Czyszczenie napędu w rowerze – jak zadbać o łańcuch i inne elementy?

czyszczenie napędu w rowerze

Łańcuch stuka i zgrzyta, a przerzutki nie przeskakują już tak sprawnie jak kiedyś? W takiej sytuacji pomoże ci czyszczenie napędu w rowerze! Dowiedz się, jak je przeprowadzić, by nie uszkodzić ważnych elementów.

Czy pamiętasz, by regularnie przeprowadzać czyszczenie napędu w rowerze? To ważne ze względu na sprawne działanie całego układu. Przecieranie szmatką nie wystarczy. Ważne jest dokładne usuwanie brudu i nakładanie preparatów smarujących.

Co da ci regularne czyszczenie napędu w rowerze?

Napęd rowerowy, ze względu na swoje położenie, jest szczególnie narażony na kontakt z zanieczyszczeniami. Drobinki brudu przedostające się do ogniw łańcucha, a także do zębatek czy kasety z czasem mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie napędu.

Jeśli chcesz, by twój sprzęt posłużył ci jak najdłużej, zadbaj o regularne czyszczenie napędu w rowerze. Dzięki temu unikniesz takich problemów, jak zgrzytanie czy przeskakiwanie łańcucha, możesz także zapobiec szybkiemu zużywaniu się części i uszkodzeniom mechanicznym.

Jak czyścić łańcuch, a jak pozostałe elementy napędu?

Najważniejszym zadaniem podczas konserwacji roweru jest czyszczenie łańcucha. Pozostałym elementom nie musisz poświęcać tak dużo uwagi. Jak skutecznie wyczyścić łańcuch rowerowy? Zastosuj się do poniższych porad:

  • użyj odtłuszczacza – zdejmij łańcuch i zanurz go na kilka godzin w preparacie lub skorzystaj ze środka w formie spray’u;
  • czyścić łańcuch rowerowy możesz za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnego preparatu na bazie cytrusów;
  • do czyszczenia zamiast szmatki możesz użyć specjalnego urządzenia, do którego wnętrza wkłada się łańcuch – urządzenie przesuwa się po kolejnych ogniwach, dzięki czemu zostają one pokryte środkiem czyszczącym.

Jeśli korba, kaseta lub inne elementy są mocno zabrudzone, postaraj się delikatnie je wyczyścić. Często wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, czasami może być konieczne użycie szczotki.

Zarówno łańcuch, jak i zębatki, muszą być na koniec dokładnie wysuszone. Poszczególne elementy wyciera się ręcznikiem papierowym lub ściereczką do czasu, aż przestaną pozostawiać ślady.

Ważne zasady podczas nakładania smaru na łańcuch

Smarowanie napędu rowerowego jest bardzo potrzebne, ważne jest jednak, by robić to z umiarem. Przede wszystkim unikaj smarowania kasety, zębatek i przerzutek – smar może zaszkodzić tym elementom. Możesz nanieść smar kółka przerzutek, ale tylko po ich rozmontowaniu i dokładnym wyczyszczeniu.

Czym najlepiej nasmarować łańcuch? Możesz użyć do tego gotowych preparatów. Na rynku są dostępne smary przeznaczone do używania w trudnych warunkach pogodowych (sprawdzają się podczas jazdy po deszczu i w błocie), a także takie, które odpychają cząsteczki brudu i kurzu.

Staraj się unikać nakładania zbyt dużych ilości smaru. Najlepiej jest aplikować po jednej kropli na każde ogniwo.

Najlepszy sposób na przedłużenie żywotności sprzętu? To odpowiednie czyszczenie napędu w rowerze! Wypróbuj sprawdzone metody i ciesz się płynną jazdą!


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jak napompować rower

Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

jak usunąć rdzę z roweru

Jak usunąć rdzę z roweru? Poznaj nasze porady!

jak myć rower

Jak myć rower? Zobacz, jak go wyczyścić szybko i skutecznie!

jak pomalować rower

Jak pomalować rower? Sprawdź, czego powinieneś użyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *