z miejsca na miejsce nie należy do łatwych zadań. Czy na tandemie zawsze trzeba jeździć we dwójkę? Teoretycznie nie, jednak prowadzenie takiego roweru pojedynczo jest niezwykle męczące i sprawia mało przyjemności.

Za wadę można uznać także wysoką cenę. Za tandem z przeciętnym osprzętem od jednej ze znanych firm trzeba zapłacić około dwóch tysięcy złotych. Zdecydowanie taniej wychodzi kupno dwóch pojedynczych jednośladów.

Jazda tandemem na paraolimpiadzie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tandem jest bardzo przydatnym narzędziem do realizacji aktywności fizycznej osobom niepełnosprawnym, niewidomym i niedowidzącym.

Jak to możliwe? Osoba z niepełnosprawnością zajmuje miejsce z tyłu. W ten sposób może korzystać z całej palety zalet, jakie niesie ze sobą jazda na rowerze. Pedałowanie, świeże powietrze czy osiąganie sporych prędkości są możliwe ze względu na to, że pojazdem kieruje osoba siedząca z przodu.

Kolarstwo tandemowe jest obecnie jedną dyscyplin na igrzyskach paraolimpijskich. Do początku lat siedemdziesiątych pojawiało się z resztą w roli pełnoprawnej dyscypliny na głównej olimpiadzie. Było jedną z konkurencji kolarstwa torowego mężczyzn.

Rower tandemowy – podsumowanie

Jeżdżenie tandemem nie jest łatwe i zdecydowanie nie przypadnie do gustu każdemu. Warto jednak wiedzieć, że wiele osób na co dzień korzysta z takiej formy ruchu. Jest to między innymi doskonały sposób na zapewnienie aktywności fizycznej osobom niewidomym i niedowidzącym.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *