Rower dla 8-latka – BMX, a może górski? Sprawdź, jaki rower dla dziecka warto kupić!

rower dla 8 latka

Rower dla 8-latka to zakup, który przed rodzicem stawia kilka poważnych wyzwań. Na rynku znajduje się wiele modeli rowerków dziecięcych. Podpowiadamy, jak dobrze dobrać zarówno rozmiar, jak i typ pojazdu.

Ośmioletnie dzieci bardzo chętnie jeżdżą na rowerach i najczęściej bardzo dobrze czują się na dwóch kółkach. Ten wiek jest więc wprost idealny na zakup roweru górskiego. To właśnie on jest wybierany najczęściej w roli prezentu urodzinowego lub komunijnego. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna opcja. Sprawdź, jaki rower dziecięcy naprawdę warto kupić i jak dobrać ten, który rzeczywiście da maluchowi mnóstwo zabawy.

Jaki rower dla 8-latka wybrać?

Jeśli planujesz kupić ośmiolatkowi rower z dwoma kołami, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestię tego, w jakich warunkach maluch będzie z niego korzystał. Jeszcze do niedawna standardowym wyborem był tak zwany góral, czyi rower MTB przeznaczony dla młodych rowerzystów. Obecnie jednak rynek oferuje wiele innych ciekawych rozwiązań.

Dzieci, które większość swojego czasu spędzają w mieście, a rowerem poruszają się po elementach infrastruktury specjalnie do tego przeznaczonych, mogą korzystać z rowerów miejskich. Takie jednoślady mają wiele zalet:

 • są stabilne;
 • pozwalają utrzymać prostą pozycję pleców;
 • przerzutki w piaście pozwalają na ich zmianę podczas postoju.

Jednocześnie rowery miejskie narzucają pewne ograniczenia. Są cięższe i mniej zwrotne od rowerów górskich czy trekkingowych. Dodatkowo mają zazwyczaj mniej przerzutek.

Rozmiar kół i ramy w rowerze dla 8-latka

Wybór odpowiedniego rozmiaru roweru jest bardzo ważny. Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży pojazd będzie wpływał negatywnie na komfort jazdy. Nie bez znaczenia jest także kwestia postawy, jaką dziecko przyjmuje podczas korzystania z roweru. Nieodpowiednio dobrany rozmiar ramy będzie utrwalał tę nieprawidłową.

Zarówno rozmiar kół, jak i wysokość ramy, trzeba dokładnie dobrać do wzrostu ośmiolatka. Producenci oferują tabele, które pozwalają dokładnie dopasować rozmiar roweru do długości nóg i wysokości dziecka. Ośmiolatek, który mierzy od 120 do 145 centymetrów najczęściej będzie czuł się dobrze na rowerze z kołami 24 cale oraz ramą o długości około 15 cali.

Pamiętaj jednak, że to tylko orientacyjne parametry. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do sklepu razem z dzieckiem, aby mogło sprawdzić, na jakim rowerze czuje się najlepiej.

Przerzutki i hamulce w rowerze dla ośmiolatka

Układ hamulcowy

Układ hamulcowy to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa jadącego na rowerze dziecka. W standardzie większości modeli dostępnych obecnie na rynku znajdują się hamulce ręczne – zarówno przednie, jak i tylne. W BMX-ach i niektórych rowerach miejskich stosuje się natomiast hamulce dynamo, które działają poprzez ruch pedałami do tyłu.

Jeżeli decydujecie się na zakup roweru z hamulcami przy kierownicy, koniecznie upewnij się, czy są one w zasięgu rąk malucha. To bardzo ważne w kontekście jego przyszłego bezpieczeństwa.

Jakie przerzutki wybrać?

Mechanizm zmiany biegów w rowerze dla ośmiolatka nie musi być szczególnie rozbudowany. Dobrym pomysłem będzie jednak kupno roweru o przynajmniej trzech tylnych przerzutkach. Pozwoli to na szybszą, ale przede wszystkim wygodniejszą jazdę na nierównym terenie.

Rower dla chłopca i dziewczynki – jaki wybrać?

Nie da się ukryć, że każde dziecko ma swój indywidualny gust, który formuje się w różny sposób. Na rynku obecnie można spotkać niemal nieskończone odmiany kolorystyczne rowerów dla małych dzieci.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu standardem było dzielenie rowerów pod względem płci, dla jakiej miały być przeznaczone. Różnicował je kształt ramy. W rowerkach dla chłopców jej górna rura była umieszczona wyżej. Z kolei w tych dla dziewczynek funkcjonowała zupełnie inna geometria. Górna rama była ścięta tak, jak w klasycznych damkach.

Obecnie opisany wyżej podział nie jest już stosowany. Niemal wszystkie rowery dla dzieci mają ramę wyprofilowaną w taki sposób, aby ułatwiała wchodzenie i schodzenie z pojazdu.

Rowery przeznaczone dla dziewczynek zazwyczaj utrzymane są w jaśniejszych, bardziej pastelowych barwach. Dodatki, takie jak błotniki czy bagażnik często są ozdobione kwiatkami lub innymi stereotypowo dziewczęcymi wzorami. Oczywiście jest to tylko sugestia. Rower dla dziewczynki powinien być dobierany pod kątem jej wzrostu i potrzeb. Kwestia designu jest drugorzędna, chociaż gusta przyszłej rowerzystki powinny być brane pod uwagę w pierwszej kolejności.

Rower dla 8-latka – o czym nie wolno zapomnieć?

Wyżej zostały wymienione najważniejsze układy i komponenty. Podczas zakupów powinieneś jednak wziąć pod uwagę kilka innych kwestii. Mowa tu o:

 • wadze roweru – jak łatwo się domyślić, warto wybierać rowery, które są jak najlżejsze. W modelach dla dzieci ramy zazwyczaj wykonane są z aluminium lub włókna węglowego. Lepszym rozwiązaniem będzie kupno roweru z aluminium, który jest lżejszy i bardziej zwrotny;
 • siodełku i kierownicy – tutaj trzeba wziąć pod uwagę zarówno wygodę, jak i regulację. Siodełko powinno być jednocześnie odpowiednio duże, jak i wyprofilowane. Ważna jest kwestia regulacji. Dzieci szybko rosną i zbyt krótkie siedzisko czy kierownica będą pretekstem do tego, że rower szybciej się zużyje;
 • geometrii ramy – górna rura ramy powinna być umieszczona nisko i odpowiednio zakrzywiona. Płeć dziecka nie gra tutaj roli. Zsiadanie i wsiadanie na rower powinno być wygodne i bezpieczne.

Rower dziecięcy – dodatki

Razem z rowerem dla ośmiolatka warto kupić jeszcze kilka istotnych dodatków. Najważniejszy jest oczywiście kask. Na nim nie wolno oszczędzać – powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów i pasujący do rozmiarów dziecka.

Kiedy odwiedziesz sklep rowerowy, możesz wziąć pod uwagę także inne potencjalne dodatki:

 • bagażnik,
 • koszyk,
 • dzwonek,
 • klakson,
 • błotniki.

Tutaj warto zdać się na gust i potrzeby samego malucha, który będzie korzystał z roweru.

Rowerek dla ośmiolatka – podsumowanie

Ośmioletnie dzieci zazwyczaj bardzo dobrze czują się na dwóch kółkach. W tym wieku maluchy często śmiało i pewno pokonują nawet trudne trasy, dlatego rower będzie świetnym prezentem. Koniecznie jednak zadbaj o to, aby pasował do indywidualnych potrzeb i gustu dziecka.

Design czy kolor są ważne, jednak lepiej skupić się na wielkości i parametrach jednośladu. Na rynku znajdziesz wiele różnorodnych modeli, spośród których z pewnością wybierzesz ten idealny akurat dla was.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *