Rozmiary ram rowerowych dopasowane do potrzeb. Jak świadomie kupić rower?

Rozmiary ram rowerowych

Rozmiary ram rowerowych to kwestia często pomijana przez niedoświadczonych rowerzystów. Tymczasem jest to bardzo istotny parametr w kontekście komfortowego i efektywnego korzystania z jednośladu. Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar roweru do swojego wzrostu.

Wybór odpowiedniego roweru nie jest łatwą sprawą. Zazwyczaj decydujemy się na sprzęt, który będzie towarzyszył nam przez wiele lat. Jeżeli stoisz przed tą decyzją, zapewne interesuje cię typ roweru, jego zastosowanie i rodzaj osprzętu. Bardzo istotną, a często pomijaną kwestią, jest rozmiar ramy. Nieprawidłowo dobrany będzie bowiem sprawiał ci dyskomfort i nie pozwoli na przybranie odpowiedniej pozycji podczas jazdy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak ważny jest dobór ramy do twojego wzrostu.

Rozmiary ram rowerowych – jak dobrze wybrać?

Niedoświadczony klient sklepu rowerowego podczas zakupu swojego pierwszego jednośladu najczęściej zwraca uwagę na kwestie takie jak siodełko czy kierownica. Dla wielu istotny jest także rozmiar kół. Tymczasem warto pamiętać, że są to elementy regulowane i wymienne. Z kolei rama to część niezmienna, która stanowi podstawę roweru i w dużej mierze odpowiada za jego wysokość. Jej odpowiedni wybór podczas zakupu pojazdu jest więc kluczowy.

Geometria ramy roweru to kwestia istotna, ale jednocześnie bardzo indywidualna. To, co jest wygodne dla jednej osoby, może być nie do zniesienia dla drugiej. Jak więc sprawdzić, czy nie jest nam potrzebny większy lub mniejszy rozmiar ramy?

Wielkość ramy musisz dobrać do swojego wzrostu. Zbyt wysoka utrudni pedałowanie, a z kolei za niska sprawi, że będzie ci doskwierać ból pleców. Geometria ramy również musi być dostosowana do proporcji ciała.

Dobór ramy do zastosowania roweru

Jedną z pierwszych decyzji, jakie musisz podjąć podczas kupowania roweru, jest dobór rodzaju ramy do tego, jakie aktywności będziesz na nim wykonywać. Rower górski czy trekkingowy to rozwiązanie dla osób, które lubią pokonywać trudne trasy i jeździć w sposób typowo sportowy. Wówczas potrzebna jest rama z krótszą główką.

Rowery przeznaczone dla osób, które wyruszają na sporadyczne rekreacyjny wycieczki, z powodzeniem mogą mieć nieco wyższe główki. Wybór ramy zawsze trzeba rozpoczynać od jej przeznaczenia. Dopiero potem możesz skupić się na rozmiarach.

Kieruj się zaleceniami producenta

W Internecie dostępne są liczne infografiki i tabele, które mogą pomóc ci dobrać ramę roweru do swoich potrzeb. Pamiętaj jednak, aby traktować je wyłącznie orientacyjnie. Jeżeli nie masz możliwości przymierzyć roweru, który chcesz kupić, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tabeli rozmiarów podawanej oddzielnie przez każdego producenta.

Jak dobrać rozmiar roweru do wzrostu?

Jeżeli chcesz długo i komfortowo korzystać ze swojego pojazdu, powinieneś odpowiednio dobrać jej rozmiar do swojego wzrostu. Jak to zrobić? Najłatwiej będzie posłużyć się wzorem matematycznym, który polega na prostym mnożeniu.

Na początku musisz zmierzyć tzw. przekrok, czyli długość nogi od krocza aż po piętę. Najlepszym sposobem będzie w tym wypadku wyprostowanie się przy ścianie. Otrzymany wynik trzeba podstawić pod wzór, który jest nieco inny w przypadku różnych rodzajów roweru. Poniżej przedstawiamy poszczególne warianty.

  • dla roweru trekkingowego, miejskiego: przekrok x 0,63;
  • dla roweru MTB z kołami 26 – 27,5″: przekrok x 0,57;
  • dla roweru MTB z kołami 29″: przekrok x 0,6;
  • dla roweru szosowego i gravela: przekrok x 0,66.

W niektórych przypadkach wielkość ramy wyrażona jest w calach. Dlatego wynik w systemie metrycznym trzeba podzielić przez 2,54.

Co się dzieje, gdy dokonany wymiar jest niejednoznaczny?

Czasem zdarza się, że po obliczeniu teoretycznie najlepszej dla siebie wysokości ramy, okazuje się, że do żadnego modelu nie pasuje ona idealnie. Co powinieneś zrobić, jeżeli według tabeli wybranego przez ciebie producenta, nie możesz znaleźć idealnego rozmiaru? Bez problemu możesz założyć, że w twoim przypadku sprawdzi się zarówno mniejszy, jak i większy rozmiar ramy.

Czy trzeba przymierzyć rower przed zakupem?

Przymiarka roweru jest najlepszą gwarancją tego, że będziesz się w nim dobrze czuł. W przypadku korzystania ze sklepu internetowego nie ma jednak takiej możliwości. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z odpowiedniego wzoru. Żeby lepiej się przygotować, możesz także poprosić o przejażdżkę znajomego, który posiada rower w podobnych rozmiarach lub odwiedzić najbliższy sklep, w którym sprzedawane są rowery. Doświadczeni kolarze zazwyczaj kupują rowery „na oko”, jednak robienie tego samego w przypadku osób początkujących niesie za sobą pewne ryzyko.

Tabele rozmiarów ram rowerowych

Czy warto sugerować się tabelkami rozmiarów ram, które znajdują się w Internecie? Najlepszym rozwiązaniem będzie podążanie bezpośrednio za wskazówkami producenta.

Możesz spotkać się z różnymi oznaczeniami w tabelach. Zazwyczaj wielkość ramy mierzona jest w calach lub centymetrach. Niekiedy jednak oznacza się ją literami – od XXS do XXL. Bardzo często dobór rozmiaru ramy bywa inny w przypadku rowerów przeznaczonych dla mężczyzn i kobiet. W rowerach męskich standardowo znajdziesz większy rozmiar ramy.

Rozmiar ramy w rowerze szosowym i gravelu

Jeżeli przymierzasz się do zakupu roweru szosowego, najpewniej zależy ci na tym, aby osiągać jak największe prędkości. W tym wypadku właściwy rozmiar ramy jest absolutnie kluczowy. Dlaczego? To prawidłowa pozycja przyjęta podczas jazdy ma wpływ na osiągane wyniki.

Geometria rury ramy musi być odpowiednio dopasowana do użytkownika. Energia, którą przekazujesz podczas jazdy, musi być w maksymalnym stopniu przekazywana do kół. Przy nieodpowiednich rozmiarach roweru nie będzie to możliwe.

Sportową pozycję przybieraną podczas jazdy na rowerze szosowym przybierzesz wtedy, kiedy rura górna jest krótsza, a mostek dłuższy. Najlepiej , aby wysokość główki ramy była jak najniższa. Zwracaj uwagę przede wszystkim na długość rury głównej. Mierzy się ją od środka główki ramy do sztycy.

Odpowiednie rozmiary ram rowerowych do MTB

Rozmiar ramy ma znaczenie zwłaszcza w przypadku rowerów górskich. Tego typu jednoślady wybiera się zazwyczaj w celu pokonywania trudnych tras, nie tylko w górach, ale także na terenach leśnych i pozbawionych miejskiej infrastruktury.

W niektórych rowerach MTB coraz częściej stosowana jest tzw. sztyca regulowana, dzięki której długość rury podsiodłowej nie ma już takiego znaczenia. Chociaż popularność tego rozwiązania rośnie, to jednak ciągle należy ono do mniejszości.

Kiedy planujesz zakup roweru górskiego, zwracaj uwagę na kąt rury podsiodłowej. Im bardziej jest ona stroma, tym łatwiej podjeżdżać na rowerze pod górę. Jeżeli należysz do osób o niskim wzroście, bardzo ważnym parametrem będzie dla ciebie przekrok, czyli odległość między ziemią a wysokością górnej rury. Znaczenie ma także długość głównej rury. Kiedy będziesz jechał na stojąco, będzie on wpływał na twoją postawę, a tym samym na komfort jazdy.

Przed kupnem roweru górskiego, koniecznie zapoznaj się z dwoma parametrami:

  • reach – odległość prowadzona poziomo od mechanizmu korbowego do główki ramy;
  • stack – odległość prowadzona pionowo od mostka do pedałów.

Reach i stack mają znaczenie w kontekście jazdy w pozycji stojącej. Proporcja między nimi różni się w zależności od tego, jaki styl jazdy preferujesz. Doświadczeni rowerzyści coraz rzadziej kupują gotowe rowery górskie. Zamiast tego kompletują wszystkie części, w tym ramy MTB, oddzielnie w celu stworzenia idealnych dla siebie proporcji między tymi dwoma parametrami.

Jaka rama do roweru miejskiego i trekkingowego?

Rowery miejskie i trekkingowe często wybierane są przez osoby, które chcą sprawnie poruszać się w obrębie miasta i jego okolic. Pozycja na rowerze jest tutaj wyprostowana. W tym wypadku również bardzo ważny jest wybór rozmiaru ramy rowerowej.

Co ciekawe, w przypadku rowerów przeznaczonych do jazdy miejskiej, najczęściej mamy do czynienia z modelami, które nie mają górnej rury ramy. Służy to bardzo wygodnemu wchodzeniu i schodzeniu z pojazdu. Z tego powodu producenci najczęściej oferują rowery w dwóch rozmiarach: M i L.

W przypadku rowerów trekkingowych najczęściej występuje pełna rozmiarówka od XXS do XXL. Jednocześnie niektórzy producenci układają ją według numerów: 48, 50, 52, 56. Odnoszą się one do orientacyjnych długości ramy wyrażonej w centymetrach, którą również dobiera się do wzrostu rowerzysty.

Wielkość ramy w rowerze dla dziecka

Rozmiar ramy do roweru dla dziecka to bardzo istotna kwestia. Musi ono czuć się komfortowo na swoim pojeździe. W przeciwnym razie może na zawsze zniechęcić się do jazdy rowerowej.

Niestety bardzo często rowery dla dzieci są dostępne w jednakowych rozmiarach. Najmłodsi szybko rosną, dlatego w tym wypadku kupno sprzętu na lata raczej nie wchodzi w grę. Masz oczywiście do dyspozycji elementy regulowane, takie jak siodełko czy kierownica.

W przypadku większości producentów wysokość ramy dostosowana jest zarówno do wzrostu, jak i do wieku dziecka. Te dwa parametry są oczywiście orientacyjne i zdecydowanie lepiej kierować się jego wzrostem. Parametr wieku ma znaczenie tylko wtedy, kiedy chcesz zrobić prezent dziecku, którego wzrostu nie znasz:

  • dla dziecka o wzroście od 110 do 120 cm – 11-13″;
  • dla dziecka o wzroście od 120 do 145 cm – 11-15″;
  • dla dziecka o wzroście powyżej 145 cm – 14-16″.

Czy lepszym rozwiązaniem będzie kupno największego rozmiaru w danym przedziale, czy lepiej orientować się w dół? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, jednak musisz pamiętać, że dzieci rosną szybko, dlatego rower z nieco większą ramą stosunkowo szybko stanie się idealnie dopasowany dla młodego człowieka. Im będzie mniejszy, tym szybciej dziecko z niego wyrośnie.

Rozmiary ram rowerowych – podsumowanie

Dobór wielkości ramy do roweru jest bardzo istotny. Ma to szczególne znaczenie dla doświadczonych rowerzystów, którzy wybierają pojazdy szosowe lub MTB. Takie osoby najczęściej jednak rozmiary rowerów dobierają intuicyjnie lub po prostu składają je samodzielnie z różnych części.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z kolarstwem, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tabelki konkretnego producenta. Rozmiary najczęściej sugerowane są tam w oparciu o wysokość rowerzysty. Innej ramy będzie potrzebowała kobieta o wzroście 160 cm, a innej mężczyzna, który ma 180 cm wzrostu.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *