Czyszczenie łańcucha rowerowego – czym smarować łańcuch? Czyszczenie i konserwacja

czyszczenie łańcucha rowerowego

Jak wygląda czyszczenie łańcucha rowerowego? Czym wyczyścić łańcuch w rowerze? Do czego wykorzystywany jest smar? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Czyszczenie łańcucha rowerowego to czynność, która nie należy do przyjemnych, ale jest bez wątpienia bardzo ważna. W tym tego celu można użyć różnych preparatów. Jeśli chcesz nasmarować łańcuch lub zastanawiasz się czym wyczyścić łańcuch rowerowy, trafiłeś w dobre miejsce!

Czym jest łańcuch rowerowy?

Łańcuch rowerowy jest częścią układu napędowego w rowerze. Dzięki niemu ruch obrotowy przednich zębatek jest przekazywany do tylnych zębatek. W efekcie powstaje energia, która napędza koła, a co za tym idzie, wprawia rower w ruch. W zależności od modelu różnią się one od siebie szerokością, kształtem blaszek i twardością. Warto wiedzieć, że układ napędowy w każdym rowerze regularnie się zużywa na skutek eksploatacji. Właśnie dlatego powinieneś systematycznie konserwować, czyścić zabrudzenia i smarować łańcuch rowerowy.

Budowa łańcucha rowerowego

Każdy łańcuch składa się z zestawu ogniw wewnętrznych i zewnętrznych. Każde z nich składa się z dwóch równoległych blaszek, które mają specjalny kształt. Taka para jest ze sobą połączona za pomocą sworznia, który przechodzi rzez otwory w blaszkach wewnętrznych. Na końcu są one delikatnie rozkuwane, dzięki czemu łańcuch się nie rozpada. W płaszczyźnie prostopadłej do osi nitów są wyjątkowo sztywne. W efekcie konstrukcja jest niezwykle odporna, a wytrzymałość na zrywanie typowego wynosi nawet 10 kN. Wykonane są one ze stali z elementami tytanu.

Jakie zadania spełnia łańcuch rowerowy?

Łańcuch jest jednym z podstawowych elementów każdego roweru. Wraz z innymi elementami napędu pozwala wprowadzać koła w ruch obrotowy, przez co możliwe jest poruszanie się na rowerze. Łańcuch jest ściśle powiązany z przerzutkami, przez co można dostosować obciążenie do warunków na drodze i preferowanej prędkości jazdy. Dzięki nim nacisk nóg na pedały jest zamieniany w energię, która napędza koła. W ten sposób możesz jeździć na rowerze.

Jak czyścić łańcuch rowerowy?

Na początku łańcuch należy zdjąć. To najskuteczniejsza metoda regeneracji tego elementu, ponieważ jest stosunkowo wygodna i wyjątkowo skuteczna. Następnie należy zanurzyć go w zamykanym pojemniku z naftą. Ważne jest, by był to produkt ropopochodny, który charakteryzuje się skuteczną penetracją i odtłuszczeniem łańcucha. Można również wykorzystać benzynę ekstrakcyjną, ale tylko na świeżym powietrzu! Popularnym rozwiązaniem jest również „szejkowanie”, czyli energiczne wstrząsanie łańcuchem umieszczonym w pojemniku z odtłuszczaczem z cytrusów. W tym przypadku przydatne są specjalistyczne ogniwa, które pomagają rozłączyć i złączyć łańcuch, czyli spinki (zapinki). Dostępne są również maszynki do czyszczenia łańcucha, ale ich skuteczność jest mniejsza.

Konserwacja łańcucha rowerowego – jak często czyścić łańcuch?

Warto pamiętać, że regularne czyszczenie i konserwacja łańcucha rowerowego są bardzo istotne. Wykonywanie tych procesów raz w roku jest zdecydowanie złym pomysłem. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której przyczepią się do niego ziarenka piasku lub innego brudu. Łańcuch można porządnie czyścić raz w miesiącu, a częściej po prostu wycierać go ścierką nasączoną w rozpuszczalniku.

Mycie łańcucha – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że czyszczenie łańcucha w rowerze powinno odbywać się zawsze przed smarowaniem go! To niezwykle istotne, ponieważ skuteczne smarowanie może odbyć się tylko na czystym łańcuchu. W ten sposób można wydłużyć żywotność układu napędowego i zmniejszyć zużycie łańcucha.

Środek czyszczący do rowerów

Na rynku dostępnych jest wiele olejów i sprayów do czyszczenia i smarowania łańcucha rowerowego. Oleje do łańcucha są swego rodzaju smarem, dzięki któremu z łatwością można go nasmarować. Poza tym można skorzystać z produktów ropopochodnych.

Smarowanie łańcucha w rowerze – co zrobić?

Do smarowania należy użyć oleju dowolnego typu. Ważne, by charakteryzował się małą lepkością. Do tego procesu nie musisz zdejmować łańcucha z roweru. Ważne, by znalazł się on na najmniejszych zębatkach z przodu i tyłu, a następnie obracać korbami do tyłu przez kilkadziesiąt sekund. Przed jazdą warto przetrzeć łańcuch szmatką, by nie łapał zbędnych zanieczyszczeń.

Korzystając z powyższych porad, z pewnością odpowiednio przygotujesz się do czyszczenia i smarowania łańcucha rowerowego. Regeneracja i pielęgnacja jest bardzo ważnym procesem, który może zwiększyć żywotność twojego roweru. Z tego powodu warto dokładnie wyczyścić łańcuch!


Może Cię także zainteresować:
Maja Koc

Maja Koc

Miłośniczka rowerów i wszystkiego co z nimi związane. W wolnym czasie uwielbia wybierać się na długie przejażdżki rowerowe. Zawodowo zajmuję się urządzaniem wnętrz i coachingiem.

Mogą Ci się spodobać

jak napompować rower

Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

jak usunąć rdzę z roweru

Jak usunąć rdzę z roweru? Poznaj nasze porady!

jak myć rower

Jak myć rower? Zobacz, jak go wyczyścić szybko i skutecznie!

jak pomalować rower

Jak pomalować rower? Sprawdź, czego powinieneś użyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *