Łożyska w rowerze – gdzie je znajdziesz i do czego służą?

łożyska w rowerze

Łożyska w rowerze to elementy, na które większość osób nie zwraca większej uwagi. Warto jednak o nich pamiętać – dzięki regularnemu sprawdzaniu ich stanu i konserwacji możesz zapewnić sobie płynną i bezpieczną jazdę. Dowiedz się, do czego służą łożyska i jak o nie dbać!

Łożyska w rowerze to elementy odpowiadające za prawidłową pracę piast, osi suportu czy sterów kierownicy. Są niewidoczne z zewnątrz, co z jednej strony chroni je przed zabrudzeniami i uszkodzeniem, ale z drugiej utrudnia wymianę i konserwację. Mimo to warto regularnie dbać o ich stan, aby jazda rowerem była bezpieczna i przyjemna.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje łożysk rowerowych?

W twoim rowerze mogą się znajdować:

  • łożyska kulkowe – w takich elementach kulki łożyskowe są luźno wciśnięte w korpus, czyli w wianek, ze względu na otwartą konstrukcję wymagają regularnej aplikacji smaru;
  • łożyska maszynowe – w tym przypadku w łożysku również znajdują się kulki, ale są one szczelnie zamknięte w obudowie, dzięki czemu łożysko pracuje płynnie bez konieczności smarowania.

W większości rowerów stosuje się łożyska ceramiczne. Profesjonaliści jeżdżący wyczynowo coraz częściej sięgają także po lekkie i wytrzymałe części polimerowe.

Gdzie znajdziesz łożyska w rowerze?

Łożyska są niewielkie i mogą wydawać się niepozorne, ale w rzeczywistości mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego działania roweru. Takie elementy można znaleźć w kilku miejscach:

  • w piaście, czyli części łączącej koło z widelcem;
  • w sterach kierownicy;
  • w osi suportu, czyli miejsca, do którego mocuje się pedały za pomocą korby;
  • w przypadku rowerów z pełnym zawieszeniem – w ramie.

Jak dbać o łożyska i dlaczego warto to robić?

O stan łożysk w rowerze warto dbać na co dzień, sprawdzając, czy elementy napędu nie są zabrudzone ani uszkodzone. Należy również unikać czyszczenia roweru myjką wysokociśnieniową, ponieważ takie zabiegi mogą wypłukać smar lub sprawić, że dostanie się on do środka.

Najłatwiejsza jest konserwacja łożysk kulkowych. Aby wyczyścić taki element, wystarczy wyjąć znajdujące się w środku kulki do łożysk, wypłukać w specjalnym płynie – odtłuszczaczu, a po dokładnym wytarciu umieścić ponownie na swoim miejscu. W przypadku łożysk maszynowych w pierwszej kolejności konieczne będzie zdjęcie uszczelnienia. Do rozkładania najpopularniejszych łożysk Shimano wystarczy zwykły klucz płaski.

Regularna konserwacja łożysk w rowerze pozwoli ci uniknąć poważniejszych napraw, np. wymiany piasty. Dzięki wymianie łożysk sterów, piasty lub suportu na nowe i dokładnej regulacji piasty i pozostałych elementów możesz także łatwo zlikwidować utrudniające jazdę luzy.

Dbaj o swój rower jak profesjonaliści!

Większość osób jeździ rowerem bez czyszczenia lub wymiany łożysk przez wiele lat, nie przejmując się konserwacją tych elementów. Jeśli jednak zależy ci na tym, by twój sprzęt służył ci jak najdłużej i chcesz zapobiegać poważniejszym usterkom, poświęć raz na jakiś czas kilka chwil na pielęgnację łożysk w rowerze.


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

jakie siodełko do roweru

Jakie siodełko do roweru wybrać? Dobór akcesoriów rowerowych

rodzaje kierownic rowerowych

Rodzaje kierownic rowerowych – jakie istnieją?

hamulce hydrauliczne rower

Hamulce hydrauliczne – rower i system hamowania. Sprawdź, jaki wybrać!

regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Regulacja klamki hamulca hydraulicznego w rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *