Regulacja kierownicy w rowerze. Jak zadbać o prawidłową pozycję podczas jazdy?

regulacja kierownicy w rowerze

Odpowiednia regulacja kierownicy w rowerze podniesie twój komfort jazdy i zapobiegnie bólom kręgosłupa. Czy wiesz jednak, że wysokość kierownicy ustawia się różnie w zależności od typu roweru? Sprawdź, jak zrobić to w rowerze trekkingowym, miejskim lub górskim!

Odpowiednia regulacja kierownicy w rowerze pozwoli ci jeździć wygodniej, bezpieczniej, a nawet… szybciej. To, w jaki sposób dopasowuje się wysokość kierownicy rowerowej, zależy od rodzaju roweru. Inną pozycję przyjmuje się w rowerach trekkingowych, a inną w miejskich czy górskich.

Na co ma wpływ odpowiednia regulacja kierownicy w rowerze?

Ustawienie kierownicy na właściwej wysokości pozwala zachować prawidłową sylwetkę podczas jazdy. Dzięki temu możesz uniknąć bólu kręgosłupa, kolan czy nadgarstków. Wysokość kierownicy ma wpływ także na inne kwestie:

  • w rowerze miejskim lub trekkingowym kierownica powinna być ustawiona tak, by umożliwiała jazdę w wyprostowanej pozycji – zapewni ci to wygodę, ale także bezpieczeństwo i lepszą widoczność;
  • w rowerach szosowych kierownica znajduje się nisko, a rowerzysta pedałuje w pozycji pochylonej – zapewnia to mniejsze opory podczas jazdy;
  • w rowerach MTB kierownica znajduje się niżej niż siodełko, co pozwala odpowiednio dociążyć przednie koło i zachować równowagę w nierównym terenie.

Mostek regulowany czy nieregulowany? Różnice w sposobie regulacji

To, w jaki sposób przebiega regulacja kierownicy w rowerze, zależy od rodzaju mostka. W modelach miejskich znajdują się najczęściej mostki z możliwością regulacji. Niektóre wsporniki kierownicy można regulować nawet bez dodatkowych narzędzi, w innych przyda się do tego klucz imbusowy.

W starszych modelach można spotkać mostki połączone na stałe z rurą sterową. Wówczas trzeba odkręcić śrubę i wysunąć cały element do góry, a następnie ponownie przykręcić.

Stery a-head, stosowane w niektórych nowoczesnych rowerach, dają niewielkie możliwości zmiany położenia kierownicy. Można to zrobić wyłącznie za pomocą podkładek nakładanych pod mostek.

Jak odpowiednio ustawić kierownicę? Instrukcje krok po kroku dla rowerów górskich, szosowych i miejskich

W przypadku większości rowerów można mówić o kilku uniwersalnych zasadach pozwalających umieścić kierownicę na odpowiedniej wysokości. Nie są one jednak uniwersalne – regulacja wysokości kierownicy zależy od rodzaju i przeznaczenia roweru.

Rowery miejskie i trekkingowe

W przypadku jazdy na rowerach miejskich i trekkingowych najważniejszy jest komfort rowerzysty. Możesz ustawić kierownicę na tym samym poziomie, co siodełko. Zwróć uwagę, czy kąt pomiędzy ramieniem a tułowiem jest mniejszy niż 90 stopni.

Rowery szosowe

Jeśli chcesz odpowiednio wyregulować kierownicę w rowerze przeznaczonym do jazdy po szosie, pamiętaj, że im bardziej zgięte względem tułowia ramiona, tym bardziej aerodynamiczna będzie twoja sylwetka. Jeśli chcesz zmniejszyć opory powietrza, ustaw kierownicę możliwie jak najniżej.

Rowery górskie i MTB

Środek ciężkości w rowerach przeznaczonych do jazdy terenowej powinien być ustawiony jak najniżej. Dzięki temu można zachować stabilność jazdy podczas zjazdów i podjazdów. Postaraj się wyregulować kierownicę tak, by znajdowała się niżej niż siodełko.

Zadbaj o prawidłową pozycję na rowerze!

Odpowiednia regulacja kierownicy w rowerze to podstawa, gdy chcesz zadbać o komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pamiętaj także o tym, by dopasować inne elementy: wysokość siodełka i szerokość kierownicy. Dzięki temu nawet długa jazda na będzie przyjemnością!


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *