Rower dla 7-latka – jakie modele są godne uwagi? O czym pamiętać podczas zakupów?

Rower dla 7-latka

Rower dla 7-latka to poważne wyzwanie zakupowe. W sklepach rowerowych, a nawet supermarketach znajdziesz mnóstwo modeli rowerków dziecięcych. Sprawdź, jaki naprawdę warto wybrać, by dziecko czuło się bezpiecznie.

Siedmioletnie dzieci najczęściej bardzo dobrze radzą sobie z samodzielną jazdą na dwóch kółkach. Taki mały rowerzysta w pewnym momencie będzie już potrzebował odpowiedniego dla siebie sprzętu. Zakup roweru dla 7-latka nie jest jednak prostą sprawą, ponieważ wybór wydaje się niemal nieograniczony. Podpowiadamy, jak dobrze dobrać rozmiar i model.

Jaki rower dla 7-latka wybrać?

Jeżeli chcesz kupić dziecku klasyczny rower z pedałami, musisz kierować się przede wszystkim dwiema kwestiami. Pierwsza z nim odnosi się do tego, jak pewnie maluch czuje się w siodełku. Druga z kolei dotyczy tego, jak szybko rośnie, a tym samym, jak jego wzrost ma się do rozmiarów roweru.

Obecnie w sklepach dostępne są nie tylko standardowe składaki i górale, ale także rowery miejskie dla małych dzieci. Który wybrać? Tutaj tak samo jak w przypadku rowerów dla dorosłych, warto kierować się tym, w jakich warunkach pojazd będzie wykorzystywany.

Jeśli mieszkacie w mieście, a dziecko porusza się przede wszystkim po ścieżkach rowerowych w parkach, dobrym pomysłem będzie stabilny pojazd z przerzutkami w piaście. Jeżeli jednak wybieracie się regularnie na wycieczki rowerowe lub mieszkacie na przedmieściach, lepszym rozwiązaniem będzie lżejszy i bardziej zwrotny rower górski.

Przerzutki i hamulce w rowerze dla dziecka

Bardzo istotnym parametrem w rowerze, który ma służyć siedmioletniemu dziecku, są hamulce. Najbardziej intuicyjne jest hamowanie podczas pedałowania do tyłu. Obecnie w standardzie znajdują się jednak dwustronne hamulce ręczne umieszczone w manetkach. To bardzo wygodne rozwiązanie, które jednak trzeba dobrze przemyśleć. Dźwignie hamulców powinny znajdować się w zasięgu rąk dziecka.

A co z mechanizmem zmiany biegów? W przypadku roweru dla tak małego dziecka rozbudowany system przerzutek nie jest koniecznością. Warto jednak zadbać o to, aby rowerek był wyposażone w przynajmniej trzy przerzutki tylne. Znacznie ułatwia to poruszanie się po bardzo różnym terenie.

Wysokość ramy i rozmiar kół

Kwestia wielkości roweru dla siedmiolatka jest kluczowa. Jeżeli jednoślad zostanie źle dobrany w stosunku do jego wzrostu, będzie to miało znaczne przełożenie na komfort jazdy. Zbyt duży lub zbyt mały rowerek utrwala nieprawidłową postawę podczas jazdy. Wpływa także na trudności w kierowaniu rowerem, a tym samym zmniejsza bezpieczeństwo dziecka.

Dobrze dobrana wysokość ramy i kół sprawi, że maluch nie będzie miał żadnego problemu z wsiadaniem na rower i zsiadaniem z niego. Pozwoli też kontrolować jazdę. W razie utraty równowagi umożliwi podparcie się nogą o podłoże.

Jak dobrać wysokość ramy i rozmiar kół do wzrostu małego dziecka? Istnieje kilka sposobów i orientacyjnych tabel, które mogą ci w tym pomóc. Na ogół zakłada się, że dziecko o wzroście od 120 do 145 centymetrów powinno mieć rower o wielkości kół 24 cale oraz rozmiarze ramy 14 lub 15 cali.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie tego typu parametry powinny być traktowane wyłącznie orientacyjnie. Najlepiej, aby maluch miał możliwość samodzielnego przymierzenia swojego przyszłego rowerku. Jeżeli jest w stanie swobodnie dotknąć palcami ziemi, oznacza to, że wszystko jest w porządku.

Nowy rower dla siedmiolatka – jaki design?

Małe dzieci mają bardzo zróżnicowane gusta. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostępne na rynku modele rowerów bardzo wyraźnie akcentowały różnice płciowe. Te przeznaczone dla dziewczynek miały ścięte ramy (na wzór popularnych damek) a te, które docelowo miały trafić do chłopców, miały ramy umieszczone wyżej i zazwyczaj były one proste. Obecnie większość rowerków dziecięcych ma ścięte ramy.

Rowery potencjalnie przeznaczone dla dziewczynek wyróżniają się przede wszystkim kolorami. Kwestie designu są jednak drugorzędne. Nowy rower powinien przede wszystkim podobać się dziecku. Lepszym rozwiązaniem będzie więc kierowanie się gustem malucha, a nie stereotypowymi założeniami.

Rowerek dla 7-latka – o czym jeszcze pamiętać?

Wielkość i kolor roweru to nie wszystko. Zanim wybierzesz się na zakupy, koniecznie weź pod uwagę także kilka innych kwestii, między innymi:

  • regulację siodełka i kierownicy – dzieci szybko rosną, dlatego elementy niezmiennie, takie jak rama czy koła, to nie wszystko. Bardzo ważne jest to, aby rowerek miał wysokie regulowane siedzisko oraz kierownicę. W przeciwnym wypadku pojazd szybko stanie się za mały, a co za tym idzie mniej bezpieczny;
  • wagę – siedmioletnie dzieci mogą mieć problemy z przenoszeniem lub manewrowaniem ciężkim sprzętem rowerowym. W sklepach znajdziesz zarówno modele wykonane ze stali, jak i z aluminium. Te drugie są zdecydowanie lżejsze, a z tego powodu bywają bardziej polecane;
  • geometrię ramy – niezależnie od płci dziecka wybieraj w miarę możliwości obniżoną i nieco zakrzywioną ramę. W ten sposób nie tylko umożliwisz maluchowi wsiadanie i zsiadanie. Jednocześnie pozwolisz uniknąć bolesnych uderzeń, które mogą zdarzyć się w momencie wywrotki lub utraty równowagi;
  • kształt siodełka – wybieraj takie, które jest odpowiednio wyprofilowane, ale jednocześnie szerokie i wygodne.

Dodatki do roweru dziecięcego

Co warto kupić razem z rowerem dla siedmiolatka? Najważniejszym elementem wydaje się tutaj kask oraz ochraniacze. Warto jednak wspomnieć o dodatkach, które nie są niezbędne, ale mogą znacznie poprawić komfort korzystania. z jednośladu. Mowa tu przede wszystkim o:

  • dzwonku, który zwiększa bezpieczeństwo na drodze;
  • koszyku, w którym dziecko może przewozić drobne przedmioty;
  • bagażniku;
  • błotnikach;
  • ochronie łańcucha.

Tutaj warto zdać się na potrzeby dziecka oraz okoliczności, w jakich najczęściej będzie korzystało ze swojego jednośladu.

Rowerek dla 7-latka – podsumowanie

Siedmioletnie dziecko najczęściej ma już za sobą etap rowerka biegowego i jest w stanie z dużą dozą pewności i równowagi poruszać się na dwóch kółkach. Jeżeli planujesz zakupić rowerek dla malucha w tym wieku, powinieneś pamiętać, aby dobrze dopasować jego wielkość do wzrostu dziecka.

Kwestie takie jak dodatki czy kolor ramy są zupełnie indywidualne i powinny zależne od potrzeb i gustu głównego użytkownika jednośladu. W sklepach znajduje się bardzo dużo różnych modeli, spośród których możesz wybrać ten najbardziej dopasowany do waszych potrzeb.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *