Czym jest znakowanie rowerów? Jak zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą? Znakowanie jednośladów – bezpieczny rower

znakowanie rowerów

Czym jest znakowanie rowerów? Dlaczego warto zarejestrować rower? Czy można zarejestrować jednoślad na straży miejskiej? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Jeśli chciałbyś dodatkowo zwiększyć zabezpieczenie twojego pojazdu, powinieneś zainteresować się znakowaniem rowerów. W ten sposób jesteś w stanie przechowywać i sprawdzać dane rowerów oraz przypisać je do własnej osoby. To skuteczny sposób na ochronę przed złodziejami.

Znakowanie roweru – co to jest?

Znakowanie roweru to proces, który ma za zadanie zabezpieczyć twój jednoślad przed potencjalną kradzieżą. Składa się on ze specjalnego oznaczenia nałożonego na ramę, które tworzy ciąg liter i cyfr. Napis jest wygrawerowany specjalnym przyrządem. Dodatkowo właściciel roweru otrzymuje naklejkę, która wraz z grawerem jest swego rodzaju rejestracją. Po oznakowaniu roweru otrzymujesz dokument z danymi osobowymi, numerami i jego cechami charakterystycznymi. Oznaczenia mogą być wykonane również za pomocą pisaka, który widoczny jest jedynie w świetle ultrafioletowym. Oznakowane są:

  • ramy roweru (pod kierownicą i przekładnie);
  • przedni widelec;
  • siodełko, obręcze kół i sztyc kierownicy (w przypadku droższych modeli).

Jak oznakować swój rower?

W tym celu należy udać się na komisariat policyjny. Uprzednio należy przygotować dowód zakupu i wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Wygeneruje on unikalny kod. Nie jest możliwe ponowne znakowanie. Ponadto proces ten polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem ciągu liter i cyfr w określonych miejsc.

Jak zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą?

Wielu ludzi korzysta z tradycyjnych zabezpieczeń w postaci kłódek. To rozwiązanie popularne, tanie i łatwe w wykonaniu, ale każdy złodziej może skraść rower przy pomocy prostych narzędzi. Dlatego warto zainteresować się rejestracją roweru na komisariacie policji, który skutkuje wydaniem certyfikatu oznakowania pojazdu.

Jak wygląda harmonogram znakowania rowerów?

Terminy rejestracji rowerów są zależne od godzin pracy danego komisariatu. Jeśli chcesz sprawdzić harmonogram, powinieneś skontaktować się z Komendą Miejskiej Policji w Twoim regionie.

Bezpieczny rower – dlaczego warto zabezpieczyć swój jednoślad?

Jak najbardziej warto to robić! Nic nie uchroni Cię w 100% przed kradzieżą roweru, ale możesz zwiększyć bezpieczeństwo i potwierdzić w ten sposób własność pojazdu. Dane twojego jednośladu będą przechowywane w specjalnej bazie danych, co ułatwi ewentualną sprzedaż roweru. Łatwiej w ten sposób również zweryfikować, kto jest właścicielem pojazdu. Jeśli chcesz uchronić się przed zakupem roweru kradzionego, powinieneś zażądać od właściciela kompletu dokumentów lub udać się z nim na Policję.

Zdecydowanie warto wybrać się na komisariat, by policjanci zarejestrowali twój jednoślad. Rower zostanie wpisany do bazy danych, przez co łatwiej będzie go zlokalizować w przypadku kradzieży.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

Nowoczesne rowery elektryczne marki Engwe – co warto wiedzieć?

rower elektryczny miejski

Rower do miasta – elektryczny czy tradycyjny?

Jaki licznik na rower wybrać?

Czy warto mieć buty rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *