Rower na komunię – kultowy prezent. Sprawdź, jaki rower kupić z tej okazji

rower na komunie

Rower na komunię to w wielu rodzinach bardzo ważna tradycja i wręcz obowiązkowy prezent. Przed zakupem warto jednak dobrze przemyśleć parametry i design tak, aby jak najlepiej trafić w gust dziecka. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy rower komunijny.

Wybór odpowiedniego roweru na komunię to niełatwe zadanie. Jeszcze do niedawna bardzo modne było kupowanie dziecku z tej okazji roweru górskiego. Obecnie jednak rynek obfituje w wiele innych rozwiązań, które sprawiają, że naprawdę masz w czym wybierać. Oprócz rodzaju jednośladu konieczne jest także dopasowanie rozmiaru ramy do wzrostu malucha, a koloru do jego aktualnego gustu.

Rower – tradycyjny prezent na komunię

Rower to niemal oczywisty wybór prezentu na komunię. W czasach dynamicznego rozwoju techniki nadal nie został do końca wyparty przez drony, laptopy czy bardzo popularne swego czasu quady. Wiele dzieci naprawdę czeka na tę okazję, aby otrzymać swój pierwszy „dorosły rower”.

Na rodzicach (biologicznych i chrzestnych) ciąży więc duża presja. Rower dla dziecka musi być wybrany w sposób przemyślany, ponieważ docelowo będzie mu służył przez kilka najbliższych lat.

Typ roweru komunijnego

Na początku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaki typ roweru chcesz kupić na prezent komunijny. Oczywisty wydaje się wybór roweru MTB. Jeszcze kilkanaście lat temu komunia była tą okazją, podczas której dziecko otrzymywało swój pierwszy rower z przerzutkami.

Obecnie jednak bardzo popularne stają się rowery miejskie. One również posiadają przerzutki, chociaż najczęściej w formie mechanizmu ukrytego w piaście. Dzięki temu biegi można zmieniać także podczas postoju, a sam osprzęt jest chroniony przed upadkami. W rowerach miejskich dziecko przybiera wyprostowaną pozycję, zazwyczaj ma także do dyspozycji dodatkowe akcesoria, takie jak koszyk czy błotniki.

Rowery miejskie nie sprawdzą się jednak przy każdej okazji. Są przede wszystkim cięższe od wersji górskich czy szosowych, a jednocześnie mniej zwrotne. Często także nie posiadają amortyzatorów i zwyczajnie nie nadają się do jazdy w warunkach mniej komfortowych niż ścieżka rowerowa. Jeżeli wiesz, że dziecko będzie poruszało się po zróżnicowanym terenie, zdecyduj się raczej na rower MTB.

Rozmiar kół i wielkość roweru na komunię

Dobry rower to taki, który pasuje do wzrostu rowerzysty. Tą zasadą trzeba kierować się zawsze, nie tylko w okresie komunijnego szaleństwa. Dziecko, które porusza się na zbyt dużym lub zbyt małym pojeździe będzie czuło się zdecydowanie mniej komfortowo. Nadmiar złego sprzyja to utrwalaniu nieprawidłowej pozycji ciała.

W idealnym przypadku przyszły rowerzysta ma możliwość przymierzenia swojego jednośladu w sklepie. Kiedy kupujesz rower na prezent, możesz kierować się zasadą niespodzianki, a wówczas to nie wchodzi w grę. Możesz jednak poradzić sobie w inny sposób, ale znać przy tym wzrost dziecka.

Większość producentów oferuje orientacyjne tabele, które pokazują, jakie koła i jaką długość ramy trzeba wybrać dla rowerzysty o konkretnym wzroście. Dla dzieci w wieku ośmiu lat zazwyczaj zaleca się koła w rozmiarze 24 cali o długości ramy od 14 do 16 cali.

Warto jednak pamiętać, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Niektóre ośmiolatki mogą mieć ponad 150 cm wzrostu, a wówczas będzie już potrzebny większy rower z kołami 26. Jeśli nie jesteś rodzicem, najlepiej zasięgnij u niego informacji o tym ile maluch aktualnie mierzy. Posiadając tę wiedzę, możesz udać się do sklepu rowerowego.

Rower na komunię dla dziewczynki

Wybierając rower dla dziewczynki, najczęściej kierujemy się jego kolorem. Nie jest to do końca złe podejście. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli, które posiadają naprawdę piękne kolory i wzory. Pastelowe rowery miejskie z białymi błotnikami czy bagażnikiem to wybór niemal oczywisty.

Zanim jednak się zdecydujesz na zakup, zasięgnij informacji o tym jaki rzeczywiście jest gust obdarowywanej osoby. Rower typu miejskiego nie sprawdzi się, jeżeli dziewczynka mieszka na przedmieściach i często porusza się po ścieżkach leśnych.

Musisz wiedzieć, że obecnie nie ma już rozróżnienia na rowery dla chłopców i dziewczynek, który wyrażało się w kształcie ramy. Obecnie w jednośladach dla maluchów stosuje się taką geometrię górnej rury, aby można było na nie wygodnie i bezpiecznie wsiadać.

Przerzutki i hamulce w rowerze na komunię

Układ hamulcowy i napędowy to bardzo istotne części składowe roweru. Szczególnie ten pierwszy jest ważny, ponieważ znacznie wpływa na bezpieczeństwo dziecka. Obecnie w większości dostępnych w sklepach rowerów standardem są hamulce tarczowe w kierownicy, które uruchamia się za pomocą dźwigni. Te powinny być jak najbardziej wygodne i ulokowane w taki sposób, aby maluch mógł wygodnie po nie sięgać.

Kwestie przerzutek są bardzo indywidualne. Rower dziecięcy nie musi być wyposażony w bardzo zaawansowane mechanizmy zmiany biegów. Powinien jednak posiadać minimum w postaci trzech przerzutek w tylnym kole.

Rower na pierwszą komunię – o czym jeszcze warto pamiętać?

Oprócz wymienionych wyżej kryteriów warto pamiętać o jeszcze kilku kwestiach. Rower dla dziecka powinien być możliwie najbardziej lekki. Wybieraj ramę aluminiową, która jest znacznie lżejsza od stalowej. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • siodełko i kierownica powinny być wygodne i regulowane;
  • geometria ramy musi umożliwiać wygodne wsiadanie i zsiadanie z roweru;
  • dodatkowe akcesoria, takie jak bagażnik czy dzwonek są mile widziane, ale nie najważniejsze.

Jeżeli chcesz kupić rower na komunię, do tego prezentu dobrze dołączyć także zestaw zawierający kask i ochraniacze. Dzięki temu obdarowany będzie mógł od razu skorzystać z prezentu, nawet jeżeli nie posiada ich w domu.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, jaki rower kupić dziecku na komunię, pamiętaj o tym, aby dopasować typ jednośladu oraz jego wielkość do indywidualnych cech przyszłego rowerzysty. Wybór jest niemal nieograniczony, dlatego decyzja powinna być naprawdę dobrze przemyślana.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *