Jak pomalować rower? Sprawdź, czego powinieneś użyć!

jak pomalować rower

Malowanie roweru – co musisz wiedzieć?

 • Malowanie roweru to świetny sposób na to, aby całkowicie odmienić wygląd pojazdu.
 • Do pomalowania roweru potrzeba niewielu produktów – m.in. farby, pędzle, czy podkład.
 • Jak pomalować rower? Z naszymi poradami bez problemu poradzisz sobie samodzielnie z pomalowaniem roweru.

Lista zakupów: co jest potrzebne do pomalowania roweru?

Zanim powiemy ci, jak pomalować rower i zabierzesz się za pracę, to zapewne będziesz musiał wybrać się na zakupy. Co jest potrzebne do pomalowania roweru w domu? Niezbędne produkty to:

 • farby – możesz wybrać te klasyczne lub w sprayu;
 • pędzle – niezbędne, jeśli chcesz pomalować farbą;
 • podkład – będzie zabezpieczał ramę roweru przed rdzą i działaniem różnych temperatur;
 • papier ścierny grubo- i drobnoziarnisty;
 • narzędzia służące do rozkręcenia i złożenia roweru;
 • druciana szczotka;
 • folia lub inny materiał – konieczny do podłożenia pod malowane części;
 • maseczka na twarz.

Jak pomalować rower – krok po kroku

Jak pomalować rower? To wcale nie musi być trudne. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku!

Krok 1: rozkręć rower

Na samym początku powinieneś rozkręcić rower, a więc usunąć z ramy wszystkie części, które przypadkiem mógłbyś pobrudzić farbą. Jak pomalować rower bez rozkręcania? Co prawda jest to możliwe, ale nieco ryzykowne. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób, to kup taśmę malarską i użyj jej do oklejania wszystkich elementów roweru, których nie chcesz pomalować. Jednakże zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozkręcenie roweru, bowiem wówczas na pewno dotrzesz do wszystkich miejsc, które chcesz pokryć farbą.

Krok 2: dobrze zabezpiecz miejsce pracy

Teraz czas na użycie folii (lub innego materiału, np. kartonów) tam, gdzie zamierzasz malować ramę rowerową. Następnie postaw na tym podkładzie ramę lub cały rower, jeśli jednak nie chcesz go rozkręcać. 

Krok 3: szlifowanie papierem ściernym 

Usuń wszystkie naklejki z ramy. Gdy dostrzegasz, że stara farba na rowerze trzyma się całkiem dobrze, to możesz zeszlifować jedynie wierzchnią, tą błyszczącą warstwę lakieru. Jednak gdy stara farba jest bardzo zniszczona, widać odpryski i wiele nierówności, to najlepiej będzie, jeśli zeszlifujesz ją aż do metalu. Możesz użyć do tego szczotki drucianej i gruboziarnistego papieru ściernego.

Krok 4: mycie i odtłuszczanie

Jak pomalować rower? Przed pomalowaniem pora jeszcze na mycie i odtłuszczanie miejsc, które chcesz pokryć farbą. W tym celu sięgnij po szmatkę nasączoną detergentem lub środkiem zawierającym alkohol. Pamiętaj, aby pozostawić ramę na chwilę, aby mogła wyschnąć, zaś preparat mógł odparować. Gdy nie chcesz rozkręcać roweru, to jest odpowiedni moment, aby okleić taśmą malarską wszystkie elementy, których nie chcesz pokryć farbą.

Krok 5: nałóż podkład antykorozyjny 

Użyj podkładu antykorozyjnego – w zależności od tego, jaki wybierzesz produkt, powinieneś nałożyć go przy pomocy rozpylacza lub pędzla. Po nałożeniu we wszystkie miejsca pozwól mu dobrze wyschnąć. 

Krok 6: malowanie ramy rowerowej

Teraz możesz przejść do nałożenia kolorowej farby. Jak pomalować rower? Postępuj zgodnie ze wszelkimi zaleceniami producenta. Staraj się nakładać cienkie warstwy (niezależnie od tego, czy to farba w sprayu, czy aplikowana pędzlem). W ten sposób nie powstaną zacieki i zgrubienia na łączeniach elementów ramy. Zanim ponownie nałożysz farbę, odczekaj zalecany czas na jej wyschnięcie. Malowanie powinieneś powtarzać tak długo, aż uda ci się uzyskać pożądany efekt. Na samym końcu nałóż bezbarwny lakier. 

Dowiedziałeś się już, jak pomalować rower. Nie jest to trudne zadanie, ale musisz pamiętać o kilku istotnych krokach. Wybieraj także wysokiej jakości produkty do malowania dwukołowca, a na pewno uda ci się uzyskać zadowalający efekt.


Może Cię także zainteresować:

Mogą Ci się spodobać

jak napompować rower

Jak napompować rower? Pompowanie koła krok po kroku

jak usunąć rdzę z roweru

Jak usunąć rdzę z roweru? Poznaj nasze porady!

jak myć rower

Jak myć rower? Zobacz, jak go wyczyścić szybko i skutecznie!

regulacja amortyzatora w rowerze

Regulacja amortyzatora w rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *