Czy rozmiary kół rowerowych mają znaczenie? Zanim odwiedzisz sklep rowerowy, dowiedz się, jak dobrać rozmiar opon!

rozmiary kół rowerowych

Jeśli planujesz zakup roweru, musisz wiedzieć, że na komfort jazdy wpływa wiele czynników. W tym artykule opisujemy rozmiary kół rowerowych. Dowiedz się, jakie znaczenie dla rowerzysty ma obwód koła roweru!

W większości wypadków po zakupie roweru nie można już zmienić wielkości kół, ale czy ich rozmiar ma duże znaczenie? Okazuje się, że tak. Rozmiary kół rowerowych musisz dobrać między innymi do stylu jazdy i swojego wzrostu. Przeczytaj, czym się charakteryzują poszczególne wymiary opon, aby wybrać te, które spełnią twoje oczekiwania i będą pasować do twojego roweru.

Koła w rozmiarze 26” – dawniej popularne w rowerze górskim

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy ktoś chciał kupić rower górski, czyli MTB, nie musiał się zastanawiać nad tym, w jakim rozmiarze mają być koła. Teraz jest zupełnie inaczej. Aktualnie oferta znacznie się rozrosła i do wyboru jest kilka wielkości opon do roweru.

Wielkość całego koła w rowerach dla dorosłych może wynosić:

  • 26”;
  • 27,5”;
  • 28”;
  • 29”;

Koła o średnicy 26″ są przede wszystkim lekkie, sztywne i dynamiczne. Do niewątpliwych zalet można też zaliczyć ich zwrotność. Te cechy powodują jednak, że mają mniejszy opór toczenia, czyli łatwiej wpadają w dziury i przy nierównościach wytracają prędkość. Mają też mniejszą przyczepność niż większe koła. Dla kogo są przeznaczone? Znajdują zastosowanie w każdej formie kolarstwa górskiego. Na rynku dostępny jest duży wybór części zamiennych (ram, opon i obręczy), dzięki temu, że ten standardowy rozmiar długo istnieje już dość długo. Taki rozmiar kół mogą wybrać osoby, które lubią jazdę rekreacyjną i nie mają ściśle określonych wymagań. Poza tym jest on wygodny dla osób, które mierzą mniej niż 170 cm wzrostu. Trzeba jednak wiedzieć, że koła w rowerze MTB coraz rzadziej wstępują w tej wielkości.

Koła do roweru 27,5″ – rozmiar pośredni

27,5″ to rozmiar opracowany tak, by łączyć zalety kół 26” i 29”. Jest przeznaczony dla tych, którzy chcieliby korzystać z zalet opon rowerowych 29”, ale chcą mieć mniejsze koła, na przykład ze względu na wzrost. Jeśli więc jesteś osobą o niższym wzroście, być może jest to wybór idealny dla ciebie. Jakie są zalety kół mających wielkość 27,5 cala ? Łatwo się na nie przesiąść z małych kół. Różnica jest praktycznie nieodczuwalna, a z drugiej strony przyczepność i zwrotność o wiele lepsze.

Przeznaczenie opon rowerowych 28-calowych

To wielkość, jaka najczęściej występuje w rowerach miejskich, rowerach szosowych i trekkingowych. Zaletą rowerów z kołami 28 calowych jest to, że możesz na nich pokonywać długie trasy, jednocześnie nie tracąc wiele energii. Rowery zbudowane na bazie kół 28-calowych są stabilne i łatwo się prowadzą. Większe koło to większa powierzchnia styku z podłożem.

Rozmiar opon 29”. W jakich warunkach najlepiej się sprawdzą?

Koła 29” świetnie się sprawdzają w maratonach i wyścigach XC. Opona przylega większą powierzchnią do podłoża, przez co łatwiej porusza się po przeszkodach. Duże koła zapewniają lepszą przyczepność i stabilność. Sprawdzą się one, jeśli lubisz płynny styl jazdy.

Rozmiary kół rowerowych – nazwy rozmiarów a średnica opony

Warto wiedzieć, jak należy odczytywać rozmiar koła w rowerze. Cyfry 26, 27,5, 28 i 29 to nazwy ich rozmiarów. Te wartości bliżej określają średnicę zewnętrzną koła wraz z oponą. Rozmiary rowerowych opon podawane są zgodnie z europejskimi standardami, według których dwie pierwsze cyfry wskazują na zewnętrzną szerokość opony, a trzy pozostałe to wewnętrzna średnica opony. Rozmiar opon musisz dopasować do obręczy, ramy i widelca. Pomocne w tym względzie są tabele z porównaniem wielkości w calach ze średnicą obręczy.

Wielkości w calach w przeliczeniu na średnicę:

  • 26” ma średnicę obręczy 559 mm;
  • 27” oznacza 630 mm;
  • 27,5” (inaczej 650b) to 584 mm;
  • 28”, czyli 622 mm;
  • 29” oznacza również 622 mm;

Rozmiary kół rowerowych – czy wpływają na jazdę?

Większa średnica kół zapewnia lepszą wydajność jazdy i umożliwia stworzenie roweru z zupełnie inną geometrią. Dzięki nim z łatwością wjedziesz nawet stromy podjazd i długo utrzymasz stałą prędkość. Duże rowerowe koło ma mniejszy kąt natarcia, co się przyczynia do tego, że można pokonywać różne przeszkody na drodze. Nawet gdy napotkasz na trasie konar czy kamień, przednie koło nie poderwie się, dzięki czemu jednoślad się nie zatrzyma. Nowe koła mogą sprawić, że nawet na swoim starym rowerze będziesz jeździć bardziej dynamicznie.

Zakup nowego roweru wiąże się z pytaniem o odpowiedni rozmiar kół i opon, rodzaj bieżnika i oczywiście typ roweru. Przede wszystkim ustal jakie trasy chcesz pokonywać, czy będą to wyboiste, kręte ścieżki czy może droga, którą pokrywa asfalt. Wygoda na rowerze jest również uzależniona od rozmiaru ramy, siodełka i dodatkowego wyposażenia. Oczywiście każdy ma inne oczekiwania i dlatego właśnie powstały różne rozmiary kół, które są przeznaczone do konkretnych typów rowerów.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *