Jak usunąć rdzę z roweru? Poznaj nasze porady!

jak usunąć rdzę z roweru

Rdza na rowerze – co musisz wiedzieć na ten temat?

  • Można opóźnić pojawienie się rdzy na rowerze, dzięki okresowej konserwacji. 
  • Jak usunąć rdzę z roweru? Możesz to zrobić w sposób mechaniczny lub chemiczny. 
  • Domowe sposoby na usunięcie rdzy z roweru to m.in. ocet, czy kwasek cytrynowy. 

Jak usunąć rdzę z roweru? Poznaj domowe sposoby

Rdza na rowerze powoduje m.in. to, że rower wygląda znacznie gorzej. Możesz ją usunąć, sięgając np. po specjalne środki chemiczne, które znajdziesz w sklepach. Jeśli jednak szukasz alternatywy dla tego rozwiązania, to rozważ domowe sposoby na usunięcie rdzy z roweru.

Czym usunąć rdzę z roweru? Popularnymi produktami są m.in. ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, a także sok z cytryny z solą. Jak ich użyć? Jeśli zdecydujesz się na ocet, to najlepiej będzie jeśli zardzewiały element zanurzysz w occie. Gdy natomiast nie ma takiej możliwości, to po prostu owiń element ściereczką nasączoną octem i pozostaw na kilka godzin. Po ich upływie uda ci się łatwo wyczyścić rdzę za pomocą szczotki. 

Z kolei gdy sięgniesz po sodę oczyszczoną lub sok z cytryny z solą, to po prostu stwórz konsystencję papki i nałóż ją na zardzewiały element i odczekaj kilka godzin, a następnie usuń rdzę przy pomocy drucianej szczotki. 

Jak poradzić sobie z rdzą na rowerze?

Jak usunąć rdzę z roweru? Zardzewiały łańcuch rowerowy to jeden z najczęstszych problemów. Ma mnóstwo niewielkich elementów, które mają skomplikowany kształt, zatem czy da się go skutecznie wyczyścić? Jak najbardziej! Możesz to zrobić poprzez zanurzenie go w całości w płynie do usuwania rdzy. Postaraj się jak najszybciej doczyścić powierzchnię łańcucha z resztek korozji, dokładnie wysuszyć, a następnie zabezpieczyć smarem. Gdy jednak zauważysz, że jest bardzo skorodowany, a dodatkowo jest odkształcony, czy rozciągnięty, to rozważ wymianę łańcucha. 

Rdza często pojawia się też na kierownicy roweru. Wówczas także możesz sięgnąć po środek do czyszczenia rdzy. Oczyszczenie takiego elementu jest dość łatwe dzięki dostępności powierzchni. Jednakże w tym przypadku usuwanie rdzy pochłonie nieco więcej pracy, co wynika z tego, że trzeba pomalować ten element. A co z tarczami hamulcowymi? Skutecznie wyczyścisz je płynem do usuwania rdzy z metalu. Nie próbuj mechanicznych metod ściernych, ponieważ mogą one spowodować zarysowania lub mikrouszkodzenia powierzchni tarczy. Podobnie jak w przypadku łańcucha, jeśli tarcze hamulcowe są mocno zardzewiałe, to po prostu je wymień na nowe. 

Jak zapobiec pojawieniu się rdzy na rowerze?

Odpowiedź na pytanie, jak usunąć rdzę z roweru już znasz, ale czy można jakoś zapobiec pojawieniu się rdzy? Jeśli będziesz pamiętał o okresowej konserwacji, to możesz znacząco opóźnić pojawienie się rdzy. Łańcuch rowerowy dość łatwo zabezpieczyć, bowiem wystarczy po prostu go natłuszczać specjalnym olejem do łańcuchów. Niezbędne jest też regularne dbanie o jego czystość. Pamiętaj jednak, że każdy element roweru trzeba co jakiś czas przeglądać, konserwować i utrzymywać w czystości przez cały sezon. 

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, jak usunąć rdzę z roweru. Możesz wybrać domowe sposoby na usunięcie rdzy, bądź sięgnąć po specjalne środki – decyzja należy do ciebie. Mamy nadzieję, że z naszymi poradami bez problemu poradzisz sobie z pozbyciem się rdzy.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jak napompować rower

Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

jak myć rower

Jak myć rower? Zobacz, jak go wyczyścić szybko i skutecznie!

jak pomalować rower

Jak pomalować rower? Sprawdź, czego powinieneś użyć!

regulacja amortyzatora w rowerze

Regulacja amortyzatora w rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *